statystyki

Smartfon w roli portfela: Polska od kilku lat wiedzie prym we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań bankowych i płatniczych

autor: Barbara Sowa21.11.2016, 07:29; Aktualizacja: 21.11.2016, 07:42
telefon-usługi-konsument

Sebastian Ptak dodaje jednak, że Google będzie musiał sporo zainwestować w działania marketingowe, by przekonać Polaków do porzucenia karty zbliżeniowej na rzecz telefonu z gotową aplikacjąźródło: ShutterStock

E-konta, PayPass, PayWave, Blik, a teraz – Android Pay. Nikt nie lubi nowoczesnych technologii płatniczych tak bardzo, jak Polacy.

Polska od kilku lat wiedzie prym we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań bankowych i płatniczych. Przykładem są choćby płatności zbliżeniowe. Mamy w portfelach już ponad 36 mln kart płatniczych, z czego ponad trzy czwarte to karty zbliżeniowe. Dziś, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe, jesteśmy w pierwszej piątce na całym świecie. Otwartość społeczeństwa na finansowe innowacje dostrzegają międzynarodowi gracze, nie tylko z bankowego sektora. Teraz giganci IT zamierzają przekonać Polaków, by plastik zamienili na smartfona.

Pierwszy ze swoją ofertą wszedł do Polski Google, wyprzedzając Samsunga, który konkurencyjną usługę cyfrowego portfela ma udostępnić u nas w przyszłym roku. Android Pay stworzony przez giganta z Mountain View działa od zeszłego piątku. I pozwala korzystać ze smartfona jak ze zbliżeniowej karty bankowej. Usługa jest dostępna na telefonach z systemem operacyjnym Android w wersji 4.4 lub wyższej. Na razie dostęp do niego dostali klienci trzech banków – BZ WBK, Alior i T-Mobile Usługi Bankowe, czyli projektu, który ten niemiecki telekom uruchomił wspólnie z Aliorem. Już teraz wiadomo, że liczba banków zainteresowanych współpracą będzie rosła.

Android Pay to pierwszy międzynarodowy portfel cyfrowy dostępny na polskim rynku. Na świecie, wśród liczących się rozwiązań, jest jeszcze wspomniany Samsung Pay, który w czerwcu tego roku zaczął podbój Europy od Hiszpanii, i konkurencyjna usługa od Apple’a. O ile jednak Samsung wspominał już o wejściu z usługą płatności mobilnych na polski rynek, to producent iPhone’a nawet się o tym nie zająknął. Na razie pole do działania nad Wisłą ma więc Google. Ale to pole nie jest puste.

– Innowacyjność płatności Android Pay, podobnie jak Apple Pay, polega na implementacji rozwiązań płatniczych od razu na poziomie telefonu i systemu operacyjnego. Nie trzeba instalować ani uruchamiać specjalnej aplikacji, a do autoryzacji wykorzystywane są czytniki linii papilarnych – zauważa Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Media, spółki działającej na polu ekspresowych przelewów, płatności i autoryzacji online. Nasz rozmówca dodaje zarazem, że mimo tej niewątpliwej wygody rozwiązaniu trudno będzie w Polsce konkurować z kartowymi płatnościami zbliżeniowymi. – Korzystając z karty zbliżeniowej, nie trzeba nawet jej wyjmować z portfela. Android Pay zmienia nośnik, ale schemat działania – przyłożenie nośnika do terminalu – i źródło pieniądza są niezmienne. To zresztą bardzo mocna tendencja światowa – zamieniamy plastik na telefon – dodaje Ptak.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • W USA przelew przez Komputer to nowość(2016-11-21 09:03) Zgłoś naruszenie 20

  W USA tkwią w czasach Czeków.....tam nie dostaniesz płacy na konto ani nie zrobisz przelewu z kompa..... Tam wysyłasz czek pocztą.Szef też płaci czekiem.....Są zapóżnieni

  Odpowiedz
 • turysta(2016-12-20 12:04) Zgłoś naruszenie 20

  To nie jest nowatorstwo tylko testowanie rozwiązań na żywym organizmie, którym jest polskie społeczeństwo. Jeśli do tego dodać niski - jak na standardy cywilizowanego kraju - poziom ochrony praw konsumenckich, ryzyko banków jest niewysokie, a docelowy zysk - w przypadku pozytywnych wyników testowania - bardzo duży. Jakimś dziwnym trafem, ani w Austrii ani we Włoszech nie spotkałem się z płatnościami zbliżeniowymi i to obojętnie- kartą czy smartfonem.

  Odpowiedz
 • obserVATor(2016-12-20 12:07) Zgłoś naruszenie 10

  "To zresztą bardzo mocna tendencja światowa – zamieniamy plastik na telefon – dodaje Ptak." Popatrzcie, jacy ci Włosi są zacofani, za każdym razem gdy płącę kartą, podsuwają mi paragon do podpisania.

  Odpowiedz
 • normalny (2016-11-24 13:58) Zgłoś naruszenie 00

  Dowód w samartfonie, szczoteczką inteligentną zrobisz przelew, lodówka zrobi za ciebie zamówienie. Pytanie gdzie jakiś gadzet do składania reklamacji, wyłudzeń, idiotycznych zakupuw ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane