statystyki

Sierakowice. Gmina co marketów nie chciała. 148 sklepów i żadnego dyskontu

autor: Sylwia Czubkowska11.01.2015, 09:00; Aktualizacja: 15.01.2015, 15:50
sklep, jedzenie, market, zakupy

W wielu krajach Unii działają restrykcyjne przepisy dotyczące supermarketów.źródło: ShutterStock

Po kaszubsku: w Serakojcach dzejâ 148 krómów. Czyli: w Sierakowicach działa 148 sklepów. I o dziwo nie ma wśród nich żadnego dyskontu.

Reklama


Reklama


Trzy kościoły, w tym jeden zabytkowy, posterunek policji, ochotnicza straż pożarna, rozbudowana z dotacji unijnych przychodnia zdrowia i z dotacji odnowiona, też zabytkowa XIX-wieczna parafia, która służy za ośrodek kultury. Do tego park z ołtarzem wykonanym dla Jana Pawła II, motel, pizzeria, kilka restauracji. Niby wszystko prawie jak w każdym małym miasteczku. Tyle że Sierakowice to wieś. I to wieś specyficzna.

– Chleb ziemniaczany? Z mąki ziemniaczanej jest zrobiony?

– Nie, z pszennej, ale z dodatkiem gotowanych ziemniaków.

– A co to za ciastka amerikany?

– Takie biszkoptowe, choć trochę przypominające drożdżowe, z grubą warstwą lukru. Bardzo smaczne, polecam – sprzedawczyni w cukierni odpowiada z uśmiechem.

W delikatesach po przeciwnej stronie ulicy wzrok przyciąga tort kaszubski w kształcie lalki Barbie w długiej sukience z czarnymi pasami oraz w haftowanym fartuszku. – Tak, to prawdziwa lalka, której tylko dół sukni jest tortem z masy plastycznej ozdobionej naszymi tradycyjnymi wzorami. Nogi lalki dodajemy w komplecie, tak by po zjedzeniu ciasta można było sobie zabawkę złożyć – śmieje się kasjerka. – Ludzie zamawiają na wesela takie torty w parze z Kenem, który jest w kaszubskim stroju. Kilogram kosztuje 42 zł, zamówić wystarczy dzień wcześniej – zachwala.

Przy głównej ulicy Sierakowic cukierni z takimi wypiekami naliczyłam pięć. Obok nich trzy sklepy mięsne – i to niemalże jeden przy drugim, kilka warzywniaków, kilka spożywczych, cztery księgarnie (jedna będąca egzotycznym połączeniem księgarni i sklepu zielarskiego), drogerie, kilka sklepów „1001 drobiazgów” i drugie tyle butików. Praktycznie na każdym rogu i na mniejszych ulicach znajdują się kolejne samoobsługowe delikatesy.

– W naszej wsi mamy już prawie 7 tys. mieszkańców, w całej gminie jest ich 18,5 tys. Wszyscy są bardzo przedsiębiorczy i pracowici, lubią kupować, mają we krwi rzemiosło i własne biznesy. I dlatego łącznie wszystkich sklepów w samej tylko wsi mamy 148. I wszystkie dają sobie radę, mają ruch, klientów, płacą podatki – zachwala Tadeusz Kobiela, wójt Sierakowic. – Ale dzieje się tak, bo u nas nie było, nie ma i – tak długo jak samorząd i większość mieszkańców będą w tym zgodni – nie będzie żadnych lidlów, biedronek czy innych drapieżnych dyskontów. Nie ma mowy o tym, by się u nas rozpanoszyły – podnosi głos i widać, że ma ochotę uderzyć pięścią w stół. – Wielkie markety zainteresowane są tylko drenażem pieniądza z rynku i wyprowadzaniem go z Polski. U nas jeden u drugiego robi zakupy, korzysta z usług rzemieślniczych, a więc pieniądz zostaje na miejscu i tu jest inwestowany.

Rzeczpospolita dyskontowa

Biedronka swój 2,5-tysięczny sklep w podwarszawskim Milanówku otworzyła we wrześniu ubiegłego roku. Na 16 tys. mieszkańców tego miasteczka to już drugi dyskont tej sieci. I nie jest to wcale wyjątek. W 53-tysięcznej Ostrołęce jest 9 Biedronek i Lidl. W Chełmie liczącym 65 tys. mieszkańców: 8 Biedronek, 2 Lidle i Kaufland. W Kraśniku na Lubelszczyźnie dla 36 tys. mieszkańców powstały już 4 Biedronki oraz Lidl. Podobnie zresztą zaczyna wyglądać coraz więcej miejscowości.

Najbardziej prężna jest portugalska sieć, której sklepy znajdują się w już ponad 900 miejscowościach, a jak zapowiada firma – do końca 2017 r. chce otworzyć kolejnych 300. Niemiecki Lidl w całym kraju ma ponad 550 dyskontów. Duńskie Netto ma ich 334, a więc niewiele mniej, niż powstało ich w o wiele większych Niemczech. Do tej największej trójki dochodzą mniejsze sieci, które otwierają jedną za drugą kolejną placówkę. Sieć Aldi w ubiegłym roku powiększyła się o 15 sklepów i ma ich dziś ponad 90. Czerwona Torebka w ciągu roku uruchomiła 26 dyskontów, a zgodnie z planami docelowo chce otwierać po 100 rocznie.

Oznacza to, że łącznie w Polsce działa blisko 3,6 tys. dyskontów (w 2010 r. było ich ok. 2,3 tys.), które łącznie generują ponad 50 proc. wartości sprzedaży artykułów spożywczych (w 2010 r. było to trochę ponad 40 proc.). Firma badawcza PMR podaje, że to nie jest koniec ekspansji sieci dyskontów, bo za kilka lat takich sklepów powinno być łącznie około 5 tys.

Jednak tam, gdzie pojawiają się dyskonty, tam rodzinne sklepy w błyskawicznym tempie tracą klientów i jeden za drugim znikają. Jeszcze w 2009 r. w Polsce było 102,8 tys. małych sklepów ogólnospożywczych, obecnie już tylko trochę ponad 77 tys. W 2012 r. małe sklepy miały 45 proc. udziałów w tym rynku, ale według prognoz analityków z firmy Roland Berger w 2018 r. będzie to już tylko 28 proc. W tym samym czasie udział dyskontów wzrośnie z 22 do 31 proc. Dyskonty po opanowaniu największych miastach wzięły na celownik te duże. Potem te położone blisko granic, te z zarobkami powyżej średniej, te z bezrobociem poniżej średniej, a wreszcie duże wsie – szczególnie w gminach wiejskich. A na koniec chcą pojawić się już właściwie w każdej gminie, bo potencjalni klienci są przecież wszędzie.

Ziemia bez Biedronek

Nie inaczej jest i na Kaszubach. Jadąc drogą 211 z Kartuz do Sierakowic, mijamy pięć Biedronek i Lidla. Przed wszystkimi zapełnione parkingi, bo jutro Trzech Króli. Tym bardziej można być zaskoczonym, gdy trafi się do samego serca Szwajcarii Kaszubskiej. W Sierakowicach, dużej wsi w średniej wielkości gminie, nie ma ani Lidla, ani Biedronki, ani Kauflandu, ani Netto, ani Czerwonej Torebki. Ani innego dyskontu.

Trudno znaleźć inne takie miejsce w Polsce. Może i gdzieś jeszcze taka gmina bez Biedronki się ostała, ale w przypadku Sierakowic nie jest to przypadek. – To świadoma polityka samorządu, który nie wpuszcza dyskontów – przyznaje wójt Kobiela. I tłumaczy, że Polska jest chyba jedynym krajem UE, w którym prawo nie reguluje rozrostu sieci handlowych. – Nie możemy odgórnie zakazać takiej działalności, ale tak możemy miękkimi środkami zadziałać, by inwestycje zablokować. Wystarczy nie sprzedawać inwestorom i nie dzierżawić im nieruchomości wystarczająco dużych, by można było w nich uruchomić te wielkopowierzchniowe sklepy. Oczywiście takie lokale mogą wynająć osoby prywatne, ale u nas cała społeczność solidarnie na takie sklepy się nie zgadza – opowiada. – No, może nie cała, bo zawsze będzie część ludzi, która chciałaby mieć blisko tego typu sklep, ale jest naprawdę niewielka – zapewnia. – A może po prostu żaden z tych graczy nie był Sierakowicami zainteresowany? – pytam. – Od dekady co rusz są robione podchody. Z osiem lat temu jedna z sieci handlowych dogadała się z moimi adwersarzami, których zachęciła do zorganizowania referendum z wnioskiem o odwołanie mnie. Ale chętnych do jego poparcia nie było i nie udało się zebrać wystarczającej liczby podpisów, by plebiscyt ogłosić – zarzeka się wójt.

Gdy pytam lokalnych przedsiębiorców o metody powstrzymywania inwazji dyskontów, ci przyznają, że urząd gminy marketom nie tylko nie pomaga, ale robi wszystko, by ich do tego zniechęcić. – Jest u nas taka działka, która idealnie nadaje się na zbudowanie dyskontu. Cóż z tego, skoro w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma zgody na budowę do niej drogi, a po co komu sklep, do którego nie będzie się dało dojechać – uśmiecha się jeden z sierakowickich sklepikarzy.

Ta antydyskontowa krucjata podoba się mieszkańcom wsi. Sierakowice innego wójta niż Tadeusz Kobiela nie miały. Jak został wybrany w 1990 r., tak od tamtej pory wybór jest powtarzany. W ostatnim głosowaniu zdobył 84 proc. głosów i rozpoczął siódmą kadencję. Jeden z drobnych przedsiębiorców żartobliwie rzuca: – To taki nasz Putin. Ale wie pani, choć ja na niego w ostatnich wyborach już nie głosowałem, to w jednym się z nim zgadzam. Nam tu bez Biedronek lepiej.

Samowystarczalnie

Nauczycielka języka kaszubskiego z lokalnej szkoły z pewną obawą podpytuje: – Ale nie napiszecie o nas, że jakimś skansenem jesteśmy?

Na pierwszy rzut oka można by się tej zaściankowości doszukiwać: nie tylko nie chcą wpuścić nowoczesnego handlu, to jakby tego było mało, Sierakowicom nie zależy na tym, by uzyskać status miasta. Wolą pozostać wsią. – Owszem, ludzie są tu konserwatywni, ale w pozytywny sposób: mocno rodzinni, z tradycyjnie wielodzietnymi i wielopokoleniowymi rodzinami, a do tego religijni. Ale nie jesteśmy zaściankowi. Za naszymi wyborami stoją racjonalne decyzje – zapewnia wójt Kobiela.

– Miastem nie chcemy być, bo dla wsi jest więcej unijnych dotacji i programów pomocowych, a więc można zdobyć dodatkowe środki na rozwój. A choćby na kolej, którą razem z innymi samorządami chcielibyśmy w tej okolicy przywrócić. A dyskontów nie chcemy, bo zależy nam na tym, by nie rosło bezrobocie. Dziś wynosi ono w naszej gminie 8 proc., czyli sporo mniej niż średnia wojewódzka. A dzieje się tak także dlatego, że spora część mieszkańców pracuje w lokalnych sklepach. Nawet największy dyskont nie zatrudniłby ich wszystkich u siebie, a więc zamiast drobnej przedsiębiorczości, może nieprzynoszącej każdemu ogromnego majątku, miałbym tu kolejki do ośrodka pomocy społecznej – dodaje samorządowiec.

Mieszkańców Sierakowic pytania o dyskonty dziwią. – Biedronka? To musi pani do Kartuz pojechać, a to z pół godziny samochodem. Tu obok jest mały sklepik, a kilka ulic dalej większy. Kupią tam państwo wszystko, co najpotrzebniejsze – pan Marcin, u którego nocujemy, zachęca, by zamiast tracić czas na dojazd do marketu, odpocząć lub obejrzeć pobliskie jezioro. – Gdzie jeżdżę na zakupy? Wszystkie robię tutaj na miejscu. A po co miałabym gdzieś jeździć, u nas w Sierakowicach jest tyle sklepów. Na jeżdżenie po centrach handlowych czy marketach szkoda mi czasu. To i dojechać trzeba, i na miejscu długo schodzi, a ciekawsze rzeczy mam tu zrobienia – zarzeka się Irena Kulwikowska, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury. – Zresztą to do nas tradycyjnie przyjeżdża się na zakupy – dodaje i wyciąga album ze zdjęciami z tradycyjnych letnich jarmarków organizowanych w każdą środę i sobotę. Z okolicznych gmin, ale nawet z Lęborka czy Trójmiasta, zjeżdżają się tu ludzie po jedzenie, ubrania i oczywiście meble, które są lokalnie produkowane. – Na 1,5 hektara ustawiane są dziesiątki straganów, do których przyjeżdżają tysiące klientów – opowiada.

– Tak jest nie tylko latem. Okazuje się, że nie wszystkich przyciągają ogromne centra handlowe – dodaje wójt Kobiela. – Dlaczego przyjeżdżają do nas? Po pierwsze jest spory wybór, po drugie to także kwestia tradycji – tłumaczy i dodaje, że Sierakowice w okolicy są znane z rodzinnego handlu, przy okazji zamawia się tu usługi rzemieślnicze, kupuje materiały do budowy lub wyposażenia domów.

Sam Kobiela też zaczynał przygodę z kapitalizmem od takiego drobnego handlu rybami. – Starą nyską jeździłem nad morze, z kutra kupowałem ryby. U mnie w domu było przepakowywanie, czyszczenie, prawdziwa miniprzetwórnia się zrobiła. Do tego stopnia, że jeszcze dwa lata po zaniechaniu biznesu i remoncie wszystko rybami pachniało – śmieje się. – Tak właśnie rozwijały się nasze lokalne sklepiki. Dziś żyją z nich setki rodzin i ten gospodarczy ekosystem się sprawdza. Sąsiad kupuje u sąsiada i wszystkich stać na w miarę godne życie – zapewnia.

I rzeczywiście mnogość sierakowickich sklepów jest znacząca. Gdy średnio w Polsce na jeden sklep przypada 108 mieszkańców, tu na 47. Wygląda na to, że klientów im nie brakuje, bo pojawiają się kolejne sklepy.

Ostatni bandonista

Sierakowice mają nawet swoją lokalną sieć handlową. Jej szefem jest 34-letni Michał Kuczkowski, który przyznaje, że nawet bez konkurencji Biedronek czy Lidlów biznes nie od początku szedł mu idealnie. – Najpierw to była hurtownia spożywczo-przemysłowa. W założeniu jej pomógł mi ojciec, który od kilkunastu lat prowadzi własny biznes – zajmuje się oknami. Był 2002 r., byłem młody, jeszcze studiowałem i niespecjalnie miałem rozeznanie, a więc po kilku latach okazało się, że hurtowania więcej kosztuje, niż zarabia – opowiada. – Wtedy zamieniłem ją na handel detaliczny. Widziałem, jak niektóre sklepiki działały bez zmiany od lat, jak nie dostosowywały się do nowości na rynku, i postanowiłem wykorzystać szansę. Tak w 2007 r. powstał nasz pierwszy sklep w centrum Sierakowic. Ruch był niezły, więc otwierałem kolejne. I tu muszę przyznać, że brak drapieżnej konkurencji ze strony dyskontów na początku mojej drogi, kiedy budowałem dystrybucję i zbierałem kapitał, dał mi szansę na to, by w ogóle zaistnieć na rynku – wspomina Kuczkowski.

Dziś sieć delikatesów Ribena to cztery sklepy w samych Sierakowicach, cztery w miejscowościach w okolicy, a w planach jest otwarcie co najmniej kolejnych dwóch. – Dziś, nawet jeśli pojawiłaby się Biedronka w naszej gminie, to nie byłaby już dla nas aż tak dużym zagrożeniem. Mamy markę, doświadczenie, oferujemy nowoczesny handel i różne produkty. A by ceny były konkurencyjne, działamy w grupie zakupowej, która wspólnie negocjuje ceny z producentami – opowiada przedsiębiorca. Ale zaraz dodaje, że jednak dla mniejszych sklepików konkurencja z dyskontami na pewno skończyłaby się źle. – Ale to, co robi nasz samorząd w obrębie jednej gminy, tak naprawdę powinno być robione przez rząd. Dziś mamy wolnoamerykankę, a na świecie działają regulacje dotyczące marketów. Nie tylko wolny rynek się liczy, ważne jest też dbanie o gospodarkę lokalną – podkreśla szef Ribeny.

W wielu krajach Unii działają restrykcyjne przepisy dotyczące supermarketów. We Francji już od 1993 r. obowiązuje tzw. ustawa Loi Royer, wprowadzająca ograniczenia dla nowych dużych obiektów handlowych w celu ochrony przed upadłością małych sklepów. Jej podstawowym założeniem jest to, by wyprowadzić centra handlowe na obrzeża miast. Dodatkowo w małych miejscowościach liczących mniej niż 40 tys. mieszkańców na otwarcie sklepu powyżej 1 tys. mkw. musi wydać zgodę odpowiednia komisja. Nie mniej restrykcyjnie jest w Belgii, w której od dwóch dekad obowiązuje prawo, zgodnie z którym kraj podzielono na dwie strefy: o większym i mniejszym zurbanizowaniu. By wybudować sklep o powierzchni 400 mkw. w pierwszej strefie i 1000 mkw. w drugiej, potrzebna jest zgoda komitetu społeczno-ekonomicznego, w skład którego wchodzą eksperci z ministerstw gospodarki i pracy oraz przedstawiciele danego regionu. Biorą oni pod uwagę nie tylko potrzeby konsumenckie, lecz też potencjalny wpływ nowego obiektu na drobny handel. Wcale nie łatwiej jest w ojczyźnie Biedronek, czyli Portugalii. Tam, by zbudować sklep o powierzchni większej niż 2 tys. mkw., konieczna jest zgoda tamtejszego urzędu ochrony konkurencji i konsumentów (który bierze pod uwagę, czy nie będzie to godziło w interesy lokalnego handlu), potem jeszcze musi potwierdzić to odpowiedni minister. Efekt: w Portugalii Jeronimo Martins swoich lokalnych dyskontów Pingo Doce ma zaledwie 350. U nas na razie jedynymi pomysłami na regulację tego rynku są przepadające w sejmowych głosowaniach projekty zakazujące handlu w niedzielę. Pomysły, które nawet drobnym sprzedawcom niekoniecznie się podobają.

Ale nawet i w Sierakowicach widać już pierwszy wyłom w antydyskontowym nastawieniu. I to zaledwie jakieś 200–300 m od urzędu gminy. Wystarczy pójść za sporym ruchem ludzi, którzy podążają do Pepco, sklepu z poznańskiej sieci oferującej ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, ozdoby, buty, bieliznę, przeróżne drobiazgi. Wszystko bardzo tanie, wszystko made in China. Jak w dyskoncie. Więc klienci spragnieni taniego kupowania prędzej czy później – nawet jeżeli na miejscu dyskontów nie będzie – zaczną częściej jeździć do okolicznych gmin, w których markety mają pełną swobodę rozwoju.

Niedawno w Sierakowicach umarł ostatni bandonista – muzyk grający na tradycyjnym instrumencie trochę podobnym do harmonii Bronisław Drywa. Szefowa Gminnego Ośrodka Kultury szuka młodego muzyka, który by tej sztuki się nauczył. Jak nie znajdzie, to ta tradycja może całkiem umrzeć. Podobny los może też spotkać antydyskontową politykę całej gminy, jeżeli nie znajdą się uczniowie w innych samorządach.

W wielu krajach Unii działają restrykcyjne przepisy dotyczące supermarketów. We Francji już od 1993 r. obowiązuje ustawa Loi Royer, wprowadzająca ograniczenia dla nowych dużych obiektów handlowych w celu ochrony przed upadłością małych sklepów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • majka(2015-06-19 18:05) Odpowiedz 20

  TAK POWINNO BYC W KAZDYM MIESCIE przepraszam za duże litery to z radości ze gdzies w pl jest jeszcze noralmie,pozdrawiam.

 • Marta(2015-07-14 20:47) Odpowiedz 10

  Brawo dla władz i mieszkańców Sierakowic. Mieszkam na południu Polski w 32-tysięcznym miasteczku i naprawdę denerwuje mnie fakt, iż powstaje co chwilę jakiś market, a zarabiają Portugalczycy, Niemcy, Anglicy ale nie lokalsi lub inni mieszkańcy naszego kraju. We Francji widziałam tylko auta francuskich marek, w Anglii duże markety tylko na obrzeżach a my nie potrafimy zadbać sami o siebie. To wszystko dzieje się przecież na poziomie decyzji samorządowych. Sami strzelamy sobie w stopę,a mamy znakomite jedzenie i produkty i nie potrzebujemy zagranicznym marek w sektorze spożywczym

 • Miron(2015-01-11 13:35) Odpowiedz 11

  Brawo Sierakowice,ciekawi mnie tylko czy"Unia" nie wprowadzi jakiś kar za taki myślenie?oby nie

 • Kardynał Aloiz(2015-03-10 18:24) Odpowiedz 12

  Głupcy !!
  Wystarczy zobaczyć ceny w tzw. sklepiku osiedlowym wyższe o 30-40 % niż np w Kauflandzie , czy Biedronce , aby wyleczyć się z głupoty.
  Często widzę jak lokalni "kupcy" dokonują hurtowych zakupów w Kauflandzie ,aby później ten sam towar sprzedawać u siebie o wiele drożej.
  Najdziwniejsze jest to ,że czym człowiek biedniejszy tym głupszy i ulega demagogii , pazernych sklepikarzy którzy na nich żerują , oraz KK który tępi doktrynalnie sklepy wielkopowierzchniowe ,jako zagrożenie dla tacy ,oraz innej możliwości spędzania czasu w niedzielę.

 • Ola(2015-01-11 14:25) Odpowiedz 10

  Brawo Sierakowice ! Gdyby tylko co druga gmina czy miasto polskie miały tak mądrych i przewidujących włodarzy to w Polsce nie byłoby takiego bezrobocia i takiego deficytu w budżecie . Bo pieniądze trafisły by do polskiego rządu a nie wzmacniały by W. Brytanię , Niemcy . Danię , francję Portugalię i Austrię.

 • gość(2015-01-12 12:50) Odpowiedz 10

  Byłem tam kiedyś na jarmarku i zdziwiło mnie właśnie to,że przy drodze było pełno drobnego handlu i wszędzie ludzie kupowali tzn.wszędzie był ruch i do każdego sklepiku wchodzili i wychodzili klienci. To jest świetna postawa, zostawiasz pieniądze u swoich którzy później zostawiają je u Ciebie i w ten sposób pieniądz nie odpływa! W dodatku proszę przyjrzeć się jakie te Sierakowice są zadbane,czyste i ładne. Pozdrowienia z Lubuskiego

 • JARRO(2015-04-28 10:44) Odpowiedz 10

  JESTESCIE NAJMĄDRZEJSZĄ GMINĄ W POLSCE NIE ŻADNYM SKANSENEM . CHRONICIE CO SWOJE I DOBRE . NIE WPUSZCZAJCIE TYCH ZŁODZIEI BO NIE DADZĄ WAM NIC OPRÓCZ BIEDY I BEZROBOCIA. NIE SPRZEDAWAJCIE SIĘ JAK RESZTA POLSKI TAK TRZYMAĆ

 • Gerard Szczecin(2015-07-20 13:59) Odpowiedz 10

  W te wakacje jadąc na Mazury przejeżdzałem przez Sierakowice.Zaciekawiło mnie wiele firm,nowo budowane domy ,na każdej górce ;) Z ciekawosci zatrzymałem się zatankowac auto,rozprostowac nogi ,zjeść oczywiście lody z pobliskiej cukierni.Od razu widac pracowitość ludzi.Brawo dla was,a szczególnie za te markiety.
  Pozdrawiam

 • grzegorz(2015-01-19 17:46) Odpowiedz 10

  Mieszkam w Sierakowicach i potwierdzam - My tu marketów nie chcemy bo nam się dobrze żyje jak jest !
  A naszemu przywódcy nikt nie podskoczy - ostatnie wybory prawie 90 % poparcie więc nikt mu nie podskoczy - żaden market heheh. Kiedyś kilka osób chciało bo nie chciał wpuścić biedronki - jak zaczeli zbierac podpisy żeby go odwołać to ich ludzie zaczęli psami szczuć i widłami gonić więc po 2 dniach im jakoś dziwnie się odechciało heheh.
  Kaszubi to taki pracowity i myślący naród, który nie lubi cwaniaków. U nas żaden cwaniak długo biznesu nie zrobi nawet jak za pół ceny będzie dawał . Jest ok kasa się kreci - bezrobocia brak więc cóż.
  Zapraszam do Sierakowic.

 • RUZYCZKA(2015-11-06 14:50) Odpowiedz 01

  Dlaczego ma nie powstac wSierakowicach Biedronka TO SO Mzonki Pana Wujta Gminy nie osmieszaj sie Panie Wujcie tak bogaci mogo w Rybenie robic zakupy ribena oszukuje co my biedni zrobic bedzie Biedronka Pan Wujt stracil by dochy jest Pan uparty w miejszych miejscowosciach majo Biedronki a pan nie jest Putinem tu jest wolna Polska nie zyjemy w Zaborze Pruskim cuz nie musi pan patrzec kilka razy na zl co za nio kupic

 • wektor51(2016-01-20 17:36) Odpowiedz 00

  Właśnie przed chwilą w TVP podano,że tamtejsze starostwo narzuca gminie powstanie dyskontu czyt.hipermarketu!!!!!. Mimo sprzeciwu lokalnych władz ma w Sierakowicach powstać hipermarket Część właścicieli małych sklepów zbankrutuje i przesiądzie się na kasy do hipermarketu, a część wyjedzie za granice i będzie OK!!!!. 20 styczeń 2016 godz 17.30 to jest znamienna data,gdy pada ostatnia gmina przed ekspansją hipermarketów!!

 • BIEDRONA(2015-07-10 11:44) Odpowiedz 00

  Będę tam niedługo i zobaczę tą "cudowną wieś " i porównam ceny z biedronki z tymi miejscowymi i stwierdzę czy rypią ich miejsowi urzędasy którzy żerują na podatkach z handlu , a handlowcy oczywiście rypią nas kupujących obym się mylił .

 • aron(2015-08-17 06:39) Odpowiedz 00

  Gminy bez Biedronki w woj. lubelskim - Czemierniki, Ostrówek, Niedźwiada, Siemień, Uścimów, Sosnowica, Brus, Wola Uhruska. Hańsk, Stoczek Łukowski, Stanin, Wola Mysłowska, Adamów, Serokomla, Wojcieszków, Ulan, Kąkolewnica,. Komarówka, Milanów, Jabłoń

 • UV(2015-06-19 10:27) Odpowiedz 00

  Można? Można!

 • Dorota(2015-05-09 13:32) Odpowiedz 00

  Ustawa Loi Royer została wprowadzona we Francji w 1973 roku, a nie jak napisał autor artykułu w 1993. Efektem było zahamowanie ekspansji hipermarketów i boom na rynku supermarketów, których ustawa nie objęła. Żadne prawo nie zastąpi rozsądku władz lokalnych.

 • JYG(2015-02-09 19:39) Odpowiedz 00

  NO CÓŻ KASZUBI UŻYWAJĄ GŁOWY DO MYŚLENIA. MY POLACY JESTEŚMY SPECJALISTAMI OD NAPINANIA MIĘŚNI...

 • AMF(2015-01-25 21:10) Odpowiedz 00

  Sami z lokalnej słomy produkują telefony ;-)

 • Waldek(2015-01-24 20:36) Odpowiedz 00

  Więcej tego typu inicjatyw i w Polsce będzie się naprawdę dobrze żyło.Pytanie tylko dlaczego nasi rządzący tego nie stosują w skali całej Polski.Czyżby tak się zachłysnęli "Wielką Europą" która więcej nam zabiera niż daje ??

 • Basia(2015-01-12 21:01) Odpowiedz 00

  Brawo, tam jedziemy na urlop!

 • ar(2015-01-12 00:20) Odpowiedz 00

  Ewenement, gratulacje chyba tam się przeprowadzę

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama