statystyki

Woś o książce Galbraitha: Kronikarz rozpadu Europy

25.11.2016, 07:12; Aktualizacja: 25.11.2016, 08:15
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Chcecie wiedzieć, skąd się wziął triumfalny marsz po władzę eurosceptycznej prawicy, dlaczego doszło do brexitu oraz dlaczego mamy wielki problem z wiarygodnością projektu unijnego? To koniecznie przeczytajcie Jamesa K. Galbraitha.

Autor jest amerykańskim ekonomistą. Nazwisko nieprzypadkowo wskazuje na pokrewieństwo z Johnem K. Galbraithem, jednym z najważniejszych (na pewno najwyższych, 206 cm wzrostu) ekonomistów XX w. Który nie tylko badał i wykładał, lecz również (może nawet lepiej) pisał oraz doradzał prezydentom (Trumanowi, Kennedy’emu i Johnsonowi). Wypełniając rolę „publicznego intelektualisty” przez całą drugą połowę ubiegłego stulecia.

Od strony prywatnej jednym z „dokonań” Johna K. Galbraitha było zaś spłodzenie Jamesa K. Galbraitha. Który też został ekonomistą, podobnie jak ojciec niestroniącym od publicystyki i społecznego aktywizmu. „Młody” Galbraith nie jest już oczywiście taki młody. Niedługo skończy 65 lat i od lat jest jedną z legend Uniwersytetu Teksańskiego i lewicującej części amerykańskiej opinii publicznej. A i książek zdążył już napisać kilkanaście.

Ta, o której dziś państwu opowiem, to zbiór tekstów z lat 2010–2015. Był to czas, gdy amerykański ekonomista – trochę przypadkowo – stał się naocznym świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń naszych czasów. Czyli greckiego kryzysu zadłużeniowego. Który można traktować dwojako. Raz – jako klucz do zrozumienia tego, co się w ciągu zaledwie kilku lat stało z potężną niegdyś ideą europejską. A dwa – jako poligon doświadczalny dla przyszłości nie tylko Europy, lecz i całego Zachodu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane