statystyki

Banki centralne rozdają karty. Grają o koniunkturę

autor: Łukasz Wilkowicz07.12.2016, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2016, 08:07
pieniądze, finanse, złotówki

Eurostat podał wczoraj, że produkt krajowy brutto strefy euro w III kw. był o 1,7 proc. wyższy niż rok wcześniej (wstępnie szacowano, że wzrost był o 0,1 pkt proc. mniejszy). PKB Hiszpanii urósł o 3,2 proc., Francji – o 1,1 proc., a Włoch – o 1,0 proc.źródło: ShutterStock

EBC zapewne przedłuży program dodruku pieniądza. W przyszłym tygodniu amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe.

Jutro Rada Zarządzająca Europejskiego Banku Centralnego zdecyduje o wysokości stóp procentowych w unii walutowej przynajmniej do 19 stycznia przyszłego roku, kiedy odbędzie się jej kolejne posiedzenie. Mało kto spodziewa się zmiany – od marca główna stopa EBC wynosi zero, banki, które chcą złożyć jednodniowy depozyt w EBC, muszą do niego dopłacać 0,4 proc. w skali roku, a za kredyt lombardowy płacą 0,25 proc. w skali roku. Więcej uwagi przykłada się do innej sprawy: czy EBC zdecyduje się na wydłużenie programu tzw. ilościowego luzowania polityki pieniężnej.

Od marca 2015 r. europejski bank skupuje – najpierw wydawał na to 60 mld euro miesięcznie, a od marca tego roku – nawet 80 mld euro. Banki mogą spieniężyć obligacje skarbowe państw Eurolandu, papiery zabezpieczone aktywami, a nawet obligacje przedsiębiorstw. Pozyskaną w ten sposób gotówkę powinny przeznaczyć na nowe kredyty. Władze EBC spodziewały się, że te działania ożywią koniunkturę w krajach unii walutowej. Problem w tym, że program wygasa w marcu 2017 r. Nie wiadomo, czy europejski bank zechce go jeszcze wydłużyć, a jeśli się na to zdecyduje, to czy utrzymane zostanie dotychczasowe tempo zasilania rynku w gotówkę. Jak wynika z niedawnej ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wśród specjalistów rynkowych, dominuje przekonanie, że program zostanie przedłużony i że utrzymana zostanie dotychczasowa kwota wydatków.

Skutki dodruku pieniądza przez EBC

Skutki dodruku pieniądza przez EBC

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane