TTIP: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-USA, a powinniście

autor: Lidia Raś07.09.2015, 13:20; Aktualizacja: 25.04.2016, 15:46
TTIP

TTIPźródło: ShutterStock

Ta kontrowersyjna umowa, negocjowana pomiędzy Unią Europejską a USA, dotyczy także nas, bo jeśli zostanie podpisana, w istotny sposób wpłynie na rynek pracy, bezpieczeństwo żywności czy ochronę danych osobowych. Pytanie: w jaki sposób wpłynie - jest otwarte, bo nadal, pozbawieni dostępu do szczegółowych informacji, poruszamy się w sferze domniemań i informacji z przecieków. Byle się nie okazało, że gdy już poznamy treść umowy, będzie za późno na reakcję, a ACTA przy TTIP okaże się drobiazgiem.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (111)

  • Stan zagrożenia..(2015-09-07 14:10) Zgłoś naruszenie 801

    Jest to bardzo ważny artykuł dla m/in polskich przedsiębiorców wobec coraz bardziej narastającej siły koncernów i korporacji rugującej z rynku już teraz i w przyszłości coraz słabsze ( w tym głownie narodowe) podmioty gospodarcze. Dochodzi oczywiście problem żywności GMO itd.

    Jest to na dziś najważniejszy temat (TTIP), tylko czy Polacy zdają sobie sprawę z wagi i rangi tych wydarzeń, istotnych dla każdego z nas, a zwłaszcza rodzimych przedsiębiorców - pokaże odzew. Brawo za artykuł. Piszcie o tym na okrągło.

    Odpowiedz
  • sceptyk demokracji(2015-09-07 23:58) Zgłoś naruszenie 7121

    I bardzo dobrze, że społeczeństwo nie jest wtajemniczane w kulisy negocjacji! To całe społeczeństwo, w sprawie TTIP, to tyko protestować, żądać i domagać się potrafi. NIczego więcej. To po co w ogóle siadać do debaty z tym całym społeczeńśtwem?
    Umowę należy po cichu doprecyzować, bez otwartego czytania przegłosować bez udziału mediów na sali plenarnej i bez prawa zgłaszania wniosków a jak będzie wszystko gotowe, to się pełny tekst upubliczni i da czas na przyswojenie przez to całe no... społeczeństwo. Ono nigdy nie może być partnerem do dyskusji w poważnych sprawach, bo jest luźną zbieraniną ludzi przypadkowych zdominowanych przez krzykaczy.
    Ustalanie kształtów umów międzynarodowych winno odbywać się w zaciszu gabinetów przy dębowych stołach, nie na ulicy czy jakiś klubach otwartej dyskusji prowadzonych przez lewaków i antyglobalistów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hmm(2015-09-08 12:59) Zgłoś naruszenie 38511

    Odzewu spoleczenstwa nie ma sie co spodziewac, bo wiekszosc bardziej interesuje sie tym, czy Lewandowski zjadl sniadanie.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Rafał(2015-09-08 15:31) Zgłoś naruszenie 692

    Głównie słuszna krytyka, ale akurat zniesienie bezpodstawnych zakazów uprawiania roślin GMO pomogłoby, a nie zaszkodziłoby standardom bezpieczeństwa żywności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polski Patriota.(2015-09-09 00:40) Zgłoś naruszenie 765

    Rafał,hmm, i sceptyk to jakieś ************ wybaczcie ale ja nie chce by moje dzieci umarły w wieku 30-40 przez zatrute jedzenie, albo by wydawały hajsy na lekarzy ktorzy i tak ***** zrobia a kase zabiora, za takie głupoty powinni strzelać w tył głowy jakie w wypisujecie, jak chce życ w swiecie jak z uniwersum deus ex, to wypad do usa, tam będziecie mieli kurczaki w sosie chlorowym.
    by korporacje rządziły krajami ale ludzie czy prezydent, wam naprawde popieprzyło, może muzułmanie was dopadna którzy tutaj idą i będziecie ofiaramy ich "pokojowej religi"

    Nie pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Grafoss(2015-09-09 05:46) Zgłoś naruszenie 2712

    Tak czy inaczej zyskają kraje silne gospodarczo. Reszta będzie tylko tłem. My mamy ważniejsze sprawy od gospodarczych: wiek do szkoły, wiek emerytalny., krzyże, kto gdzie i kiedy stał, politykę historyczną i spokojne niedziele w galeriach handlowych. Dlatego od dwóch dekad nie mamy żadnej strategii rozwoju gospodarczego i widocznie ogólnie jest nam tak dobrze jak jest. Ostatnie referendum jest tego najlepszym dowodem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Riboteckui Vladimir(2015-09-09 07:57) Zgłoś naruszenie 310

    Ceba rozwenzanie zrobic powaznie, Bo w USA pracue i zuie okolo 9000000ludzi, ktyre wiedzom o co hodzi dlia Polskei gospodarki...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • waldek(2015-09-09 09:42) Zgłoś naruszenie 2174

    Bardzo dziękuję za mądry i bardzo ciekawy artykuł o umowie TTIP , o której to do tej pory czytałem tylko w internrecie ; Jestem zdziwony że tak niewiele osób w Polsce podpisało protest przeciw TTIP .
    W sprawie ACTA bylismy bardziej aktywni .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • piotreks(2015-09-09 14:49) Zgłoś naruszenie 27172

    To tylko świadczy o tym jacy Polacy są POTWORNIE głupi. To od stuleci chory kraj i chore spoleczeństwo. Zyją z dnia na dzień i zgodnie z chrześcijanskim obyczajem nie myslą o bliźnich i o swoich dzieciach. To najbardziej ograniczona umyslowo nacja ,która za świecidelko zrobi wszystko!!! Telefonik, samochodzik, kafelki, panele to zawężony krajobraz w 3D statystycznego Polaka. Im więcej tytulów tym głupszy. Popatrzmy na naszą telewizję ,na to klapanie przez komórki od rana do wieczora, na wypowiedzi na forach - DNO - kompletne DNO!!! Dlatego nie ma się co dziwić ,że mamy tak jak mamy. Zaslużylismy sobie na to i ci nieliczni co mają olej w glowie niczego nie zmienią , bo jak mówi powiedzenie "mądry z glupim jeszcze nigdy nie wygral"

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • Uszatek(2015-09-09 15:38) Zgłoś naruszenie 210

    Ja tu widzę mało konkretów, głównie spekulacje. Z ACTA było inaczej.

    Odpowiedz
  • Boni 2015(2015-09-23 14:27) Zgłoś naruszenie 1535

    Dziwię się, że politycy pro-narodowi z PiS i Kukiz'15 nie podejmują tematyki TTIP. Nie rozumieją o co w tym wszystkim chodzi, czy brzydzą się tego tematu bo "lewactwo" jako pierwsze zaczęło bić w dzwony w tej sprawie? Naprawdę nie rozumiem.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Zibi(2015-09-24 11:27) Zgłoś naruszenie 722

    Dziękuję autorowi i redakcji za ten artykuł. Dowiedziałem się o TTIP przypadkowo i dopiero tu przeczytałem o szczegółach podanych w wiarygodny sposób, bez epatowania.

    Kochani - TTIP nie można uniknąć i trudno go będzie wyrzucić w całości. Po stronie azjatyckiej montują podobny układ i bez współpracy między UE - USA kraje "białe" zostaną gospodarczo wyeliminowane.

    Problem leży w dodawaniu pod naciskiem korporacji klauzul abuzywnych w stosunku do społeczeństwa. Pod płaszczykiem potrzebnej inicjatywy korporacje przemycają "lub czasopisma" (starsi wiedzą ocb) w celu przejęcia jeszcze większej władzy.

    Gdyby treść projektu była jawna wiedzielibyśmy przeciw czemu protestować, a tak nie mamy wyjścia - musimy jako społeczeństwp wylać dziecko z kąpielą, co pośrednio ugodzi w nas samych, tylko trochę później. Może nasi władcy opamiętają się i dopuszczą przedstawicieli "ludu" do prac.

    Odpowiedz
  • dfqwf(2015-10-06 20:40) Zgłoś naruszenie 270

    www.monde-diplomatique.pl/index.php?id=3_1 - Lori Wallach
    Dyktatura firm wielonarodowych

    Odpowiedz
  • Marek Olejarz, Montreal, Kanada(2015-10-16 21:08) Zgłoś naruszenie 1166

    TTiP & ACTA.
    - Profit: Wielkie korporacje
    - Straty: Obywatele po obu stronach.
    PS. Jest nieprawda ze zyski wielkich korporacji powoduja bogacenie sie spoleczenstw. Warto posluchac Donalda Trumpa i jego ocene impaktu free trades na amerykanskie spoleczenstwo.

    Odpowiedz
  • leming(2015-11-18 19:11) Zgłoś naruszenie 453

    Ile kasy dostana forsy za podpisanie TTIP???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Stan(2016-02-01 10:00) Zgłoś naruszenie 1054

    Media podnoszą zastępcze tematy, a sprawy istotne jak ochrona żywności , która ma praktycznie zniknąć po podpisaniu TTiP ze Stanami Zjednoczonymi - nikogo nie przeraża. Pewnie dlatego osoby pracujące w Polsce dla wielkich korporacji inicjują i pokazują jako zagrożenie dla Polaków PIS a nie to co się naprawdę ukrywa przed Europejczykami. Usypia się Polaków a korporacje zdecydują ,że hormony wzrostu w żywności to dobra rzecz itd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dgdfgfd(2016-02-01 12:35) Zgłoś naruszenie 672

    Oczywiście, że większość skorzysta, tak jak większość skorzystała na powstaniu UE i otwarciu wewnątrz rynku. To samo trzeba zrobić od zaraz między Ameryką a Europą. Już! Im szybciej, tym lepiej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ela(2016-02-01 12:51) Zgłoś naruszenie 370

    Ja jestem ciekawsze gdzie taka petycje mozna podpisac, zeby akcje moc naglosnic, bo osobiscie nie wiem, a chcialabym. Ma ktos jakies informacje na ten temat?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • remek(2016-02-01 18:04) Zgłoś naruszenie 3011

    Petycja! Podpisujemy się obiema rękami. http://www.petycjeonline.com/wyjcie_polski_z_ue

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak(2016-02-02 21:31) Zgłoś naruszenie 2568

    Starzy i głupi Polacy oddali wolność za fikcyjne obniżki cen leków i 500 zł na dziecko. Jebcie się, zdrajcy Ojczyzny.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz