statystyki

Paczkowy przedświąteczny szczyt. Zdyszany kurier biega między choinkami

autor: Patrycja Otto22.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 22.12.2015, 08:12
paczka-kurier

Konkurencja wśród kurierów jest wyraźnie zauważalna. I sklepy, i pośrednicy zdają sobie sprawę, że w e-handlu nie są już w stanie rywalizować ze sobą tylko cenąźródło: ShutterStock

Sprzedaż sklepów internetowych będzie nawet o 20 proc. większa niż przed rokiem. Firmy skróciły terminy dostaw, a klienci robili zakupy z wyprzedzeniem.

O tym, że na rynku trwa paczkowy szczyt, świadczą dane płynące od firm przesyłkowych. Poczta Polska przyznaje, że kilka dni temu zanotowała rekord pod względem liczby nadanych paczek – pół miliona jednego dnia. Operator przewiduje, że w tym roku zrealizuje w sumie w najgorętszym okresie roku o 20 proc. więcej zamówień niż przed rokiem, kiedy to od końca listopada do świąt klienci Poczty nadali 10,3 mln szt. przesyłek kuriersko-paczkowych, z czego w samym grudniu 5,9 mln szt.

O wzrostach rzędu 15–20 proc. w porównaniu z 2014 r. mówią prywatni operatorzy.

– W okresie szczytu dzienne obroty są nawet o 50 proc. wyższe w stosunku do pozostałej części roku – komentuje Małgorzata Maj z DPD.

Można w związku z tym oczekiwać, że rynek przesyłek znacząco przekroczy w całym roku poziom 200 mln sztuk. W 2014 r. wyniósł nieco ponad 190 mln sztuk.

Wzrost zainteresowania w okresie przedświątecznym deklarują też sklepy internetowe. Iperfumy.pl przyznają się do 30–40 proc. wzrostu w liczbie zamówień. LPP, właściciel sieci Reserved czy Mohito, mówi nawet o 50-proc. wzroście.

Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to zasługa zwiększenia się liczby sklepów deklarujących, że są w stanie przyjąć zamówienie nawet dwa do czterech dni przed Wigilią i zdążyć z jego realizacją przed świętami. W roku ubiegłym większość sklepów oceniała bezpieczny czas na przynajmniej pięć, sześć dni. Przed kilkoma laty było to nawet 10 dni.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane