statystyki

Woś o książce Galbraitha: Kronikarz rozpadu Europy

25.11.2016, 07:12; Aktualizacja: 25.11.2016, 08:15
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Chcecie wiedzieć, skąd się wziął triumfalny marsz po władzę eurosceptycznej prawicy, dlaczego doszło do brexitu oraz dlaczego mamy wielki problem z wiarygodnością projektu unijnego? To koniecznie przeczytajcie Jamesa K. Galbraitha.

Autor jest amerykańskim ekonomistą. Nazwisko nieprzypadkowo wskazuje na pokrewieństwo z Johnem K. Galbraithem, jednym z najważniejszych (na pewno najwyższych, 206 cm wzrostu) ekonomistów XX w. Który nie tylko badał i wykładał, lecz również (może nawet lepiej) pisał oraz doradzał prezydentom (Trumanowi, Kennedy’emu i Johnsonowi). Wypełniając rolę „publicznego intelektualisty” przez całą drugą połowę ubiegłego stulecia.

Od strony prywatnej jednym z „dokonań” Johna K. Galbraitha było zaś spłodzenie Jamesa K. Galbraitha. Który też został ekonomistą, podobnie jak ojciec niestroniącym od publicystyki i społecznego aktywizmu. „Młody” Galbraith nie jest już oczywiście taki młody. Niedługo skończy 65 lat i od lat jest jedną z legend Uniwersytetu Teksańskiego i lewicującej części amerykańskiej opinii publicznej. A i książek zdążył już napisać kilkanaście.

Ta, o której dziś państwu opowiem, to zbiór tekstów z lat 2010–2015. Był to czas, gdy amerykański ekonomista – trochę przypadkowo – stał się naocznym świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń naszych czasów. Czyli greckiego kryzysu zadłużeniowego. Który można traktować dwojako. Raz – jako klucz do zrozumienia tego, co się w ciągu zaledwie kilku lat stało z potężną niegdyś ideą europejską. A dwa – jako poligon doświadczalny dla przyszłości nie tylko Europy, lecz i całego Zachodu.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane