Do skutecznego wdrażania strategii cyfryzacji niezbędne jest przede wszystkim zaangażowanie kapitału.
- Potrzebne są inwestycje - zaznacza Alicja Żyła.
Według wiceprezes ING Banku Śląskiego, odpowiednim modelem jest partnerstwo publiczno-prywatne, w które zaangażowane byłyby banki i prywatni inwestorzy, zapewniający kapitał. Kolejnym elementem mogłyby być specjalne fundusze dedykowane projektom cyfrowym, które mitygowałyby ryzyko, co jest istotne zwłaszcza w przypadku najbardziej innowacyjnych projektów.
Banki przetarły szlak
Alicja Żyła podkreśla, że banki od dawna są zaangażowane we wsparcie cyfryzacji sektora publicznego, m.in. poprzez udostępnienie silnego uwierzytelnienia w aplikacji.
- Aplikacja bankowa już dawno stała się naturalną bramą do usług publicznych, gwarantując bezpieczeństwo i wygodny dostęp do serwisów rządowych - mówi wiceprezes ING Banku Śląskiego.
Podobnie jak sektor bankowy, administracja publiczna mogłaby skorzystać ze sztucznej inteligencji w celu zwiększenia cyberbezpieczeństwa.
- Mądre wykorzystanie sztucznej inteligencji daje spore możliwości, zwłaszcza w kontekście przeciwdziałania oszustwom, wyłudzeniom czy budowania odporności cyfrowej - mówi Alicja Żyła.
Banki korzystają z AI, wdrażając modele typujące podejrzane transakcje na podstawie dużych zbiorów danych. Chodzi o to, aby nie dopuścić do oszustw oraz zabezpieczyć systemy bankowe.
- Podobne rozwiązania powinny być w administracji publicznej, aby cały ekosystem działał sprawnie i tworzył właściwe otoczenie dla działalności gospodarczej, rozwoju biznesu i inwestycji w Polsce - mówi Alicja Żyła.
Dodaje, że do przyspieszenie rozwoju cyfryzacji niezbędne jest też zniesienie barier regulacyjnych i utrudnień administracyjnych, które się pojawiają na styku administracji publicznej z sektorem gospodarczym.
- Mam na myśli dostęp do rejestrów publicznych, do danych, które banki i tak wykorzystują - tłumaczy Alicja Żyła.