statystyki

Ciemna strona polskiej gospodarki: Obce koncerny miały w 2013 roku 16,1 mld euro dochodu

autor: Marek Chądzyński13.02.2014, 08:44; Aktualizacja: 13.02.2014, 08:44
euro-waluty-lupa-finanse

Według danych opublikowanych wczoraj przez NBP bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce spadły w 2013 r. o prawie 3 mld euro. To pierwszy taki przypadek w historii.źródło: ShutterStock

Prawie połowa tej kwoty to dywidendy wypłacone zagranicznym spółkom matkom przez założone przez nie firmy w Polsce. Według wstępnych danych NBP w ubiegłym roku na zagraniczne konta wpłynęło 7,9 mld euro z takich dywidend, rok wcześniej było to 6,9 mld euro.

Reklama


Reklama


W tym samym czasie ochota zagranicznych właścicieli do zwiększenia inwestycji w swoje polskie spółki córki dzięki pozostawieniu osiąganych przez nie zysków wyraźnie zmalała. W sumie do polskich firm wróciło 2,2 mld euro, o prawie połowę mniej niż rok wcześniej. To najgorszy wynik od 2008 r.

Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ, mówi, że duże wypłaty dla zagranicy nie powinny dziwić przy takim stanie gospodarki, w jakim była ona w ubiegłym roku. – W czasie spowolnienia mało kto inwestuje. Poza tym ostatni kryzys dość wyraźnie pokazał, że kapitał ma jakiś paszport i wraca na swój bazowy rynek, gdy dzieje się na nim źle – dodaje ekonomista.

Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK, zwraca uwagę, że zagranica miała z czego czerpać, bo zyski polskich firm – mimo gorszej koniunktury – nie były wcale takie niskie.

– Większe wypłaty przy jednoczesnym spadku reinwestowania zysków mogą być skutkiem oddłużania się spółek matek i poprawiania przez nie bilansów. Zresztą w całych inwestycjach bezpośrednich w ubiegłym roku mieliśmy odpływ. Powody są te same: globalnie jest mało kapitału, który mógłby na to być przeznaczony. Ubiegły rok był pod tym względem wyjątkowo słaby – mówi ekspert.

Według danych opublikowanych wczoraj przez NBP bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce spadły w 2013 r. o prawie 3 mld euro. To pierwszy taki przypadek w historii.

Nasi rozmówcy uważają, że odcinania kuponów przez zagranicę od swoich inwestycji w Polsce nie da się uniknąć. Dariusz Winek jest zdania, że polski rynek jest coraz mniej atrakcyjny dla globalnych graczy, m.in. ze względów demograficznych – ujemny przyrost naturalny powoduje, że potencjał do zwiększania sprzedaży jest coraz mniejszy. Do tego dochodzą rosnące koszty pracy. To sprawia, że inwestorzy raczej wolą wypłacić sobie dywidendę, niż ponownie zainwestować osiągnięty zysk.

Maciej Reluga dodaje, że odpływ zysków za granicę to ciemniejsza strona polskiego sukcesu. To m.in. firmy stworzone przez zagraniczny kapitał odpowiadają za rekordowo wysoki eksport.

– Skumulowany napływ inwestycji bezpośrednich w ostatnich latach był bardzo duży, dlatego teraz mamy duży odpływ dochodów za granicę – wskazuje Reluga. I zwraca uwagę, że mimo nadwyżki w handlu zagranicznym (nadwyżkę mamy po raz pierwszy w historii, w skali roku wyniosła prawie 2 mld euro) i usługach ciągle to właśnie z powodu wysokich dochodów mamy deficyt obrotów bieżących. Jego zdaniem jednak nie jest to niebezpieczne zjawisko, bo deficyt – który jest miarą zapotrzebowania kraju na zagraniczny kapitał – jest rekordowo niski. W ubiegłym roku spadł do ok. 1,5 proc. PKB.

Odpływ zysków za granicę to ciemna strona sukcesu naszej gospodarki

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Czy to prawda(2014-02-16 06:10) Odpowiedz 00

  Czy to prawda, ze
  w Polsce stopien reinwestycji dochodow uzyskanych w Polsce przez firmy zagraniczne zalezy tylko od dobrej woli inwestora zagranicznego?

  Jesli tak, to hulaj dusza, piekla nie ma.

 • nbl(2014-02-13 16:49) Odpowiedz 00

  PKB - jawny wskaźnik, tajny sposób obliczenia wskaźnika.

 • hodowca bydła(2014-02-15 14:06) Odpowiedz 00

  doić bydło .

 • sig(2014-02-16 22:42) Odpowiedz 00

  takiś mądry, to załóż firmę i zatrudnij, powiedzmy z 5 tys. ludzi...

 • OB(2014-02-14 14:46) Odpowiedz 00

  W jakim stopniu srodki wplywajace z UE do Polski rownowaza odplyw finansow z naszego kraju z tytulu tylko bezposrednich inwestycji zagranicznych?

  Roczny naplyw srodkow unijnych po uwzglednieniu naszych wplat kszaltuje sie na poziomie okolo 45 mld zl.

  Wiec pytam, czy odplyw finansow za granice z tytulu BIZ jest wyzszy czy nizszy od 45 mld zl w skali rocznej?
  Osobiscie uwazam, ze przekracza on kwote 45 mld zl rocznie.

  PKB rosnie, fundusz plac w stosunku do PKB ulega sukcesywnemu obnizaniu by obecnie stanowic zaledwie 46% PKB przy sredniej unijnej 58% PKB.

  W tej roznicy /58-46/ 12% PKB stanowiacej okolo 180 mld zl znajduje sie czarna i szara strefa oraz odplywy srodkow za granice z tytulu BIZ.

  Dlaczego sie nie podaje do publicznej wiadomosci kwoty odplywu srodkow za granice z tytulu funkcjonowania w Polsce zagranicznych montowni, marketow itp.

 • Dlaczego...(2014-02-14 15:09) Odpowiedz 00

  Dlaczego emeryt ze swojej skromnej emerytury poprzez cene cieplej wody wynoszacej 20-30zl za metr szescienny musi oplacac np. dobrobyt francuski czy szwedzki?
  Dlaczego zysk z tych oplat nie zostaje w calosci w kraju?

 • jarek2404(2014-02-20 03:58) Odpowiedz 00

  Problem w tym, że firmy zagraniczne mają w naszym kraju więcej instrumentów do unikania opodatkowania i wykorzystują tę możliwość do bólu, niż Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa w stosunku do których nasze Państwo jest bezlitosne i skuteczne w opracowywaniu coraz to nowszych metod grabierczych. (czyt. ?)

 • Beobachter(2014-02-18 13:34) Odpowiedz 00

  Nie rozumiem problemu - przecież dywidenda jest wypłacana po opodatkowaniu w kraju ...
  Gdyby córka przedsiębiorstwa zagranicznego zaniżała zyski w Polsce (choćby poprzez niekorzystne finansowo umowy o dostawach towarów z zagraniczną matką ), to istotnie byłby temat.
  Osobiście wolę spółkę z kapitałem zagranicznym płacącą podatki w Polsce, niż polską spółkę podatków unikającą ...

 • Polak(2014-04-14 08:07) Odpowiedz 00

  no - żadna ciemna strona - tak miało być i jest - a rząd który jest przeciw Polsce i narodowi szczeka w kierunku putina i zajmuje się ukrainą zamiast dbać o polską rację stanu - Pytam - NA KOGO GŁOSOWALIŚCIE A NA KOGO BĘDZIECIE GŁOSOWAĆ???

 • asd(2014-04-14 10:12) Odpowiedz 00

  @Czy to prawda - oczywiście że tak, inwestor może cały swój zysk zabrać jeśli tylko ma na to ochotę.

  @Beobachter - dywidenda jest wypłacana po opodatkowaniu, ale wystarczy wystawić fakturę z zagranicznej firmy na oddział w Polsce (np. za korzystanie z marki, znaku handlowego, reklamę) i pieniądze wylatują z Polski bez opodatkowania. Zysk jest opodatkowany dopiero w kraju gdzie firma ma swój oddział/centralę, np. na Cyprze czy innych Kajmanach.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama