RANKING GP I EXPANDERA - WYNIKI FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH - W pierwszym rankingu gazety Prawnej i Expandera wygrało TFI Allianz, na drugim miejscu znalazło się PKO TFI, a na trzecim ING TFI. Najgorzej w naszym rankingu wypadło Pionieer Pekao TFI.
Uczestnicy funduszy inwestycyjnych mają za sobą trudny miesiąc. Dotyczy to w szczególności osób, które oszczędzają w funduszach akcji. Korekta na światowych giełdach spowodowała, że w sierpniu większość strategii akcyjnych przyniosła straty - wynika z rankingu przygotowanego wspólnie przez GP i Expandera.
Przecena na warszawskiej giełdzie ma co prawda źródło na rynkach zagranicznych, ale największe straty odnotowały w lipcu fundusze inwestujące na GPW. Średnia strata w tej grupie to 4,5 proc. Tylko jeden z 44 monitorowanych przez nas podmiotów akcji polskich zakończył miesiąc na plusie. Jest to UniMaxAkcje (3,4 proc. zysku, najwięcej w naszym rankingu), inwestujący w jednostki wybranych polskich funduszy inwestycyjnych. Największe straty mają podmioty lokujące w małe i średnie spółki (o blisko 8 proc., obniżyła się wartość jednostki PZU Małych i Średnich Spółek). Ten segment rynku został najbardziej dotknięty korektą.
Ze stratami, ale już znacznie mniejszymi, miesiąc zakończyły fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu inwestujące w Polsce. W pierwszym przypadku średni spadek jednostki uczestnictwa wyniósł 2,3 proc., a w drugim 1,5 proc.
Znacznie lepiej od krajowych funduszy wypadły za to podmioty lokujące w akcje zagraniczne. Tu średnia strata wynosi ok. 2 proc. Dotyczy to zarówno podmiotów, które wyceniają wartość jednostki w złotych, jak i w walutach (w pierwszej grupie mamy co prawda pozytywny wpływ osłabienia złotego, ale z drugiej strony w tej grupie licznie reprezentowane są fundusze małych spółek, które miały większe straty).
Niestety możliwości zarobku w sierpniu nie było zbyt wiele. Stopy zwrotu najbezpieczniejszych funduszy pieniężnych nie przekraczają 0,5 proc. miesięcznie (najlepszy w sierpniu Allianz Pieniężny zyskał 0,4 proc.). Fundusze polskich obligacji nie mają za sobą zbyt udanego miesiąca. Spora część z nich zanotowała straty, co miało związek w wydarzeniami na świecie oraz oczekiwaniem podwyżki stóp w Polsce (najwięcej, 0,4 proc., stracił Skarbiec Obligacja).
Najbardziej opłacalne były w zeszłym miesiącu inwestycje w fundusze dłużne inwestujące za granicą. Dotyczy to w szczególności podmiotów, które wyceniają jednostki w złotych, gdyż zarobiły dodatkowo na osłabienie naszej waluty. Rekordzista w tej grupie, UniDolar Obligacje zyskał 2,5 proc.
METODOLOGIA RANKINGU
Co miesiąc zestawiamy wyniki inwestycyjne wszystkich grup funduszy. Uwzględniamy tylko fundusze otwarte i specjalistyczne otwarte. Fundusze, które osiągnęły wyniki powyżej średniej w danej grupie, otrzymują punkty dodatnie. Najsłabszy fundusz, który wypadł powyżej średniej, dostaje jeden punkt. Drugi od końca otrzymuje dwa punkty, a trzeci - trzy punkty itd. Najlepszy fundusz w danej grupie otrzymuje najwyższą liczbę punktów. Analogicznie postępujemy z funduszami, które mają wyniki poniżej średniej, z tym że im przyznajemy punkty ujemne. Najlepszy fundusz poniżej średniej otrzymuje minus 1 punkt, kolejny minus 2 punkty itd. Najgorszy fundusz w danej grupie otrzymuje najwięcej punktów ujemnych. Punkty następnie sumujemy. Wygrywa TFI, które zdobędzie największą liczbę punktów. Dodatnia liczba punktów oznacza, że towarzystwo osiągnęło wyniki powyżej średniej, a ujemna oznacza, że wyniki były gorsze od średniej. Duży wpływ na miejsce w rankingu ma liczba zarządzanych funduszy.
OPINIA
KATARZYNA SIWEK
analityk Expandera
W pierwszej połowie sierpnia część uczestników funduszy akcji nie wytrzymała nerwowo i zdecydowała się umorzyć jednostki. Te osoby nie skorzystały z odbicia na rynku z ostatnich trzech tygodni. To pokazuje, jak trudno wygrać z rynkiem. Obecna korekta pokazała, że giełdy na świecie są mocno skorelowane. Inwestując w akcje poza Polską można było, z nielicznymi wyjątkami, tylko ograniczyć straty. Tym razem najbardziej opłacalna okazała się gra na osłabienie złotego. Można na tym zarabiać inwestując np. w zagraniczne fundusze dłużne, które są wyceniane w złotych.