statystyki

Restrukturyzacja długu na jednolitych zasadach w całej UE

autor: Przemysław Wierzbicki06.12.2016, 10:10; Aktualizacja: 06.12.2016, 10:24
Polska Unia Europejska

Dyrektywa reguluje kwestię zawieszenia możliwości rozwiązania lub zawieszenia określonych umów łączących dłużnika z kontrahentami – wprowadza ochronę kluczowych umów.źródło: ShutterStock


Pod koniec listopada Komisja Europejska zaprezentowała projekt nowej dyrektywy o prewencyjnych środkach restrukturyzacyjnych, zwolnieniu z długu oraz drugiej szansy i środkach mających na celu zwiększenie efektywności procedur restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Nowe przepisy zmierzają do harmonizacji procedur restrukturyzacyjnych w całej UE oraz rozszerzenia ich zastosowania. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to potencjalnie tańszy i łatwiejszy dostęp do rynków innych państw członkowskich UE.

Do tej pory na poziomie wspólnotowym funkcjonuje jedynie rozporządzenie dotyczące postępowań upadłościowych (rozporządzenie 1346/2000), które jedynie rozstrzyga konflikty pomiędzy porządkami prawnymi poszczególnych krajów UE oraz kwestię wzajemnego uznania orzeczeń upadłościowych. Taka regulacja jest jednak w opinii KE niewystarczająca – w krajach, gdzie funkcjonują rozwinięte procedury restrukturyzacyjne, wierzyciele odzyskują średnio 83 proc. swoich należności, podczas gdy w krajach jedynie z procedurą likwidacyjną – zaledwie 57 proc.

KE chce zatem doprowadzić do harmonizacji podstawowych zasad restrukturyzacji – tak by przedsiębiorca wiedział, jakich zasad restrukturyzacji należy się spodziewać w innym kraju UE – bez konieczności korzystania z lokalnych porad prawnych.

Projektowana dyrektywa jest skierowana do przedsiębiorców i reguluje: prewencyjne środki restrukturyzacyjne dla dłużników znajdujących się w finansowych trudnościach, procedury zmierzające do zwolnienia z długów oraz środki mające na celu zwiększenie efektywności procedur restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Chodzi o to, aby firmy restrukturyzować na możliwie wczesnym etapie, a nie likwidować. Dyrektywa nie reguluje szczegółowo, jakie środki mogą być stosowane – ograniczając się do wymogu, by państwa członkowskie zapewniły dostępność takich środków, oraz ustalając wiele zasad ogólnych, z którymi środki takie muszą być zgodne.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane