statystyki

Morawiecki: Polska popiera umowę handlową z USA - "miękkie" TTIP nie jest dla nas opcją

02.03.2016, 10:07; Aktualizacja: 02.03.2016, 12:43
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: Materiały Prasowe

Jesteśmy zwolennikami podpisania umowy o TTIP, bo dałoby to Polsce impuls rozwojowy - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas środowego spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej.

Reklama


Reklama


"Polska ma własne stanowisko w ramach TTIP, ale jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie wolnocłowej strefy na obszar rynku amerykańskiego, czy trochę szerzej również kanadyjskiego, dałby nam kolejny impuls rozwojowy" - mówił Morawiecki.

Jak podkreślał wicepremier w przemówieniu do przedstawicieli amerykańskiego biznesu, "Polska jest zorientowana na handel, wierzymy w liberalne zasady handlu, więc +miękkie+ TTIP nie jest dla nas opcją". Zaznaczył, że Polska jest sojusznikiem USA, jeśli o to chodzi.

Dodał, że Polska ma także własne cele negocjacyjne w rozmowach między UE i USA.

"Mamy swoje obawy, zwłaszcza w dwóch obszarach: jeśli chodzi o przemysł chemiczny i zasady rozstrzygania sporów w ramach umów międzynarodowych. I o te dwie sprawy będziemy zabiegali i będziemy starali się nasz punkt negocjacyjny mocno podkreślać" - poinformował dziennikarzy Morawiecki.

TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji - PAP) – to porozumienie handlowe negocjowane od 2013 roku, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy USA i Unią Europejską. TTIP docelowo ma wykraczać dużo dalej niż dotychczasowe porozumienia handlowe, polegające na redukcji stawek celnych. Umowa w swych założeniach przewiduje bowiem jeszcze usunięcie barier regulacyjnych czy wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów. I - jak podkreślają Amerykanie i Komisja Europejska - określi zasady handlu międzynarodowego w XXI wieku.

TTIP ma w Europie wielu przeciwników. Przekonują oni, iż jego podpisanie może być niekorzystne dla europejskich konsumentów i rolników, gdyż zniesienie ceł chroniących europejski rynek żywnościowy spowoduje zalew rynku przez amerykańską żywność, której koszty wytworzenia są niższe ze względu na niższe standardy jakościowe. Wątpliwości wzbudza także możliwość zniesienia środków pozataryfowych. Chodzi o wymogi przy produkcji żywności, tj. np. dopuszczenie do stosowania niebezpiecznych pestycydów czy innych środków ochrony roślin, stosowanie konserwantów czy hormonów. Amerykańskie prawo - przekonują przeciwnicy TTIP - reguluje to tylko w niewielkim zakresie, podczas gdy w UE wymogi dotyczące bezpieczeństwa są bardzo przestrzegane. Niepokój budzi też system rozwiązywania sporów, czyli arbitraż, który ma decydować w przypadku kłopotów inwestora spowodowanych przez regulacje prawne danego kraju o odszkodowaniu dla niego z powodu utraty przyszłych zysków.

Według Tony'ego Housha, szefa Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce obawy te są nieuzasadnione, a TTIP to szansa dla Europy, by powrócić na drogę rozwoju gospodarczego.

"Jak podkreślał Morawiecki, Polsce nie służyłby TTIP w wersji +light+, gdyż potrzebujemy kompleksowego porozumienia. Polska i Europa potrzebują teraz przede wszystkim wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy, a stworzenie tak dużej strefy wolnego handlu mogłoby bardzo w tym pomóc" - powiedział Housh w rozmowie z PAP.

Przypomniał, że wiele krajów unijnych, w tym Polska, podpisało już dwustronne porozumienia handlowe z USA, które mają bardzo podobny zakres jak TTIP. Jego zdaniem to, że niektóre kraje europejskie są niechętne podpisaniu tego porozumienia, jest wynikiem niedoinformowania.

"Wiele spraw, o których dyskutuje się przy okazji negocjacji, w ogóle nie będzie ujęte w tym porozumieniu, jak np. sprawa zalewu żywności modyfikowanej genetycznie. UE ma silny system monitorowania takiej żywności, zanim zostanie ona dopuszczona na rynek unijny, i TTIP nic pod tym względem nie zmieni. Podobnie nieprawdziwe są plotki, głośne zwłaszcza we Francji i Wielkiej Brytanii, że TTIP wymusi prywatyzację ochrony zdrowia" - zaznaczył Housh. W jego ocenie ryzyko związane z podpisaniem porozumienia jest niewspółmierne do korzyści gospodarczych.

Pod koniec lutego w Brukseli zakończyła się 12. runda unijno-amerykańskich negocjacji dotyczących transatlantyckiego porozumienia inwestycyjno-handlowego. Negocjatorzy koncentrowali się w niej na wszystkich głównych obszarach umowy, a więc dostępie do rynku, współpracy regulacyjnej i jej zasadach.

Obie strony zadeklarowały, że chciałyby zakończyć negocjacje do końca 2016 r., jeszcze przed zmianą administracji w USA. Do lata przewidują jeszcze dwie rundy rozmów, a następnie wkroczenie w końcową fazę, w której omawiane będą sprawy najtrudniejsze.

Jednak szef komisji ds. handlu w Parlamencie Europejskim, a jednocześnie sprawozdawca PE ds. TTIP Bernd Lange uważa, iż to mało możliwe, jeśli Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone chcą zawrzeć ambitne porozumienie, wyznaczające standardy dla umów handlowych XXI wieku. Podobne wątpliwości wyraża sprawująca w obecnym półroczu przewodnictwo w pracach UE Holandia.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • Zenon(2016-03-02 10:48) Odpowiedz 182

  A chociaż wie co popiera? Skoro to takie supertajne, to może nie dopuścili polityków z jakiejś tam Polski? Przynajmniej będę wiedział kogo winić, gdy na talerzu wylądują kurczaki o masie 20 kg, a miliardowe odszkodowanie dla amerykańskiej korporacji za niekompetentnego urzędnika zapłaci obywatel.

 • Obserwator(2016-03-02 14:39) Odpowiedz 122

  Dureń ! Chce oddać Polskę w ręce amerykańskich korporacji !

 • StAAbrA(2016-03-02 18:13) Odpowiedz 61

  Pierwsze słyszę . Ale za to słyszę , że polscy rolnicy nie mogą sprzedawać swoich produktów . I że za rok , POdobno , będą już mogli , jakoby , rzekomo . Wnioski ? - jeszcze jeden zbawca gospodarki , który o gospodarce też nie ma zielonego pojęcia . Dowody ? - ani jedna złodziejska , anty gospodarcza ustawa , nie została zlikwidowana .

 • stopTTIP(2016-03-03 08:02) Odpowiedz 40

  Monsanto już zaciera ręce, a onkolodzy nie nadążą z operacjami nowotworów po amerykańskiej żywności!!

 • Zawiedziony(2016-03-05 20:20) Odpowiedz 30

  Zdrajca.

 • fisher(2016-03-02 15:34) Odpowiedz 33

  zenada... najpierw watykan, teraz korpo z us....

 • nono(2016-08-04 00:57) Odpowiedz 10

  Rozumiem, że jest lobystą amerykańskich korporacji i dlatego opłacało się zrezygnować z własnego biznesu bo tu można więcej zarobić. Ciekawe ile Polska by zarobiła... Watpię by cokolwiek zyskała może kilka firm. Dlaczego więc mówi się w imieniu tych firm że oni to niby Polska? A co z Polakami którzy w większości którzy próbują dowiadywać się w tym temacie są przeciwni?

 • tutu(2016-08-06 00:49) Odpowiedz 00

  Ktoś kto twierdzi, że TTIP czy CETA jest dobrem dla kraju, wystarczy zapytać czy sąd arbitrażowy służy państwu czy korporacjom, i czy GMO jest zdrowsze od naturalnego? Jeśli pada odpowiedź twierdząca to należy zastanowić się czy rozmawia się z głupcem lub zastanowić się czy działa dla dobra kraju, czy czasami nie zdradza swojego kraju... Morawiecki zapewne głupcem nie jest więc wniosek sam się wysuwa...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama