statystyki

Bankructwo państwa można przewidzieć

autor: Sebastian Stodolak13.05.2016, 07:21; Aktualizacja: 13.05.2016, 07:48
Wenezuela tylko od 1990 r. upadała już cztery razy

Wenezuela tylko od 1990 r. upadała już cztery razyźródło: ShutterStock

PKB rośnie, bankowcy ochoczo i z uśmiechem wciskają nam kredyty, a Unia sypie forsą na nowe przedsięwzięcia? Czas poszukać dziury w całym. Gdy gospodarcze słońce jest w zenicie, bywamy ślepi na nadchodzącą burzę. Jest jednak metoda przewidywania kryzysów

Państwa upadają. Tylko po II wojnie światowej zanotowano 136 przypadków państwowego bankructwa, czyli sytuacji, w której dany rząd nie może już spłacać swoich długów. Niektóre państwa bankrutują po kilka albo nawet po kilkanaście razy. Na przykład Hiszpania pomiędzy 1500 a 1900 r. zanotowała aż 13 przypadków niewypłacalności.

Współcześnie do ścisłej czołówki w tej niechlubnej klasyfikacji należy Wenezuela. Od 1990 r. już czterokrotnie zawiodła swoich wierzycieli i, co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że wkrótce może zrobić to po raz piąty. Inflacja w rządzonym przez socjalistycznych populistów kraju sięga 500 proc., a recesja 8–10 proc. Na sklepowych półkach brakuje – jakież to symboliczne! – nawet papieru toaletowego. Przed niewypłacalnością ratuje Wenezuelę tylko wzrost cen ropy, na której wydobyciu jej gospodarka jest oparta. Harwardzki ekonomista Ricardo Haussman przekonuje, że i ten filar wkrótce się załamie. – To będzie upadek na skalę bankructwa Argentyny. Jest niemal nieunikniony i w jego wyniku ucierpią nie tylko Wenezuelczycy – ostrzega na łamach „Financial Timesa”.

Nie jest jednak sztuką przewidywać krach danego państwa, gdy jak na dłoni widać, że jest ono w poważnych tarapatach. Wszyscy widzą, że mleko się rozlało, a po szkodzie mądry umie być każdy.

Prawdziwą sztuką jest dostrzec symptomy upadku, gdy gospodarka kwitnie.

Tylko czy to w ogóle możliwe? Znaleźliśmy osobę, która potrafi stawiać takie diagnozy. To Edward Altman, mikroekonomista z Uniwersytetu Nowojorskiego.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane