statystyki

Giełda: Spółki pod szczególną kuratelą

autor: Patryk Słowik05.12.2016, 07:27; Aktualizacja: 05.12.2016, 08:28
Podstawowym celem projektowanych ustaw w ocenie ministra Henryka Kowalczyka odpowiedzialnego w rządzie za Ministerstwo Skarbu Państwa jest likwidacja tego resortu.

Podstawowym celem projektowanych ustaw w ocenie ministra Henryka Kowalczyka odpowiedzialnego w rządzie za Ministerstwo Skarbu Państwa jest likwidacja tego resortu.źródło: ShutterStock

Jakie powinny być główne zadania podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa, które działają na rynku kapitałowym? Obecna władza i opozycja się co do tego drastycznie różnią, co bez trudu można było spostrzec podczas pierwszego czytania projektów ustaw: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisów wprowadzających ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Podstawowym celem projektowanych ustaw w ocenie ministra Henryka Kowalczyka odpowiedzialnego w rządzie za Ministerstwo Skarbu Państwa jest likwidacja tego resortu. Ale PiS nie ukrywa, że chce przy okazji usprawnić proces zarządzania podmiotami, w których Skarb Państwa odgrywa kluczową rolę. Rozwiązania zmierzają w kierunku wskazania, że spółka akcyjna kontrolowana przez państwo powinna realizować nie tylko cele biznesowe, lecz także społeczne. Innymi słowy, jeśli głównym akcjonariuszem jest SP – powinien móc wykorzystywać podmiot do realizacji działań potrzebnych ogółowi społeczeństwa.

Z tą wizją nie zgadzają się jednak i przedsiębiorcy, i opozycja. Słychać zewsząd, że podejście prezentowane przez PiS zmierza po pierwsze w kierunku krzywdzenia mniejszościowych akcjonariuszy, a po drugie – osłabienia ekonomicznego spółek Skarbu Państwa.

– Prowadzicie do bałaganu nadzorczego, czego niestety mamy wymierny efekt po ostatnich 11 miesiącach od objęcia rządów. Spółki SP z WIG20 w indeksie straciły 39 mld zł – wypominał rządzącym podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu Włodzimierz Karpiński z PO, minister Skarbu Państwa w latach 2013–2015. Jego zdaniem spadki notowań spowodowane są m.in. chęcią ich politycznego wykorzystywania. A do tego – jak twierdzi opozycja – spółki akcyjne nie mogą służyć.

Co jednak wydaje się istotniejsze, wiele zastrzeżeń do projektowanych przepisów mają przedstawiciele biznesu. Podnosi je m.in. BCC. Organizacja kwestionuje choćby przepisy dotyczące zarządzania akcjami spółek z częściowym udziałem SP.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane