Magazyn "Forbes" opublikował wyniki swojego badania Global 2000, które wyłoniło największe firmy na świecie. Przygotowując zestawienie, dziennikarze brali pod uwagę wyniki sprzedaży, zyski, aktywa i wartość rynkową przedsiębiorstw. Zobacz największe koncerny paliwowe świata, które znalazły się w rankingu.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
2. PetroChina - 10 miejsce w rankingu
Chiński koncern jest jedną z największych chińskich firm wydobywających gaz ziemny i ropę naftową. Została założona w 1999 roku, jako spółka akcyjna z ograniczoną odpowiedzialnością, na mocy prawa spółek z Chińskiej Republiki Ludowej. Dzięki odpowiedniej polityce i trafnym decyzją, obecnie jest to jedna z najbardziej zyskownych firm w Azji (i na świecie). Aktywnie inwestuje także między innymi w gaz łupkowy.
Bloomberg / Qilai Shen
2
3. Royal Dutch Shell - 11 miejsce w rankingu
Royal Dutch Shell to brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, zajmujący się głównie wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ich przesyłem, przetwórstwem, dystrybucją i sprzedażą.
Początek firmy datuje się na rok 1890, kiedy to wspierany przez króla holenderskiego - Wilhelma II Royal Dutch Petroleum Company zbudował swoją pierwszą platformę wydobywczą na Sumatrze.
Od początku istnienia firmy logotypem firmy jest stylizowana muszla małża, a nazwa angielska również nawiązuje do muszli (słowo shell oznacza "muszla"), gdyż założyciel firmy Marcus Samuel w 1833 r. otworzył w Londynie sklep z antykami i orientalnymi muszlami.
Bloomberg / Chris Ratcliffe
3
4. BP - 17 miejsce w rankingu
BP to brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.
W ostatnich latach BP zasłynęła głównie z katastrofy w Zatoce Meksykańskiej z 2010 roku. Na wyczarterowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon doszło do wypadku. W wyniku erupcji płynów złożowych na platformie doszło do eksplozji węglowodorów i w konsekwencji do jej zatopienia po dwóch dniach pożaru. Wyciek ropy z uszkodzonej głowicy przeciwwybuchowej spowodował katastrofę ekologiczną w akwenie i na jego wybrzeżach. Na powierzchni Zatoki powstała plama ropy, która dotarła 30 kwietnia do brzegów Luizjany. BP przeznaczyło kwotę 20 miliardów dolarów na odszkodowania.
Bloomberg / Chris Ratcliffe
4
5. Chevron - 18 miejsce w rankingu
Ta amerykańska, międzynarodowa korporacja ma swoje oddziały w przeszło 180 państwach na świecie, zaangażowana jest w każdy aspekt przemysłów: naftowego, gazowego, geotermalnego, w tym w wydobycie oraz produkcję, rafinację, marketing oraz transport, wytwarzanie oraz sprzedaż chemikaliów, wytwarzanie energii.
Bloomberg / David Paul Morris
5
6. Gazprom - 21 miejsce w rankingu
Ten rosyjski koncern państwowy to największy światowy wydobywca gazu ziemnego. Kontroluje 16 procent udokumentowanych rezerw gazu na świecie. Jest kluczowym dostawcą dla energetyki i odbiorców detalicznych całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR.
Korzystając ze wsparcia władz rosyjskich Gazprom dąży do wzrostu swojej pozycji ekonomicznej w państwach unijnych, między innymi poprzez angażowanie we wspólne projekty europejskich koncernów gazowych.
Znaczny wpływ na ten koncern państwowy mają najwyżsi urzędnicy państwowi w Moskwie. Gazprom wszedł w skład konsorcjum Nord Stream budującego Gazociąg Północny. Z koncernem ENI powołał spółkę South Stream.
Bloomberg / Andrey Rudakov
6
7. Total - 25 miejsce w rankingu
Francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, którego działalność obejmuje wydobycie i przeróbkę ropy naftowej i gazu ziemnego a także ich transport, dystrybucję i marketing. Koncern jest także producentem wyrobów chemicznych.
Bloomberg / Antoine Antoniol
7 8. Sinopec-China Petroleum - 29 miejsce w rankingu
Bloomberg / PAUL HILTON
8 9. Petrobras - 30 miejsce w rankingu
Bloomberg / Dado Galdieri
9 10. Rosneft - 34 miejsce w rankingu
Bloomberg / Alexander Zemlianichenko Jr
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję