Reklama

Reklama

Reklama

Nie tylko Polska ogranicza obrót ziemią rolną. Zobacz, jak to wygląda w innych krajach UE

Polska wynegocjowała sobie najdłuższy okres ochronny ze wszystkich państw, które w 2004 r. wchodziły do UE, co uzasadniano dużą powierzchnią ziem rolnych, znaczną różnicą w ich cenie w porównaniu ze starymi członkami Unii, jak i bardzo dużą wówczas różnicą w zamożności. Ograniczenia stosowane w okresie przejściowym pomogły, bo gdy popatrzy się tylko na oficjalne statystyki, cudzoziemcy stanowią niewielki odsetek osób kupujących ziemię rolną, a w obcych rękach znajduje się znikoma ilość polskich gruntów. Według rejestru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2015 r. cudzoziemcy kupili w Polsce 253 ha ziemi i 159 ha lasów. Ale te liczby nie uwzględniają zakupu przez obcokrajowców lub zagraniczne firmy udziałów w polskich spółkach posiadających grunty rolne bądź leśne. To, że zagraniczne podmioty kupują polskie grunty rolne przy pomocy tzw. słupów, czyli polskich figurantów, nie jest żadną tajemnicą, niewiadoma jest jednak skala zjawiska.
Polska wynegocjowała sobie najdłuższy okres ochronny ze wszystkich państw, które w 2004 r. wchodziły do UE, co uzasadniano dużą powierzchnią ziem rolnych, znaczną różnicą w ich cenie w porównaniu ze starymi członkami Unii, jak i bardzo dużą wówczas różnicą w zamożności. Ograniczenia stosowane w okresie przejściowym pomogły, bo gdy popatrzy się tylko na oficjalne statystyki, cudzoziemcy stanowią niewielki odsetek osób kupujących ziemię rolną, a w obcych rękach znajduje się znikoma ilość polskich gruntów. Według rejestru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2015 r. cudzoziemcy kupili w Polsce 253 ha ziemi i 159 ha lasów. Ale te liczby nie uwzględniają zakupu przez obcokrajowców lub zagraniczne firmy udziałów w polskich spółkach posiadających grunty rolne bądź leśne. To, że zagraniczne podmioty kupują polskie grunty rolne przy pomocy tzw. słupów, czyli polskich figurantów, nie jest żadną tajemnicą, niewiadoma jest jednak skala zjawiska. / DGP
1 maja, a więc za nieco ponad dwa tygodnie, kończy się 12-letni okres przejściowy, w którym obowiązują w Polsce ograniczenia przy zakupie ziemi rolnej przez cudzoziemców. Od tego momentu każdy obywatel UE powinien mieć prawo do swobodnego nabywania gruntów rolnych w naszym kraju – chyba że do tego czasu wprowadzone zostaną nowe przepisy.

Zaloguj się

  Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej