statystyki

MON chce wycofać się z zakupu śmigłowca Caracal

20.01.2016, 08:28; Aktualizacja: 20.01.2016, 08:36
EC725 Caracal

Jeśli przetarg zostałby unieważniony, Polska musiałaby zapłacić Airbusowi odszkodowanie wynoszące co najmniej miliard złotych. źródło: ShutterStock

Ministerstwo obrony szuka sposobu na wycofanie się z wyboru oferty Airbus Helicopters na śmigłowiec dla polskiej armii. Wyboru 50 maszyn Caracal dokonali poprzedni rządzący. Jednak sfinalizowanie tego zakupu byłoby niezgodne zarówno z koncepcją modernizacji armii nowego kierownictwa resortu, jak i składanymi przez polityków PiS obietnicami.

Jeśli przetarg zostałby unieważniony, Polska musiałaby zapłacić Airbusowi odszkodowanie wynoszące co najmniej miliard złotych. Z drugiej strony PZL Świdnik zaskarżył przetarg do sądu i jeśli wygra, MON będzie musiało zapłacić podobną sumę dwóm przegranym oferentom.

Możliwe jest rozwiązanie pośrednie. Polegałoby na porozumieniu się z Francuzami i zakupie znacznie mniejszej liczby maszyn. Na kolejne ogłoszony zostałby następny przetarg, preferujący podmioty posiadające duże zakłady w Polsce.

Źródło:IAR

Polecane

 • leo(2016-01-20 11:00) Odpowiedz 63

  Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Nie można się wycofywać z podpisanych porozumień.

 • x(2016-01-20 09:09) Odpowiedz 512

  I dobrze, bo pewnie szajs taki sam jak francuskie samochody

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • brawo(2016-01-20 10:57) Odpowiedz 47

  A co tam, jakiś głupi miliard, czy nawet dwa! Pisowska tłuszcza wyje z zachwytu, bo wrogom Ojczyzny Najjaśniejszej daliśmy znów popalić i mocniej popiera obłąkanych Kaczyńskiego i Macierewicza. I o to chodzi. A kto zapłaci za decyzję psychopaty z MON? Gorszy sort społeczeństwa oczywiście.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama