Budowę siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu i zaangażowanie wojska w rozwój miejscowego lotniska zapowiedział w piątek w Radomiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON poinformował o planach budowy w Radomiu własnej siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obecnie PGZ wynajmuje pomieszczenia w jednym z biurowców w centrum miasta. Macierewicz potwierdził też, że w ramach PGZ powstanie Centrum Innowacyjności i Nowych Technologii.

Według prezesa zarządu PGZ Arkadiusza Siwki, budowa nowej siedziby w Radomiu to inwestycja o wartości około 20 mln zł. „Planujemy, że w nowej siedzibie zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Jeżeli uda się zrealizować nasz plan, nowy budynek powstanie w ciągu 2 lat” - zaznaczył prezes.

Reklama

Szef MON zapowiedział także zaangażowanie wojska w rozwój lotniska w Radomiu. „Mam nadzieję, że zaangażujemy się w lotnisko radomskie, które musi być wykorzystywane również na cele związane z obronnością” - stwierdził Macierewicz. „Jeśli będzie przychylność posłów, miasta, to takie zaangażowanie ze strony MON jest gwarantowane” - zapewnił.

Minister pytany przez dziennikarzy, nie chciał zdradzić szczegółów przedsięwzięcia. „Mówimy o zagospodarowaniu niezbędnej przestrzeni dla polskich Sił Zbrojnych” - powiedział. „Teraz wypracowywany jest dokładny kształt tej decyzji. Związany jest on ze współpracą z Dęblinem” - powiedział szef resortu obrony. Dodał, że decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze w tym roku, a prace zaczną się w 2017 r.

Port lotniczy w Radomiu, z którego odbywają się loty pasażerskie do Gdańska, Wrocławia, Pragi, Berlina i Lwowa, powstał na bazie lotniska wojskowego i jest współużytkowany z wojskiem. Lotnisko wymaga inwestycji rzędu 100 mln zł. Zarządzająca nim spółka Port Lotniczy Radom liczy na to, że wojsko sfinansuje wydłużenia pasa startowego.

Macierewicz pytany był też przez dziennikarzy o kwestie związane z nowym zamówieniem na śmigłowce wielozadaniowe; wcześniej Airbus Helicopters, z którym niedawno zakończono negocjacje offsetowe, zapowiadał rozpoczęcie w Radomiu produkcji, z czym miało się wiązać uruchomienie 250 miejsc pracy. „Radom w tym wszystkim znajdzie swoje właściwe miejsce. Zapewniam, odbędzie się to z korzyścią i dla radomskiego przemysłu, i dla zatrudnienia” - stwierdził szef MON w kontekście nowego zamówienia na śmigłowce dla polskiej armii.