statystyki

Restrukturyzacja długu na jednolitych zasadach w całej UE

autor: Przemysław Wierzbicki06.12.2016, 10:10; Aktualizacja: 06.12.2016, 10:24
Polska Unia Europejska

Dyrektywa reguluje kwestię zawieszenia możliwości rozwiązania lub zawieszenia określonych umów łączących dłużnika z kontrahentami – wprowadza ochronę kluczowych umów.źródło: ShutterStock


Pod koniec listopada Komisja Europejska zaprezentowała projekt nowej dyrektywy o prewencyjnych środkach restrukturyzacyjnych, zwolnieniu z długu oraz drugiej szansy i środkach mających na celu zwiększenie efektywności procedur restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Nowe przepisy zmierzają do harmonizacji procedur restrukturyzacyjnych w całej UE oraz rozszerzenia ich zastosowania. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to potencjalnie tańszy i łatwiejszy dostęp do rynków innych państw członkowskich UE.

Do tej pory na poziomie wspólnotowym funkcjonuje jedynie rozporządzenie dotyczące postępowań upadłościowych (rozporządzenie 1346/2000), które jedynie rozstrzyga konflikty pomiędzy porządkami prawnymi poszczególnych krajów UE oraz kwestię wzajemnego uznania orzeczeń upadłościowych. Taka regulacja jest jednak w opinii KE niewystarczająca – w krajach, gdzie funkcjonują rozwinięte procedury restrukturyzacyjne, wierzyciele odzyskują średnio 83 proc. swoich należności, podczas gdy w krajach jedynie z procedurą likwidacyjną – zaledwie 57 proc.

KE chce zatem doprowadzić do harmonizacji podstawowych zasad restrukturyzacji – tak by przedsiębiorca wiedział, jakich zasad restrukturyzacji należy się spodziewać w innym kraju UE – bez konieczności korzystania z lokalnych porad prawnych.

Projektowana dyrektywa jest skierowana do przedsiębiorców i reguluje: prewencyjne środki restrukturyzacyjne dla dłużników znajdujących się w finansowych trudnościach, procedury zmierzające do zwolnienia z długów oraz środki mające na celu zwiększenie efektywności procedur restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Chodzi o to, aby firmy restrukturyzować na możliwie wczesnym etapie, a nie likwidować. Dyrektywa nie reguluje szczegółowo, jakie środki mogą być stosowane – ograniczając się do wymogu, by państwa członkowskie zapewniły dostępność takich środków, oraz ustalając wiele zasad ogólnych, z którymi środki takie muszą być zgodne.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane