statystyki

Współpraca start-upowców i profesjonalnych inwestorów: Ryzykowne umowy inwestycyjne

autor: Sebastian Mikina21.06.2016, 20:00
Firma przyjazna MSP na start

W celu zabezpieczenia interesów stron zawierane są więc umowy inwestycyjne.źródło: Materiały Prasowe

Pozycja profesjonalnych inwestorów przy współpracy z początkującymi start-upowcami jawi się jako znacznie silniejsza. Może się jednak okazać, że ewentualny spór między nimi zakończy się jak starcie Dawida z Goliatem.

Start-upy cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Stają się dzisiaj jednym z najpopularniejszych pomysłów na stworzenie własnego biznesu. Te młode przedsiębiorstwa, najczęściej z branży innowacyjnych produktów i usług, szukają zwykle swojego modelu biznesowego i, co najważniejsze, finansowania. Spore pieniądze w unikatowy „pomysł” (start-up) skłonne są zainwestować fundusze inwestycyjne lub (choć rzadziej) inwestorzy indywidualni. Ich celem jest ulokowanie środków w przedsiębiorstwa, które mają szansę na osiągnięcie sukcesu na miarę najpopularniejszego obecnie portalu społecznościowego. W konsekwencji start-up ma zapewnić im przyrost wartości zainwestowanego w jego rozwój kapitału.

Inwestycję przez podmiot zewnętrzny środków pozwalających na rozwój start-upu określa się jako venture capital. Wraz z zainwestowaniem kapitału inwestor staje się udziałowcem start-upu. Z założenia, po osiągnieciu przez firmę sukcesu rynkowego, inwestor ma zamiar posiadane udziały sprzedać. Najpopularniejszą obecnie formą inwestycji venture capital jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Współpraca start-upowców i inwestorów wiąże się jednak z istotnym ryzykiem dla obu stron. Skutkiem nawiązania chybionej współpracy może być strata przez start-upowców innowacyjnego pomysłu. Dla inwestorów zaś niepowodzenie inwestycji oznacza utratę zainwestowanego kapitału.

Pozorne bezpieczniki


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane