Branża ocenia, że co dziesiąty litr tego paliwa sprzedawany jest nielegalnie. Firmy alarmują: tak źle jeszcze nie było. Oszuści upodobali sobie olej napędowy, ale coraz chętniej wprowadzają też na rynek nielegalną benzynę. – Niektórzy eksperci oceniają, że ok. miliona ton paliw, czyli 7 proc. krajowego rynku, sprzedawane jest już w szarej strefie – potwierdza PKN Orlen.
Wskazują na to również dane rynkowe. Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oficjalny import oleju napędowego spadł niespodziewanie w minionym roku o połowę. Tymczasem zapotrzebowanie rynku na paliwo zmalało w tym czasie tylko o ok. 8 proc., zaś produkcja krajowa na rynek wewnętrzny wzrosła o 1 proc. Co zatem stało się z ponad miliardem litrów diesla?
Krajowe koncerny naftowe nie mają wątpliwości, że trafił na rynek, ale nie dostarczyły go firmy z branży, tylko mafia paliwowa. – Słyszymy o przypadkach, gdy do Polski przypływają tankowce z paliwem zamówionym np. przez firmy będące w upadłości. Znamy też historie przetargów paliwowych organizowanych przez samorządy, które wygrywają firmy handlujące zabawkami czy psią karmą. Są one w stanie zaoferować znacznie niższe ceny niż krajowi producenci paliwa – wylicza Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN. Jak podkreśla, organizacja zebrała dane o eksporcie diesla do Polski z Niemiec, Litwy i Łotwy i zestawiła z polskimi danymi o imporcie. – Wynik był porażający. Okazało się, że zniknęło 670 tys. m sześc. surowca. To jedna trzecia tego, co w 2012 r. legalnie sprowadzono – podkreśla Wieciech.

Legalny import diesla nagle zmalał
– Utrzymywanie się takiej sytuacji na dłuższą metę może zagrozić funkcjonowaniu legalnych firm. Efektem będzie ograniczenie krajowej produkcji, co w bezpośredni sposób przełoży się na wysokość PKB i bezpieczeństwo energetyczne kraju – ostrzegają eksperci.
zobacz także:
Branża argumentuje, że sektor paliwowy dostarcza ok. 20 proc. całości dochodów podatkowych państwa (w 2011 r. było to ok. 55 mld zł). POPiHN ocenia, że budżet na nielegalnym obrocie paliwem w 2012 r. stracił ponad 3 mld zł.
Resort finansów twierdzi jednak, że dane POPiHN dotyczące udziału szarej strefy w rynku diesla są i tak niższe niż średnia w całym obrocie towarowym Polski. Ta według GUS sięga 12–13 proc. Mimo to resort bada możliwość zmiany prawa, która ukróciłaby nielegalny biznes. – Analizujemy m.in. propozycje zgłaszane przez branżę paliwową w tym zakresie – twierdzi MF.
Chodzi np. o skrócenie okresu rozliczenia VAT w obrocie paliwami. Branża postuluje również wprowadzenie depozytu na poczet należności podatkowych dla firm, które zajmują się obrotem paliwami. – Ich wprowadzenie zabezpieczyłoby zarówno państwo, jak i rynek przed uszczupleniem wpływów podatkowych – przekonują w Orlenie.
Seer(2013-02-21 11:55) Zgłoś naruszenie 00
A jak PIS rządził to nie było podwyżek cen paliw przez prawie 2 lata. Z resztą i tak to ruski olej i tak.
Odpowiedz1centauri(2013-02-21 13:00) Zgłoś naruszenie 00
jeju wszyscy tylko martwią się o to PKB, ale że "kowalski" przymiera głodem to w zadzie to mają
OdpowiedzBen(2013-02-21 09:44) Zgłoś naruszenie 00
Niech zmniejszą akcyzę paliwo będzie tańsze i nikomu nie opłaci się kombinować to tak samo jak było a alkoholem w strefach przygranicznych
Odpowiedzhahahihi(2013-02-22 01:40) Zgłoś naruszenie 00
hahahihihihaha to te cudaaaaaa
OdpowiedzGość(2013-02-21 11:46) Zgłoś naruszenie 00
Boli Cie to redaktorsku , dobrze robią w dupie mieć Polskę .
Odpowiedzluk(2013-02-21 12:14) Zgłoś naruszenie 00
3 mld. w kieszeniach obywateli, a nie mafii zwanej inaczej Skarbem Państwa
OdpowiedzLegalny(2013-02-21 12:44) Zgłoś naruszenie 00
obrzydliwe kłamstwa na zlecenie Orlenu !!!
Odpowiedzcoraz większy kawałek tortu ucieka Orlenowi i innym, prywatne firmy działające w 100% legalnie, płacące akcyzę, VAT i podatki bez problemu oferują lepszej jakości paliwo, za mniejsze pieniądze. Pazerność gigantów paliwowych wyszła im bokiem w czasach wolnego handlu w UE.
Nie potrzeba być w mafii ani oszukiwać Skarbu Państwa, wystarczy uczciwie działać.
Szkoda tylko, że państwowe spółki mają na usługach media, służby i odpowiednie urzędy, działające na zlecenie.
Żydek(2013-02-21 18:53) Zgłoś naruszenie 00
Jeśli dzięki nielegałom jest na stacjach taniej to dobrze. Ale jeśli nie to znaczy że cała dola idzie bokiem a to byłoby gorzej.
Odpowiedznalpal(2013-02-21 12:56) Zgłoś naruszenie 00
Ukarać p.Rostowskiego,i podległe mu służby ! Tylko kto to ma zrobić ! Może nowa rewolucja ? Tym niekompetętnym matołom, należałoby jaja pourywać !!
Odpowiedzkaskader(2013-02-23 10:17) Zgłoś naruszenie 00
W naszym kraju jest taki bajzel,że głowa boli.Każdy posiadacz pojazdu kombinuje jak może---popieram kupno paliwa na czarno.
Odpowiedzkierowiec(2013-02-21 16:36) Zgłoś naruszenie 00
No ale brak wpływów do b udżetu to coraz biedniejszy Polak.Nie tędy chyba droga.
Odpowiedzvincenttopała(2013-02-21 13:08) Zgłoś naruszenie 00
orlen sprzedaje hurtowo prywatnym stacjom paliwo w takiej cenie jaka sam na stacji albo niewiele taniej, czyli ludzie zarabiaja na litrze paliwa z 1 grosz, dobrze, ze kombinuja, u mnie w warminsko-mazurskim i tak mniejszosc tankuje na stacjach
Odpowiedzglobetroter(2013-02-21 19:39) Zgłoś naruszenie 00
TRZEBA BRONIĆ KRAJ PRZED TANIM PALIWEM,TANIM CUKREM,ITP jak będzie tanio to ludziom się we łbach poprzewraca
OdpowiedzAdamm(2013-02-21 19:58) Zgłoś naruszenie 00
Podatek płynie w kieszenie na wiejską dlatego są ślepi od wielu lat na to paliwo Afery niet.
Odpowiedzwalczący z gilami(2013-02-21 20:16) Zgłoś naruszenie 00
Znaczny Udział w rynku paliw szarej strefy mogą mieć nie typowe paliwa pochodzące z przemytu, lecz handel produktami paliwo-podobnymi. Niestety zapowiadane pomysły, tj. "Branża postuluje również wprowadzenie depozytu na poczet należności podatkowych dla firm, które zajmują się obrotem paliwami. – Ich wprowadzenie zabezpieczyłoby zarówno państwo, jak i rynek przed uszczupleniem wpływów podatkowych – przekonują w Orlenie." budzą wątpliwości, czy przyniesie to zamierzony skutek. Większość nielegalnego obrotu paliwem prowadzona jest prawdopodobnie poza stacjami paliw, np. bezpośrednio rolnikom, firmom transportowym, itp. W związku z tym ww. pomysł może spowodować jeszcze większy rozkwit tego procederu, chyba że o to chodzi.
OdpowiedzDał nam przykład wymiar sprawiedliwości:
np. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/proces-ws-mafii-paliwowej-umorzono-watki-skarbowe-,1,5224639,wiadomosc.html
Proces ws. mafii paliwowej: umorzono wątki skarbowe i działanie w gangu
22 sie 12, 16:54 PAP
"Z powodu przedawnienia krakowski sąd okręgowy umorzył dwa wątki w trwającym od 2005 roku procesie tzw. mafii paliwowej. Oskarżeni nie odpowiedzą już za przestępstwa skarbowe i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej..."
oraz
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/mafii-paliwowej-nigdy-nie-bylo_100219.html
"Śledztwo, o którym mówiono, że jest priorytetem, właśnie zostało umorzone. Oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy biznesmeni zostali oczyszczeni z zarzutów i odzyskali gigantyczny majątek. Mafii paliwowej nigdy nie było? Do takiego wniosku doszedł chyba prokurator, ściągnięty na miesiąc, który zakończył sprawę."
Równocześnie cały czas wendeta przeciwko działaniom i metodom operacyjnym różnych służb. Histeria medialna, że inwigilacja "przedsiębiorców" osiągnęła niewiarygodny poziom - to też można wygooglować.
waris(2013-02-21 13:25) Zgłoś naruszenie 00
Niestety, Polska to nie tylko dziki kraj, to (k)raj - nie bójmy się tego słowa - mafii. Pozostaje ona bezkarna, podczas gdy skarb panstwa skupia sie na dojeniu obywateli - Zusy, mandaty. Jak tu być patriotą?
OdpowiedzLutek(2013-02-23 18:03) Zgłoś naruszenie 00
Podobnie ma się sprawa z podnoszeniem cen na papierosy. "Importerzy się cieszą".Dotąd paliłem nasze,ale muszę zrezygnować z tego "patriotycznego czynu"-przerzucam się na "import"-zadowoleni?. Pytanie do windujących.
OdpowiedzZainteresowany(2013-02-21 13:41) Zgłoś naruszenie 00
Gdzie mozna to kupic?
OdpowiedzZajmuje sie tym jakis posel lub poslica z mazowieckiego?
W jakim celu utrzymujemy tajne służby??(2013-02-21 14:40) Zgłoś naruszenie 00
DO OCHRANIANIA KRAJU, CZY OCHRANIANIA ZŁODZIEI??
Odpowiedzużendnik(2013-02-22 06:05) Zgłoś naruszenie 00
A ja napiszę to co przy komentarzu o mniejszych wpływach budżetowych : są metryczki, spisy akt, i trzy ustawy o odpowiedzialności urzedników
Odpowiedz( oprócz tradycyjnego kodeksu pracy), sa zawiadomienia o kontroli i przymus jej skończenia w kilka dni ( ciekawe jak przy takim zawiadomieniu wykryć nielegalne paliwo), ograniczono zarobki, brak podwyżek od 6-7 lat itd itp. Przecież nękani przedsiębiorcy mieli z uśmiechem na twarzy płacić podatki. Jaki efekt ano taki że przestępcy podatkowi zaczynają wykańczć legalne firmy : przykłady z ostatnich dwóch tygodni to branża metalurgiczna i paliwowa. Drodzy czytelnicy i wybitni specjaliśći GP plujący na urzędniczą kadrę zawodową -otóż ABW,CBŚ zamaskowani chłopcy jak malowani itd, walczące z gangami gospodarczymi o czym czasami wspomina się w GP i innych mediach nie istnieliby bez wsparcia i współpracy pań popijających kawkę zza biurka w urzędach, tam gdzie te firmy się rejestrują posługują wpisami i nagle zamiast kwoty do przeniesienia pojawia się zwrot VAT-u z wieloma zerami w ciągu 25 dni i gdzie przynajmniej w 70% wychodzą pierwsze sygnały o wyłudzeniach.