Walka o fotel lidera rynku nie rozstrzyga się raz na zawsze. Konkurencja nie śpi, a tym bardziej główny rywal, którego oddech czuć na plecach na każdym kroku. Poznaj 7 biznesowych rywali według serwisu therichest.com
.
1
Pepsi vs Coca Cola
PepsiCo Inc.
Rok zał.: 1919
Siedziba: New Bern, Północna Karolina, USA
The Coca-Cola Company
Rok zał.: 1886
Siedziba: Atlanta, USA
Oba amerykańskie giganty branży napojów swoją historią sięgają XIX wieku. W ciągu ponad stu lat istnienia przechodziły szereg zmian. Najbardziej strzeżonymi tajemnicami obu firm są rzecz jasna receptury na ich napoje.
Oba koncerny mają cały szereg produktów, które są znane niemal pod każdą szerokością geograficzną. W portfelu marek PepsiCo znajdują się obok flagowego Pepsi m.in. Mountain Dew, Lay’s, 7 Up, herbaty Lipton, Mirinda i Cheetos. Z kolei The Coca-Cola Company oprócz flagowej Coca-Coli jest właścicielem wielu innych, powszechnie rozpoznawalnych, marek. Wśród nich: Fanta, Sprite, Nestea oraz Powerade.
Bloomberg / Paul Taggart
2
Boeing vs Airbus
The Boeing Company
Rok zał.: 1916
Siedziba: Seattle, USA
Airbus SAS
Rok zał.: 1969
Siedziba: Blagnac, Francja
Amerykański gigant lotniczy z Seattle otwiera listę koncernów, które otrzymują największe wsparcie od rządu USA. Francusko-niemiecko-brytyjski Airbus to w dużej mierze także dziecko dyplomatów Unii Europejskiej. Obie firmy są głównymi rozdającymi przy globalnym stole zamówień na duże samoloty pasażerskie. Obie firmy maczają także palce w zamówieniach wojskowych, nie mniej intratnych od cywilnych (spółka zależna od Airbus Group produkuje m.in. samoloty bojowe z rodziny Dassault Mirage). A rynek wcale nie jest mały. Podróżowanie samolotami stało się popularne, jak nigdy w historii. Dzięki tanim liniom lotniczym loty stały się dostępne niemal dla każdego. Rynek jest więc obiecujący i dla boeingów, i dla airbusów.
Media
3
Ferrari vs Lamborghini
Ferrari S.p.A.
Rok zał.: 1929
Siedziba: Maranello, Włochy
Automobili Lamborghini S.p.A.
Rok zał.: 1963
Siedziba: Sant'Agata Bolognese, Włochy
Luksusowe, sportowe, elitarne – supersamochody z fabryk Ferrari i Lambroghini to klasa sama w sobie, symbole zamożności. Enzo Ferrari zwany "il Commendatore" założył wytwórnię aut w 1929 roku. Był kierowcą wyścigowym m.in. w zespole Alfa Romeo. Firmą kierował aż do śmierci w 1988 roku. Zdążył jeszcze nadzorować projekt i wykonanie modelu F40. Jego młodszy syn Piero pełni obecnie funkcję wiceszefa koncernu.
Ojcem drugiego koncernu był Ferruccio Lamborghini, który postanowił stworzyć konkurencję dla aut Ferrari w 1963 roku. W logo aut Ferrari znajduje się ogier na żółtym polu. Z kolei logo Lamborghini oparta jest na wizerunku byka walczącego na korridzie, które uwielbiał założyciel firmy.
Pasja do oglądania walk z bykami w stylu hiszpańskiej korridy była powodem nazywania kolejnych modeli aut Lamborghini przydomkami związanymi z tym sportem. I tak przykładowo Lamborghini Murciélago zawdzięcza swoją nazwę bykowi, który w 1879 roku miał, według podań, wytrzymać aż 24 cięcia mieczem matadora Rafaela "El Lagartijo" Moliny Sáncheza podczas korridy w Kordobie. W uznaniu siły byka matador darował mu życie, co było rzadkim gestem.
Byk Murciélago (hiszp. nietoperz) obrósł legendą i stał się nazwą modelu Lamborghini. Cała zaś firma od 1998 roku jest własnością niemieckiego Volkswagena.
Pasja do oglądania walk z bykami w stylu hiszpańskiej korridy była powodem nazywania kolejnych modeli aut Lamborghini przydomkami związanymi z tym sportem. I tak przykładowo Lamborghini Murciélago zawdzięcza swoją nazwę bykowi, który w 1879 roku miał, według podań, wytrzymać aż 24 cięcia mieczem matadora Rafaela "El Lagartijo" Moliny Sáncheza podczas korridy w Kordobie. W uznaniu siły byka matador darował mu życie, co było rzadkim gestem.
Byk Murciélago (hiszp. nietoperz) obrósł legendą i stał się nazwą modelu Lamborghini. Cała zaś firma od 1998 roku jest własnością niemieckiego Volkswagena.">
Bloomberg / Antoine Antoniol
4
Nike vs Reebok
Nike Inc.
Rok zał.: 1964
Siedziba: hrabstwo Washington, Oregon, USA
Reebok International Limited
Rok zał.: 1895
Siedziba: Canton, Massachusetts, USA
Nike Inc. jest wyceniana na 19 mld dolarów i jest jedną z najcenniejszych marek sportowych na świecie. Strategią wizerunkową koncernu jest m.in. sponsorowanie czołowych lekkoatletów i drużyn. Firma powstała w 1964 roku początkowo jako Blue Ribbon Sports. Założył ją Philip Hampson "Phil" Knight – biegacz występujący w barwach University of Oregon oraz jego trener.
Korzenie firmy Reebok sięgają końca XIX-wieku. Joseph William Foster w 1895 roku w małej angielskiej wiosce założył firmę obuwniczą „J.W. Foster i Synowie”. 60 lat później wnukowie założyciela firmy zmienili jej nazwę na obecną. Skąd pomysł na nową nazwę? Jeden z wnuków Forestera znalazł w słowniku języka afrikaans, który dostał w dzieciństwie jako nagrodę za udział w biegu, słowo oznaczające w tym języku ridboka szarego (to gatunek antylopy). Ta antylopa w języku angielskim nosi nazwę „grey rhebok”, natomiast w języku afrikaans „Vaalribbok”.
Bloomberg / Jin Lee
5
Fakro vs Velux
Fakro
Rok zał.: 1991
Siedziba: Nowy Sącz, Polska
VKR Holding A/S
Rok zał.: 1942
Siedziba: Hørsholm, Dania
Światowy rynek okien dachowych ma trzech liczących się graczy: Roto, Fakro i Velux. Jednak bój o prymat na świecie toczą między sobą dwie z nich. Duński Velux i polskie Fakro. Co je różni? Ja mówi Ryszard Florek, szef i założyciel polskiego Fakro, głównym elementem różnicującym jest położenie klamki okna. Duńskie okna mają klamki u góry, polskie – u dołu. Szef Fakro jest synem stolarza i fach okienny wszedł mu w krew jeszcze w domu. Z czasem jego nowosądecka fabryczka zaczęła konkurować z duńskim gigantem, który wymiótł niejedną firmę z branży w innych krajach naszego regionu Europy. Velux jest twardym graczem, który – w ocenie prezesa Fakro – czasami sięga także po nieetyczne chwyty. Do tego dysponuje fabrykami w wielu krajach z tanią siłą roboczą, m.in. na Węgrzech i w Chinach.
ShutterStock
6
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję