CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

autor: Lidia Raś02.10.2016, 18:30; Aktualizacja: 09.10.2016, 08:52
CETA Kanada UE

10 rzeczy, których nie wiecie o umowie CETAźródło: ShutterStock

W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (106)

  • PeterX(2016-10-06 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż, widzę siebie na złotym tronie i was u moich stóp... czy to jest plan Morawieckiego? Ściągnąć to G do Polski i zostać preziem czegoś 10 razy większego niż BZ WBK?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • In7ane(2016-10-05 15:22) Zgłoś naruszenie 06

    przeczytalem i nie mam nic przeciwko... zbiednieja rolnicy conajwyzej... ton artykulu wyraznie subiektywny... prawda jak zwykle posrodku.

    Odpowiedz
  • Chleba naszego powszedniego. a nie amerykanskiego.(2016-10-14 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Chceta Ceta. A coz to za dyrektywy od pieknej Mery ki. Jacys bogowie, czy kasta uprzywilejowana z gornolotnym przekazem wladzctwa gdzie kobieta jest jedynie do zaspokojenia huci .A Europa miejscem do zamienienia bogactwa naturalnego na chlam produktopodobny. Czyz nie maja mocy przerobowych, ze beda nas tym karmic.Bogowie sa ponoc na innych warunkach i miliony lat swietlnych i zyja w doskonalej symbiozie prawa i sprawiedliwosci. A ci wielcy panowie ponad prawem tu. Po ciemku jakies ustawy. Panowie! Tu jeszcze nie pieklo, ze belzebub ma wiecej do powiedzenia niz Bog nakazal by zycie prowadzic w prawosci a nie w slepo. Zwrocimy sie z tym do Mistrza. Czy On wydal na spladrowanie swoje dzielo.Cokolwiek uczynil powiedzial ze jest dobre. Boskie normy i dary mamy zamienic na produkty produktopodobne. Czy to czasami nie kakol.

    Odpowiedz
  • yam(2016-10-06 21:55) Zgłoś naruszenie 01

    ja nie wierze ze wy jesteście tak prości do sterowania. Prof. Leokadia Oręziak: CETA nie zapewnia tego, że państwa będą miały swobodę w regulowaniu usług publicznych (m.in. ochrona zdrowia, edukacja, transport publiczny, dystrybucja energii, zaopatrzenie w wodę, usługi społeczne, kulturalne) zgodnie ze swym wyborem. Wręcz przeciwnie, w imię zapewnienia dostępu do rynku oraz ochrony praw inwestorów zagranicznych ceta eu, pierwszy wynik w google: No. Like all EU trade agreements, CETA does not cover public services, so: EU Member States will be able to keep public monopolies for a particular service if they want to. CETA will not force governments to privatise or deregulate public services like the water supply, health or education. EU Member States will continue to be able decide which services they want to keep universal and public and to subsidise them if they want to. Zdrada, spisek, GMO, zabiora internet, wrzuc do jednego kotla i wszystko ludziom sprzedaz. CETA i TTIP to scislejsza wspolpraca USA, KANADY i EU. TO jednak oznacza, przesuniecie osrodka wladzy. Niemcy traca swoje poletko EU na rzecz USA, biurokraci z EU traca na znaczeniu. Maja swoja piaskownice i nie chca by ktos inny wchodzil. Dlatego tresuje sie was bzdurami na temat tych umów, 90% argumentacji mogla by byc uzyta, w tekscie dlaczego nie powinniśmy byc w eu, Prosze zamiencie kanade na EU i wszystke te zarzuty beda prawdziwe, prawie, bo sa naciągane. Ceta, moze oznaczac spadek dochodu na poziomie 2% procent dla bogatych panstw EU, to umowa handlowa uderzajaca w panstwa socjalistyczne i te z wysokim bezrobociem. My mamy smiesznie maly socjal, niskie bezrobocie i niskie koszty, a zagrozenia prywatyzacyjne mamy za soba, teraz to francja i wlochy beda w skali mikro mialy przejsc to co Polska, w latach 90 i przed przystapieniem do EU. To one musza przestawic sowje gospodarki. Nie dajcie sie nakrecic.

    Odpowiedz
  • Aleksander(2016-10-15 19:42) Zgłoś naruszenie 03

    Popiera ceta. Mięso wołowe będzie tańsze. I lepsze od polskiego wielokrotnie mytego

    Odpowiedz
  • Ciocia Basia(2016-10-29 13:40) Zgłoś naruszenie 01

    Lubie wydawać pieniądze na ********* bardziej wolę mielone od schabowych. Dobrze ze dzisiaj jest sobota :) i dobrze że każdy może mieć swoje zdanie. Uważam że mój wpis pod tym artykulem jest najładniejszy. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • D(2016-10-28 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest s tanie ktokolwiek mi odpowiedział cna pytanie, dlaczego będą mogły kwestionować? :) "Warto pamiętać, że za sprawą CETA amerykańskie firmy, które mają spółkę zależną lub biuro w Kanadzie, będą mogły kwestionować europejski zakaz dotyczący szczelinowania hydraulicznego. A taki zakaz obowiązuje teraz we Francji”.

    Odpowiedz
  • abcd(2016-10-31 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie dziwi was fakt, że druga gospodarka w Europie opuściła UE? Zastanów się: czy to jest Europa, czy dyktatura ciemniaków? Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Europa_czy_dyktatura_ciemniak%C3%B3w%3F

    Odpowiedz
  • abcd(2016-10-31 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    : Czy nie dziwi was fakt, że druga gospodarka w Europie opuściła UE? Zastanów się: czy to jest Europa, czy dyktatura ciemniaków? Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Europa_czy_dyktatura_ciemniak%C3%B3w%3F

    Odpowiedz
  • JFS(2016-10-20 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko spoko, tylko redakcja i korekta powinna być lepszej jakości, bo są błędy językowe, powtórzenia itd.

    Odpowiedz