Jak dodaje, dla Grupy ING sektor energetyki jest kluczowy. Charakteryzuje go duży potencjał i względna odporność na wahania makroekonomiczne. Prezes ING Lease Polska podkreśla, że inwestycje w tym obszarze mają fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności polskich przedsiębiorców i stabilności gospodarki.

Niemniej jednak, w przypadku strategicznych projektów, jak duża energetyka jądrowa czy morskie farmy wiatrowe, kluczowy jest kapitał publiczny lub finansowanie projektowe, a nie bezpośrednio leasing.

Fotowoltaika i inne obszary

- Leasing pozostaje popularnym narzędziem finansowania wśród polskich firm, zwłaszcza mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie nasycenie leasingiem sięga ponad 40 proc. W obszarze transformacji energetycznej, firmy leasingowe aktywnie angażują się w finansowanie odnawialnych źródeł energii, w szczególności paneli fotowoltaicznych – mówi Adam Sar i zwraca uwagę, że otoczenie regulacyjne i niepewność gospodarcza ograniczają tempo inwestycji w OZE, podobnie jak niedostateczna rozbudowa sieci elektroenergetycznych.

Potencjał wzrostu widać w finansowaniu innych obszarów OZE, takich jak małe wiatraki, turbiny, akumulatory energii i stacje ładowania, gdzie Polska ma znaczne rezerwy w porównaniu do Europy Zachodniej. Podobnie w segmencie samochodów elektrycznych, mimo postępów, do średniej europejskiej wciąż sporo brakuje.

Jak powiedział Adam Sar, 2025 r. zapowiada się kolejnym rokiem wzrostu finansowania w obszarze transformacji energetycznej, szczególnie w sektorze transportu, gdzie pojawiają się programy wsparcia dekarbonizacji. ING również aktywnie wspiera inwestycje przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej i redukcji śladu węglowego, w tym modernizację maszyn i wymianę flot na bardziej ekologiczne.

Sztuczna inteligencja w świecie leasingu

Obok transformacji energetycznej, istotna jest również robotyzacja i cyfryzacja, które stanowią klucz do zwiększenia efektywności polskiej gospodarki. Firmy leasingowe chętnie finansują maszyny i urządzenia, w tym roboty, wspierając w ten sposób modernizację przedsiębiorstw. Jednocześnie, same firmy leasingowe muszą wdrażać sztuczną inteligencję i automatyzację w swoich procesach, a także eksplorować nowe technologie jak blockchain, aby zwiększyć efektywność i szybkość obsługi klientów. Coraz powszechniejsze będzie również integrowanie się poprzez API z platformami klientów, leasing zacznie pojawiać się jako wygodna opcja płatności.