CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

autor: Lidia Raś02.10.2016, 18:30; Aktualizacja: 09.10.2016, 08:52
CETA Kanada UE

10 rzeczy, których nie wiecie o umowie CETAźródło: ShutterStock

W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (106)

  • SOS(2016-11-04 22:39) Zgłoś naruszenie 20

    Żadam od PiS zawetowania umowy Ceta w Sejmie , tu jest Polska i Polacy nie żadna kanada . UE juz się nami rzadzi to nam wystarczy. Dlaczego PiS sie nie sprzeciwia , ten Morawiecki sprowadzi tylko na nas nieszczęście. Pani Premier ten Morawiecki za bardzo sie Pania Rzadzi Prezydentem Polka i Polakami.

    Odpowiedz
  • Marek(2016-10-18 17:40) Zgłoś naruszenie 20

    Monsanto, Basf poprzez produkowaną chemią i modyfikowane rośliny zabijają pszczoły, zwierzęta, rośliny i ludzi. Ich oraz podobnych do nich działalność jest bardzo niebezpieczna i trzeba z tym walczyć póki nie jest za późno. GMO jest zabójcze i jest na to szereg dowodów które są niszczone lub zamiatane pod dywan. GMO w połączeniu ze stosowaną przy nim chemią to już ludobójstwo i morderstwo z zimną krwią tylko, że najczęściej są to ładunki z opóźnionym zapłonem. Jeśli CETA i podobne umowy w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie pozwalają lub pozwolą lub mogą pozwolić na GMO to takie umowy nigdy nie powinny być ratyfikowane.

    Odpowiedz
  • EWA(2016-10-05 11:17) Zgłoś naruszenie 20

    Jakim prawem garstka ludzi, którzy żyją z podatków obywateli, bierze w ogóle pod uwagę przyjęcie praw niekorzystnych dla swoich żywicieli i jeszcze bredzi o demokracji? Najwyższy czas pozbyć się szkodliwych polityków - przecież to my - podatnicy- karmimy ich codziennie w zamian za pracę w naszym interesie!

    Odpowiedz
  • gonzo(2016-10-06 17:55) Zgłoś naruszenie 20

    nie hcemy tego syfu

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwy(2016-10-31 13:06) Zgłoś naruszenie 20

    Pis popierając ceta jedna z najbardziej szkodliwych umów dla polskiego rolnictwa i przemysłu żywieniowego wbił sobie gwóźdź do trumny . Jesteście tak samo jak reszta UE pachołkami globalnych koncernów . Nikt na was już nie zagłosuje , straciliscie w oczach wielu wyborców , którzy pokładali w was czcze nadzieje .

    Odpowiedz
  • bęc(2016-10-10 22:08) Zgłoś naruszenie 21

    Wg. chłopa roztropka spod bódki piwnej : Firmy z USA i Kanady wykorzystają tę umowę by robić machlojki w UE.

    Odpowiedz
  • czosnek(2016-10-08 17:00) Zgłoś naruszenie 20

    niebawem mozemy sie przekonac, ze PIS to PO

    Odpowiedz
  • Cyklista(2016-10-13 08:45) Zgłoś naruszenie 21

    Jeśli Europa nie pozwoli na ratyfikację tego traktatu, to będzie tu wojna wywołana łapami korporacji. Ta cała migracja z południa jest jedną ze składowych tego procesu przygotowania i przekonywania Unii do ratyfikacji tego traktatu. Konflikt z Rosją i Chinami w kontekście europejskim dotyczy właśnie tego, kto z kim będzie powiązany taka umową - czy Ameryka z UE czy też powstanie Unia Eurazjatycka. Może lepiej podpisać ten papier niż pogrążyć się w wieloletnim konflikcie. należy pamiętać, że rozmawiamy nie o kraju USA ale o agresywnym totalitarnym reżimie bankowo - korporacyjnym.

    Odpowiedz
  • Adams(2016-10-16 02:49) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem przeciwnikiem umowy CETA . Unia Europejska wypracowała przez ostatnie lata wspaniałe standardy. Zobaczcie jak wyglada u nas pralka albo kuchenka z piekarnikiem a jak w Kanadzie. U nas klasy AAAA+ a u tych tumanów jak przed wojną!. Europa jest na wiele wyzszym poziomie!

    Odpowiedz
  • Analityk(2016-10-06 22:54) Zgłoś naruszenie 20

    Wolny przepływ towarów powinien być możliwy jedynie pod warunkiem wolnego przepływu usług (ruch bezwizowy) Np. nasze firmy budowlane powinny mieć możliwość startowania w przetargach np w Kanadzie.

    Odpowiedz
  • gość(2016-10-21 20:21) Zgłoś naruszenie 10

    Jak w ogóle można rozważać przyjęcie CETA. To godzi we wszystkie ważne sfery życia. Czemu tylko mała Belgia ma wystarczająco rozsądku by to odrzucić. Ta umowa to zwykła przemoc

    Odpowiedz
  • Bremen-S(2016-11-05 01:05) Zgłoś naruszenie 11

    Co za kultura i znajomosc polityki na dzien dzisiejszy. Szybko krytykujecie ale nikt z WAS sie nie pyta co pisza inne kraje? i co dzieje sie w innych krajach? A zeby bylo wesolo tutaj podaje Wam pare faktow bo tych nie podajecie. Afery jakie w europie mialy miejsce jak z miesem konskim, wolowina, Royal Bank of Scotland:doprowadzily do ruiny male firmy, US-Rzad zada odszkodowania Deutschen Bank 14 Miliard. Dolarow za manipulace nieruchomościami, Barclays i Deutscher Bank w londynie za manipulacjami stopami-% zostali skazani na 14 lat, ADAC manipulowalo statystyka awaryinosci samochodow, BSE-chorobą szalonych krów tysiace ton miesa, 2010 – Dioxin w paszach dla zwiezat, 2013 – konina w rozych prod. gotowych, EHEC, Hormone i Antibiotika w miesie, Glykol w Winie-niem+Austr. robactwo w miesie, Supermarkt Metro stare mieso przepakowano, w wieprzowinie wykryto Hormone i Antibiotiki w masarniach, Gelsenkirchen producent miesa sprzedal 390 Ton zepsutego miesa, VW, Audi, Skoda, FIAT, zmanipulowal wydalenie CO2, Mercedes spalaniem paliwa, Merkel i holedrzy w Brukseli ponad glowami politykow EU polozyli umowe z turcja stawiajac wszystkich w fakcie dokonanym. Teraz mamy problem europeiski nie niemiecki???? Ten fakt moze kazdy sobie zobaczyc jezeli zna j.niem. w programie TV-Niem.- "Hart aber fair" z 07.03.2016 (30min-programu potwierdza ten fakt!!)-YouTube!!

    Odpowiedz
  • gyjh(2016-10-05 19:27) Zgłoś naruszenie 10

    oto nasza demokracja-powinniśmy zmienić słowo albo definicję! demokrację u nas mają obcokrajowcy- strach nam nie pozwala kontrolować i podskakiwać tym ze wschodu i z zachodu.a w jakim kraju panują takie warunki dla nas? żeby zarabiać krocie, nie płacić podatków, dostawać dopłaty do wszystkiego, sprzedawać dziadostwo jako towar 1klasy. jeździć limuzyną, mieszkać w pałacu i to na koszt durnych miejscowych i w dodatku robic to wszystko w imieniu prawa????

    Odpowiedz
  • Konkretnie o CETA(2016-10-04 14:28) Zgłoś naruszenie 11

    https://www.youtube.com/watch?v=YSNyJM5LsOU

    Odpowiedz
  • Patriota(2017-02-22 07:44) Zgłoś naruszenie 10

    Dawno nie czytałem większych głupot, wszystko tutaj to jakieś gdybanie brak cytatów z dokumentu, proszę sobie przeczytać umowę która ma 40 stron a reszta to załączniki dla umów z poszczególnych krajów. Mnie nie dziwią komentarze bo ludzie nie potrafią myśleć. Myślą że korporacje to największe zło a nie widzą jak ich państwo ograbia. Tyle lat komunizmu teraz eurokmunizmu a ludzie dalej wierzą w propagandę. Umowa ma nie być dobra dla państwa tylko dla obywateli zapamiętajcie!

    Odpowiedz
  • kaMa(2016-11-01 00:33) Zgłoś naruszenie 10

    Ah, szkoda Polski. Jako obywatel Kanady ciesze sie ze mniej barier oznacza wiecej ciekawszych i ... lepszych produktow w sklepach. Na teraz jest sporo amerykanskich i oczywiscie, cieszacych sie lepsza reputacja-kanadyjskich. Wiekszosc ludzi kieruje sie jednak wciaz cena. Europejskie jedzenie ma opinie lepszego, mmiej faszerowanego no i oczywiscie drozszego, co ma swoj sens. Tyle ze Kanada to maly kraj pod wzgledem zaludnienia, natomiast ogromny przszolek dla USA. I jesli ktos tego w EU nie zauwazyl to teraz przejrzy. Niestety dla obywateli EU w tym Polski. Jedzenie tutejsze jest wylacznie produktem handlowym,czesto z jedzeniem nie ma wiele wspolnego. Mozna o tym pisac godzinami, na stronie agencji rzadowej pisze np. zeby unikac cebuli jako dodatku, natomiast zastapic to onion powder, mniej alergii, mniejsze ryzyko skazenia bo proszek nigdy w ziemi nie byl :) Oczywiscie zarowno Kanadyjczykow jak i Amerykanow zabija rak, tyle ze rzad twierdzi ze nie ma polacenia miedzy kultura zywienia a smiertelnoscia. Wiec oficjalnie nowotwory i choroby serca nie maja nic wspolnego z jedzeniem. Prywatnie lekarze zalecaja ostroznosc i unikanie jedzenia przetworzonego... To akurat teraz bedzie moglo tanio wjechac do EU. Szkoda Polakow. Dziwi mnie zeten tak populistyczny rzad , gdzie mogl zadbac o obywateli tam nie zrobil tego, bo woli bic piane i walczyc z wiatrakami.... Ale za to narod bedzi emial taniego gumowego kurczaka z bezsmakowymi frytkami, za jedyne $4.49. Smacznego :(

    Odpowiedz
  • DS(2016-10-08 21:28) Zgłoś naruszenie 02

    Będąc adwokatem diabła dodam, że 1.cene za udział w arbitrażu płacimy już od dwudziestu lat wiec pod tym względem z CETA i Ttip nie wiele tracimy a za to warunki pogarszają się u naszych konkurentów z Eur Zach. Ponadto temperując ich zapędy do regulacji i protekcjonizmu upraszcza się życie naszym inwestorom. 2. Otwierając rynek UE i PL dla amerykańskiego kapitału robimy trochę konkurencji defacto monopolistom na naszym rynku z DE, FR i NL. Może nie trzeba będzie tak żebrać o każdą inwestycje na każdych warunkach 3. Jeśli myślimy poważnie o oparciu wzrostu o poważna konkurencję w wybranych dziedzinach (tj drony, software, autobusy elektryczne) otwarcie najbardziej chłonnego rynku na ścisle określonych zasadach) ma niebagatelne znaczenie. 4. Ochrona miliardów dol w inwestycjach to dla Amerykanów namacalny powód, żeby traktować natowskie gwarancje bezpieczeństwa poważnie.

    Odpowiedz
  • Mad88(2016-10-05 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli kolejny rynek zbytu dla zbrodniarzy z Monstanto się otworzy :/

    Odpowiedz