statystyki

Dłużnicy uciekają do SKOK-ów przed komornikami

autor: Jakub Styczyński29.11.2016, 09:54; Aktualizacja: 29.11.2016, 10:25
Zdarza się, że dłużnicy dzielą swoje środki finansowe tak, aby niewielka kwota trzymana była w zwykłym banku, natomiast cała reszta na rachunku w SKOK-u.

Zdarza się, że dłużnicy dzielą swoje środki finansowe tak, aby niewielka kwota trzymana była w zwykłym banku, natomiast cała reszta na rachunku w SKOK-u.źródło: ShutterStock

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są wykorzystywane jako schronienie przed komornikami. Resort sprawiedliwości nie planuje jednak zmian.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła możliwość przeprowadzania zajęcia rachunku bankowego dłużnika przez system elektroniczny o nazwie Ognivo, co nie tylko jest szybsze i tańsze, lecz także utrudnia ucieczkę dłużnika przed egzekucją. Problem w tym, że ustawodawca zdecydował się wyłączyć z katalogu instytucji finansowych objętych tym systemem spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK). Komornicy muszą więc wciąż wysyłać wezwania do zajęcia rachunku w SKOK-u tradycyjną pocztą, co trwa nawet do dwóch tygodni. Efekt?

– Rośnie zjawisko, kiedy dłużnicy uciekają ze swoim kapitałem do SKOK-ów. Traktują je jako azyl, z którego w razie działań komorniczych wypłaca się pieniądze i tym samym przeciąga zaspokojenie wierzytelności - twierdzi Piotr Gajda, radca prawny w kancelarii Król i Gajda Intrum Justitia, świadczącej pomoc prawną w zakresie dochodzenia wierzytelności. Zdarzają się sytuacje, że dłużnicy dzielą swoje środki finansowe tak, aby niewielka kwota trzymana była w zwykłym banku, natomiast cała reszta na rachunku w SKOK-u. W momencie, kiedy dłużnik widzi, że środki na normalnym rachunku zostały zajęte przy wykorzystaniu systemu Ognivo, to otrzymuje sygnał, że powinien wyprowadzić całą resztę ze swojego konta w SKOK-u. Śledząc rachunek w zwykłym banku, otrzyma więc ostrzeżenie, zanim jeszcze dostanie decyzję o zakazie wypłat z niego.

– Korzystanie z tymczasowego azylu w SKOK-ach to ewidentnie mechanizm utrudniający egzekucję i poważny problem dla wierzycieli – bulwersuje się Borys Budka, były minister sprawiedliwości, poseł PO. Resortu sprawiedliwości to jednak nie przekonuje. Jak informuje nas Wioletta Olszewska z biura prasowego MS, resort nie planuje obecnie żadnych zmian w przepisach dotyczących tego problemu.

Dłużnicy znaleźli azyl w SKOK-ach


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • lipa(2016-11-29 13:23) Zgłoś naruszenie 02

    Coooooo za D !! e !! b !! i !! L pisał ten artykół. SKOKi też od rana do nocy siedzą i dziergają w Ogniwie .... może gazeta się najpierw dowie a potem pisze..... żenada !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane