statystyki

Posucha w informatycznym biznesie

autor: Sylwia Czubkowska31.10.2016, 07:45; Aktualizacja: 31.10.2016, 08:18
komputer-haker-internet

Choć trwa już trzeci rok unijnej perspektywy 2014–2020, finansowane z nowej puli inwestycje w informatyzację wciąż nie ruszyły pełną parą.źródło: ShutterStock

8 tys. zamówień wartych łącznie 3 mld zł – tak przedstawia się tegoroczny rynek publicznych przetargów na systemy, sprzęt IT i jego utrzymanie. Imponująco? Nie. Rok temu było to 5 mld zł.

Zastój w przetargach na IT

Zastój w przetargach na IT

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Choć trwa już trzeci rok unijnej perspektywy 2014–2020, finansowane z nowej puli inwestycje w informatyzację wciąż nie ruszyły pełną parą. Jak wynika z wyliczeń PressInfo, które zbiera dane o przetargach z biuletynów informacji publicznej, przez trzy kwartały tego roku urzędy i inne instytucje rozstrzygnęły zaledwie 8 tys. przetargów związanych z IT. W ubiegłym roku w tym samym okresie było ich ponad 11,6 tys. Podobnie jest z wartością zamówionych na rynku nowych usług i sprzętu. W tym roku wyniosła ona 2,96 mld zł, podczas gdy przed rokiem było to 5,21 mld zł.

To świadoma polityka resortu cyfryzacji. – Odkąd objęłam urząd, było jasne, że przyszedł koniec wydawania dotacji dla samego ich wydawania. Mieliśmy za dużo przykładów drogich, niefunkcjonujących i właściwie niepotrzebnych systemów, byśmy mogli sobie pozwolić na kolejne tego typu wydatki. Dlatego tak ostro przesiewamy i oceniamy wszystkie propozycje nowych systemów IT dla administracji trafiające na komitet ds. cyfryzacji – mówi DGP minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Wspomniany komitet od początku roku opiniował 16 projektów planowanych do współfinansowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Tylko 10 z nich uzyskało pozytywną ocenę i tym samym zielone światło do dalszych prac nad nimi.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane