Bardzo szybko rosną ceny materiałów budowlanych. Stal jest już droższa o ponad 100 proc. W jakim stopniu jest to specyfika polskiego rynku, a w jakim podwyżki spowodowane są zmianami cen na światowych rynkach?

Porównując ceny z końca czerwca br. to przez rok płyty OSB podrożały o ponad 40 proc., drewna o ponad 80 proc., a stal jest już dwukrotnie droższa.

- Analizując ceny stali nie można mówić o jednorodnym rynku, jednak biorąc pod uwagę główne benchmarki, to ceny stali na świecie wzrosły jeszcze bardziej niż w Polsce – wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Dla kontraktów na stal walcowaną w USA zeszłoroczne dołki były notowane w okolicach 500 USD/t, a obecnie ceny znalazły się nawet powyżej poziomu 1 500 USD.

Ceny wielu materiałów budowlanych spadły na światowych rynkach w porównaniu do maja, ale nadal pozostają blisko rekordowych poziomów. Nadal dominują ograniczenia podażowe przy rosnącym popycie.

- Problemy podażowe dotyczą przede wszystkim rud żelaza, a dotyczy to zwłaszcza Chin, gdzie zamknięto wiele stalowni, ze względu na kłopoty związane z problemami środowiskowymi – mówi ekspert XTB. – Krótkoterminowo ceny materiałów budowlanych powinny pozostać na wysokich poziomach, a będą spadać dopiero za kilka lub kilkanaście miesięcy.

Na ceny materiałów importowanych negatywnie wpływa też słabość polskiej waluty.

- Złoty jest słaby przede wszystkim ze względu na brak perspektyw na podwyżki stóp procentowych – dodaje M. Stajniak.