CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

autor: Lidia Raś02.10.2016, 18:30; Aktualizacja: 09.10.2016, 08:52
CETA Kanada UE

10 rzeczy, których nie wiecie o umowie CETAźródło: ShutterStock

W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (106)

  • zenon 22(2016-10-08 22:20) Zgłoś naruszenie 70

    Dla mnie każdy kto podpisał się pod ratyfikacją jest zwykłym zdrajcą i nie ma prawa mówić o sobie per patriota. Jestem właśnie po lekturze skróconej wersji tej umowy. Wstyd mi za ten rząd ( tak jak za poprzedni) Trzy rozbiory Polski a politycy zachowują się jakby nie znali historii. Obce wojska w Polsce a teraz obcy kapitał i obce korporacje a wszystko , tak jak kiedyś ku chwale mateczki Rosiji, tak teraz ku chwale USA.

    Odpowiedz
  • mm(2016-10-12 18:04) Zgłoś naruszenie 50

    bez wyjscia na ulice i rewolucji zaden rzad nic nie zrobi dla soich obywateli -- no bo po co -- maja smartfony i facebuki i niech sie ciesza prawda?

    Odpowiedz
  • sok512(2016-10-09 13:42) Zgłoś naruszenie 50

    W sprawach ważnych dla Polaków i Polski obowiązkowo należy przeprowadzać REFERENDUM. Innej opcji nie może być.

    Odpowiedz
  • Tu i teraz(2016-10-10 15:28) Zgłoś naruszenie 40

    Jak nie kościół to USA...i tym i tym polski rząd wchodzi w d...ę...tylko my wszyscy za to zapłacimy. Jedni nas okradają drudzy trują...czy Polska jest jeszcze suwerennym krajem...?

    Odpowiedz
  • ZEnon 22(2016-10-09 13:43) Zgłoś naruszenie 40

    Dane szacunkowe według Peterson Institute zajmującej się UMOWĄ TRANSPACYFICZNĄ TTP . Początkowe zyski po obu stronach a od 2025 roku przejdą w falę deficytu. będą przedstawiać się tak: "Np. straty w dochodzie Chin PIIE szacuje na 34,8 mld USD, Rosji na 1,4 mld USD, Indii na 2,7 mld USD, a Europy na 3,7 mld USD rocznie od 2025 roku. Zmaleje też wartość eksportu tych gospodarek, w tym Europy, o 32,2 mld, a Chin aż o 43,7 mld USD. A przecież TA umowa, niby nas nie dotyczy, tylko krajów z obszaru Oceanii. Jaki deficyt odnotujemy po podpisaniu CETA i TTiP?

    Odpowiedz
  • Czy świat musi być ich prywatną własnością ?(2016-10-17 15:44) Zgłoś naruszenie 40

    Unia Europejska stała się lobbystą interesów globalnych korporacji biznesowych, które skorumpowały cały ten europejski twór. Aktualnie przepisy unijne są nadrzędnymi nad ustawami konstytucyjnymi poszczególnych państw członkowskich o czym zorientowali się Brytyjczycy i czym prędzej zwiali z tego skorumpowanego towarzystwa. Jest wielka burza demokratyczna o wewnętrzne sprawy w Polsce, a nikt nie zwraca uwagi na łamanie konstytucyjnej demokracji poszczególnych krajów przez mafijny układ PE z globalnymi lobbystami.

    Odpowiedz
  • Siema (2016-10-14 11:54) Zgłoś naruszenie 42

    Witam, czy jak wejdzie CETA to będzie można sprowadzać auta z Kanady bez cła >

    Odpowiedz
  • Varan(2016-10-12 16:44) Zgłoś naruszenie 30

    przeczytałem ten cały tekst, ale trudno się do tego odneść w krótkm komentarzu. Wnioski jakie sięnasuwaja są dość ponure. Skoro umowa ma przynieść tak daleko idące ograniczniea dizałania władz poszczególnych państw to moze należało by zrobic analizę tego dokumentu pod katem zgodności z konstytucją? Niemcy na przukład zanim podpisali Traktat Lizboński dokonali zmiany swojej konstytucji zapisujac wyższosć jej praw nad każdym innym dokumentem z zewnątrz. MAją zatem zrobione gwarancje o wyższosci sowejgo prawa nad wszelkimi traktatami i umowami. A my? Jak zawsze w ogonie? Z drugiej strony jak to jest że jakaś Komisja Europejska działa w imieniu państw bez uprzedniego zapytanai tychże państw czy ma prawo podjemować talk daleko idące zmiany praw? W przypadku jeśli jakieś państwo nie zaaprobuje ostateczniej wersji umowy będzie ono nba cenzurowanym i zostanie poddane sotracyzmowi politycznemu na arenie Unii. To czysty szantarz, a na to zgody byc nie może. Ponadto jak to jest możliwe aby nowe prawa i zasady weszły w zycie jeszcze grubo zanim poszczególne państwa zalegalizuja je? To wszystko napawa mnei obawami, rodzi zbyt iwele pytań pozostajacych bez odpowiedzi. a najważniejsze z nich tdotyczy tego w jaki sposób zabezpieczono interes państwa poslskiego, Polaków? Czy ktoś wogóle wie jaki jest stopień zagrożenia tych intersów i jak temu zapobiegać w przyszłosći?

    Odpowiedz
  • Aśka(2016-10-08 10:42) Zgłoś naruszenie 30

    Ludzie, udostępniajcie to wszędzie gdzie się da , na swoich profilach! Mało kto wie w ogóle o tej umowie!!! Prasa prawie milczy, w dziennikach krótkie wzmianki tylko! Zasłona dymna o aborcji zrobiła swoje ...

    Odpowiedz
  • Mariusz(2016-10-18 09:57) Zgłoś naruszenie 30

    Jak dla mnie to jest zdrada narodowa. Ostatnio widzę, że Kukiz też się chyba sprzedał (niektórzy politycy w jego grupie są w miarę świadomi). To co? Marian Kowalski (tylko bez tego pastora amatora) ? Chyba tylko w nim jakaś nadzieja... Obejrzyjcie sobie film na youtube "Jak napaść na państwo" - rozwiązanie jeszcze jest (a może już nie?), ale potem tylko militarne. Inaczej się nie da. Z tą umową to nie tylko jest problem, że żywność, ale ze wszystkim, co da się produkować (też np. patenty podejrzewam itp.). Cała magia tego przekrętu polega na pozywaniu do prywatnych prawników danych państw. Wedłu mnie da się wyjść z każdej umowy, ale do tego trzeba by mieć dobre jaja. Co nam zrobią? Sankcje? Jedno państwo wyjdzie z tego g...na, to i drugie nabierze odwagi i g...no z sankcji. Takie jest moje zdanie.

    Odpowiedz
  • Mark(2016-10-12 22:42) Zgłoś naruszenie 30

    Czy Morawiecki oszalał? Przejęcie bankowości przez wielkie banki kanadyjsko-amerykańskie, brak kontroli nad GMO i chemia w rolnictwie i przemyśle spożywczym -konsumpcją różnych form wygenerowanych prze chemię "syropów" w produktach cukierniczych , cchemia w mięsie i ich przetworach ,,, itd. czy rząd to dostrzega? CETA powinna być zavetowana !!! w strukturach UE i RP.

    Odpowiedz
  • ja(2016-10-07 08:15) Zgłoś naruszenie 30

    tylko gadacie a jak przychodzi do głosowania to siedzicie w domach i narzekacie,ze wasze pójście nic nie zmieni.Właśnie,że trzeba raz na zawsze pognać z sejmu,senatu,rzadu przebydłę geby nastawione tylko na wziątki-trzeba światłych i mądrych ludzi a cwaniaków odciąc od koryta.Tak sobie stworzyli przepisiki,że do smierci będą zasiadac w tych ławach nierobów i żerować na nas.za chwilę sobie emerytury poselskie,senacki potworzą! chcecie tak to macie.Precz z CETA -o Morawieckim nie chce nawet sie wypowiadać-taki sam jak wyżej!

    Odpowiedz
  • Żaneta(2016-10-13 11:52) Zgłoś naruszenie 31

    Temat aborcji mial wyciszyc temat CETY,teraz to widzimy....NIE DLA CETY!!!!!!!!!!!!! Chcemy wiedziec co jemy!!!!!!

    Odpowiedz
  • Piotr(2016-10-12 16:07) Zgłoś naruszenie 31

    Już szykuję się na autko z Ameryki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mONIKA(2016-10-05 13:04) Zgłoś naruszenie 30

    DLACZEGO POZWALAMY ZAWIERAĆ NIEKORZYSTNE DLA POLSKI I POLAKÓW UMOWY!!!!????? CO SIĘ DZIEJE W TYM KRAJU - TO SIĘ NASZYM BABCIOM NIE ŚNIŁO!

    Odpowiedz
  • pozaschematem(2016-10-11 15:57) Zgłoś naruszenie 20

    Może warto przypomnieć kto negocjował tę umowę w 2014? Kto był premierem i wice w Polsce? A kto teraz dokończy dzieła w UE?

    Odpowiedz
  • antykoncern(2016-10-15 13:51) Zgłoś naruszenie 20

    Jak się ma 20 bilionów dolarów długu( USA), to wyjściem jest-położyć łapę na Europie lub wywołać trzecią wojnę światową (i żaden pretekst nie jest potrzebny)

    Odpowiedz
  • jajko(2016-10-05 13:58) Zgłoś naruszenie 20

    Ciekawe kogo beda karać, jak Europejczycy nie beda chcieli kupować i, przepraszam żryć *************

    Odpowiedz
  • badziarek(2016-10-22 17:29) Zgłoś naruszenie 20

    MONSANTO=BASF=AGFA mają patenty na nasiona. Zabronią innych, i finisz. NIE BĘDZIE LEGALNYCH UPRAW POZA WW.

    Odpowiedz
  • Roman(2016-10-31 14:41) Zgłoś naruszenie 20

    teraz rozumiem ucieczkę anglików z Euroraju ......

    Odpowiedz