CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

autor: Lidia Raś02.10.2016, 18:30; Aktualizacja: 09.10.2016, 08:52
CETA Kanada UE

10 rzeczy, których nie wiecie o umowie CETAźródło: ShutterStock

W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (106)

  • Patriota(2017-02-22 07:44) Zgłoś naruszenie 10

    Dawno nie czytałem większych głupot, wszystko tutaj to jakieś gdybanie brak cytatów z dokumentu, proszę sobie przeczytać umowę która ma 40 stron a reszta to załączniki dla umów z poszczególnych krajów. Mnie nie dziwią komentarze bo ludzie nie potrafią myśleć. Myślą że korporacje to największe zło a nie widzą jak ich państwo ograbia. Tyle lat komunizmu teraz eurokmunizmu a ludzie dalej wierzą w propagandę. Umowa ma nie być dobra dla państwa tylko dla obywateli zapamiętajcie!

    Odpowiedz
  • Bremen-S(2016-11-05 01:05) Zgłoś naruszenie 11

    Co za kultura i znajomosc polityki na dzien dzisiejszy. Szybko krytykujecie ale nikt z WAS sie nie pyta co pisza inne kraje? i co dzieje sie w innych krajach? A zeby bylo wesolo tutaj podaje Wam pare faktow bo tych nie podajecie. Afery jakie w europie mialy miejsce jak z miesem konskim, wolowina, Royal Bank of Scotland:doprowadzily do ruiny male firmy, US-Rzad zada odszkodowania Deutschen Bank 14 Miliard. Dolarow za manipulace nieruchomościami, Barclays i Deutscher Bank w londynie za manipulacjami stopami-% zostali skazani na 14 lat, ADAC manipulowalo statystyka awaryinosci samochodow, BSE-chorobą szalonych krów tysiace ton miesa, 2010 – Dioxin w paszach dla zwiezat, 2013 – konina w rozych prod. gotowych, EHEC, Hormone i Antibiotika w miesie, Glykol w Winie-niem+Austr. robactwo w miesie, Supermarkt Metro stare mieso przepakowano, w wieprzowinie wykryto Hormone i Antibiotiki w masarniach, Gelsenkirchen producent miesa sprzedal 390 Ton zepsutego miesa, VW, Audi, Skoda, FIAT, zmanipulowal wydalenie CO2, Mercedes spalaniem paliwa, Merkel i holedrzy w Brukseli ponad glowami politykow EU polozyli umowe z turcja stawiajac wszystkich w fakcie dokonanym. Teraz mamy problem europeiski nie niemiecki???? Ten fakt moze kazdy sobie zobaczyc jezeli zna j.niem. w programie TV-Niem.- "Hart aber fair" z 07.03.2016 (30min-programu potwierdza ten fakt!!)-YouTube!!

    Odpowiedz
  • SOS(2016-11-04 22:39) Zgłoś naruszenie 20

    Żadam od PiS zawetowania umowy Ceta w Sejmie , tu jest Polska i Polacy nie żadna kanada . UE juz się nami rzadzi to nam wystarczy. Dlaczego PiS sie nie sprzeciwia , ten Morawiecki sprowadzi tylko na nas nieszczęście. Pani Premier ten Morawiecki za bardzo sie Pania Rzadzi Prezydentem Polka i Polakami.

    Odpowiedz
  • kaMa(2016-11-01 00:33) Zgłoś naruszenie 10

    Ah, szkoda Polski. Jako obywatel Kanady ciesze sie ze mniej barier oznacza wiecej ciekawszych i ... lepszych produktow w sklepach. Na teraz jest sporo amerykanskich i oczywiscie, cieszacych sie lepsza reputacja-kanadyjskich. Wiekszosc ludzi kieruje sie jednak wciaz cena. Europejskie jedzenie ma opinie lepszego, mmiej faszerowanego no i oczywiscie drozszego, co ma swoj sens. Tyle ze Kanada to maly kraj pod wzgledem zaludnienia, natomiast ogromny przszolek dla USA. I jesli ktos tego w EU nie zauwazyl to teraz przejrzy. Niestety dla obywateli EU w tym Polski. Jedzenie tutejsze jest wylacznie produktem handlowym,czesto z jedzeniem nie ma wiele wspolnego. Mozna o tym pisac godzinami, na stronie agencji rzadowej pisze np. zeby unikac cebuli jako dodatku, natomiast zastapic to onion powder, mniej alergii, mniejsze ryzyko skazenia bo proszek nigdy w ziemi nie byl :) Oczywiscie zarowno Kanadyjczykow jak i Amerykanow zabija rak, tyle ze rzad twierdzi ze nie ma polacenia miedzy kultura zywienia a smiertelnoscia. Wiec oficjalnie nowotwory i choroby serca nie maja nic wspolnego z jedzeniem. Prywatnie lekarze zalecaja ostroznosc i unikanie jedzenia przetworzonego... To akurat teraz bedzie moglo tanio wjechac do EU. Szkoda Polakow. Dziwi mnie zeten tak populistyczny rzad , gdzie mogl zadbac o obywateli tam nie zrobil tego, bo woli bic piane i walczyc z wiatrakami.... Ale za to narod bedzi emial taniego gumowego kurczaka z bezsmakowymi frytkami, za jedyne $4.49. Smacznego :(

    Odpowiedz
  • Roman(2016-10-31 14:41) Zgłoś naruszenie 20

    teraz rozumiem ucieczkę anglików z Euroraju ......

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwy(2016-10-31 13:06) Zgłoś naruszenie 20

    Pis popierając ceta jedna z najbardziej szkodliwych umów dla polskiego rolnictwa i przemysłu żywieniowego wbił sobie gwóźdź do trumny . Jesteście tak samo jak reszta UE pachołkami globalnych koncernów . Nikt na was już nie zagłosuje , straciliscie w oczach wielu wyborców , którzy pokładali w was czcze nadzieje .

    Odpowiedz
  • abcd(2016-10-31 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    : Czy nie dziwi was fakt, że druga gospodarka w Europie opuściła UE? Zastanów się: czy to jest Europa, czy dyktatura ciemniaków? Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Europa_czy_dyktatura_ciemniak%C3%B3w%3F

    Odpowiedz
  • abcd(2016-10-31 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie dziwi was fakt, że druga gospodarka w Europie opuściła UE? Zastanów się: czy to jest Europa, czy dyktatura ciemniaków? Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Europa_czy_dyktatura_ciemniak%C3%B3w%3F

    Odpowiedz
  • Ciocia Basia(2016-10-29 13:40) Zgłoś naruszenie 01

    Lubie wydawać pieniądze na ********* bardziej wolę mielone od schabowych. Dobrze ze dzisiaj jest sobota :) i dobrze że każdy może mieć swoje zdanie. Uważam że mój wpis pod tym artykulem jest najładniejszy. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • D(2016-10-28 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest s tanie ktokolwiek mi odpowiedział cna pytanie, dlaczego będą mogły kwestionować? :) "Warto pamiętać, że za sprawą CETA amerykańskie firmy, które mają spółkę zależną lub biuro w Kanadzie, będą mogły kwestionować europejski zakaz dotyczący szczelinowania hydraulicznego. A taki zakaz obowiązuje teraz we Francji”.

    Odpowiedz
  • badziarek(2016-10-22 17:29) Zgłoś naruszenie 20

    MONSANTO=BASF=AGFA mają patenty na nasiona. Zabronią innych, i finisz. NIE BĘDZIE LEGALNYCH UPRAW POZA WW.

    Odpowiedz
  • gość(2016-10-21 20:21) Zgłoś naruszenie 10

    Jak w ogóle można rozważać przyjęcie CETA. To godzi we wszystkie ważne sfery życia. Czemu tylko mała Belgia ma wystarczająco rozsądku by to odrzucić. Ta umowa to zwykła przemoc

    Odpowiedz
  • JFS(2016-10-20 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko spoko, tylko redakcja i korekta powinna być lepszej jakości, bo są błędy językowe, powtórzenia itd.

    Odpowiedz
  • Marek(2016-10-18 17:40) Zgłoś naruszenie 20

    Monsanto, Basf poprzez produkowaną chemią i modyfikowane rośliny zabijają pszczoły, zwierzęta, rośliny i ludzi. Ich oraz podobnych do nich działalność jest bardzo niebezpieczna i trzeba z tym walczyć póki nie jest za późno. GMO jest zabójcze i jest na to szereg dowodów które są niszczone lub zamiatane pod dywan. GMO w połączeniu ze stosowaną przy nim chemią to już ludobójstwo i morderstwo z zimną krwią tylko, że najczęściej są to ładunki z opóźnionym zapłonem. Jeśli CETA i podobne umowy w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie pozwalają lub pozwolą lub mogą pozwolić na GMO to takie umowy nigdy nie powinny być ratyfikowane.

    Odpowiedz
  • Mariusz(2016-10-18 09:57) Zgłoś naruszenie 30

    Jak dla mnie to jest zdrada narodowa. Ostatnio widzę, że Kukiz też się chyba sprzedał (niektórzy politycy w jego grupie są w miarę świadomi). To co? Marian Kowalski (tylko bez tego pastora amatora) ? Chyba tylko w nim jakaś nadzieja... Obejrzyjcie sobie film na youtube "Jak napaść na państwo" - rozwiązanie jeszcze jest (a może już nie?), ale potem tylko militarne. Inaczej się nie da. Z tą umową to nie tylko jest problem, że żywność, ale ze wszystkim, co da się produkować (też np. patenty podejrzewam itp.). Cała magia tego przekrętu polega na pozywaniu do prywatnych prawników danych państw. Wedłu mnie da się wyjść z każdej umowy, ale do tego trzeba by mieć dobre jaja. Co nam zrobią? Sankcje? Jedno państwo wyjdzie z tego g...na, to i drugie nabierze odwagi i g...no z sankcji. Takie jest moje zdanie.

    Odpowiedz
  • Czy świat musi być ich prywatną własnością ?(2016-10-17 15:44) Zgłoś naruszenie 40

    Unia Europejska stała się lobbystą interesów globalnych korporacji biznesowych, które skorumpowały cały ten europejski twór. Aktualnie przepisy unijne są nadrzędnymi nad ustawami konstytucyjnymi poszczególnych państw członkowskich o czym zorientowali się Brytyjczycy i czym prędzej zwiali z tego skorumpowanego towarzystwa. Jest wielka burza demokratyczna o wewnętrzne sprawy w Polsce, a nikt nie zwraca uwagi na łamanie konstytucyjnej demokracji poszczególnych krajów przez mafijny układ PE z globalnymi lobbystami.

    Odpowiedz
  • Adams(2016-10-16 02:49) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem przeciwnikiem umowy CETA . Unia Europejska wypracowała przez ostatnie lata wspaniałe standardy. Zobaczcie jak wyglada u nas pralka albo kuchenka z piekarnikiem a jak w Kanadzie. U nas klasy AAAA+ a u tych tumanów jak przed wojną!. Europa jest na wiele wyzszym poziomie!

    Odpowiedz
  • Aleksander(2016-10-15 19:42) Zgłoś naruszenie 03

    Popiera ceta. Mięso wołowe będzie tańsze. I lepsze od polskiego wielokrotnie mytego

    Odpowiedz
  • antykoncern(2016-10-15 13:51) Zgłoś naruszenie 20

    Jak się ma 20 bilionów dolarów długu( USA), to wyjściem jest-położyć łapę na Europie lub wywołać trzecią wojnę światową (i żaden pretekst nie jest potrzebny)

    Odpowiedz
  • Chleba naszego powszedniego. a nie amerykanskiego.(2016-10-14 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Chceta Ceta. A coz to za dyrektywy od pieknej Mery ki. Jacys bogowie, czy kasta uprzywilejowana z gornolotnym przekazem wladzctwa gdzie kobieta jest jedynie do zaspokojenia huci .A Europa miejscem do zamienienia bogactwa naturalnego na chlam produktopodobny. Czyz nie maja mocy przerobowych, ze beda nas tym karmic.Bogowie sa ponoc na innych warunkach i miliony lat swietlnych i zyja w doskonalej symbiozie prawa i sprawiedliwosci. A ci wielcy panowie ponad prawem tu. Po ciemku jakies ustawy. Panowie! Tu jeszcze nie pieklo, ze belzebub ma wiecej do powiedzenia niz Bog nakazal by zycie prowadzic w prawosci a nie w slepo. Zwrocimy sie z tym do Mistrza. Czy On wydal na spladrowanie swoje dzielo.Cokolwiek uczynil powiedzial ze jest dobre. Boskie normy i dary mamy zamienic na produkty produktopodobne. Czy to czasami nie kakol.

    Odpowiedz