statystyki

Inwestycje pociągnęły nam wzrost

autor: Łukasz Wilkowicz01.03.2018, 07:31; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:10
Ekonomiści nie muszą już się zastanawiać nad tym, jak duży był wzrost inwestycji.

Ekonomiści nie muszą już się zastanawiać nad tym, jak duży był wzrost inwestycji.źródło: ShutterStock

Jest ożywienie, ale w 2017 r. udział nakładów na środki trwałe w PKB okazał się najniższy od ponad 20 lat.

Reklama


Ekonomiści długo czekali na twarde dane, które potwierdzałyby ożywienie inwestycyjne. Wczoraj się doczekali. Według Głównego Urzędu Statystycznego nakłady na środki trwałe były w IV kw. 2017 r. o 11,3 proc. większe niż rok wcześniej. To najlepszy wynik od prawie trzech lat. Pozwolił on, by to właśnie inwestycje stały się najważniejszym motorem wzrostu gospodarczego. W końcówce minionego roku odpowiadały one za ponad połowę całkowitej dynamiki PKB, która wyniosła 5,1 proc. Z taką sytuacją ostatni raz mieliśmy do czynienia w 2014 r.

Na drugi plan zeszła konsumpcja prywatna. Od początku 2016 r. to ona pchała w górę nasz wzrost gospodarczy. Pomagały w tym dobra sytuacja na rynku pracy czy wypłaty świadczeń na dzieci w ramach programu „Rodzina 500 plus”. W ostatnich trzech miesiącach minionego roku też była ważna, ale jej wkład we wzrost obniżył się do 2,5 pkt proc. W poprzednich trzech kwartałach popyt konsumpcyjny dokładał do dynamiki PKB 2,9 pkt proc.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane