statystyki

GPW przejmuje wyliczanie WIBOR

autor: Marek Chądzyński26.10.2016, 07:57; Aktualizacja: 26.10.2016, 09:48

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Stołeczna giełda będzie odpowiedzialna za jeden z najważniejszych wskaźników na rynku, powszechnie używany m.in. przy ustalaniu odsetek od kredytów.

Spółka zarządzająca warszawskim parkietem finalizuje rozmowy z bankami, które obecnie biorą udział w kwotowaniach WIBOR i WIBID. Lada dzień powinna dopiąć cały proces. Na razie przedstawiciele GPW nie chcą komentować.

– Potwierdzamy, że prowadzone są rozmowy GPW z uczestnikami fixingu WIBID/WIBOR, jednak z uwagi na ich biznesowy charakter oraz wynikający z przepisów prawa obowiązek zachowania przez GPW jako spółki publicznej poufności w odniesieniu do tego typu informacji, na obecnym etapie rozmów, nie możemy ujawniać ich treści – poinformowało biuro prasowe giełdy.

Przeniesienie administrowania WIBOR na giełdę nie powinno mieć wpływu na wielkość stawki, czyli na wysokość obciążeń kredytowych.

GPW przejmuje administrowanie WIBOR od stowarzyszenia ACI Polska, które stworzyło indeks i zarządzało nim przez wiele lat. Dlaczego? W połowie roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie indeksów, które są wskaźnikami referencyjnymi. Wskaźnik referencyjny to coś jak busola dla rynku – jest bazą dla innych instrumentów (np. pochodnych) albo umów (np. kredytowych). Rozporządzenie ma zapewnić dokładność i rzetelność w wyliczaniu indeksów i jest echem afer, jakie wstrząsnęły europejskim rynkiem finansowym w związku z manipulacjami wskaźnikiem LIBOR. Jednym z celów rozporządzenia jest uniknięcie konfliktu interesów, które mogą być pożywką dla manipulacji w przyszłości. W Polsce nigdy nie mieliśmy tego typu problemów, ale jako członek UE musimy się do rozporządzenia zastosować.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • mDziadyga(2016-10-31 17:02) Zgłoś naruszenie 10

    W Polsce nigdy nie mieliśmy tego typu problemów - hahahahaah a ktoś to badał ? JAk wyglądfał W|BOR w latach 2006 - 2008 gdy udzielano kredyutów pseudofrankowych ? Ale się uśmiałem, banksterzy już swoje zarobili więc oddają łaskawie sterowanie WIBOREM...ech dziennikarze

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane