statystyki

Wzrost gospodarczy był niższy od oczekiwań. Wynikom budżetu to nie szkodzi

autor: ŁW21.11.2016, 07:52; Aktualizacja: 21.11.2016, 09:20
Logo Moody's

Logo Moody'sźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Scott Eells

Emerytury wcześniej i niższe. Sejm przywrócił wiek emerytalny w wysokości 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zmiana zacznie obowiązywać pod koniec przyszłego roku. Kilka lat temu rząd platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zdecydował o stopniowym podnoszeniu wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Z nowych danych Eurostatu wynika, że Polska należy do tych unijnych krajów, w których oczekiwany czas aktywności zawodowej (wskaźnik wyliczany dla osób w wieku 15 lat) jest najkrótszy. W 2015 r. wynosił on u nas 32,6 roku, o 2 lata więcej niż w 2005 r. Średnia unijna to 35,4 roku, o 1,9 więcej niż 10 lat wcześniej. W Szwecji wynosi 41,2 roku, a w nienależącej do UE Islandii – 46,6 roku.

MAKRO

Niski PKB. W III kw. produkt krajowy brutto Polski był o 2,5 proc. wyższy niż rok wcześniej – takie są wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego. Dane okazały się wyraźnie słabsze od oczekiwań ekonomistów. Tempo wzrostu okazało się najniższe od trzech lat. Zdaniem specjalistów niski wzrost PKB to głównie efekt spadku inwestycji finansowanych z funduszy unijnych. Z tego samego powodu niższy wzrost PKB był udziałem również innych krajów naszego regionu.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane