statystyki

Koniec skażonego spirytusu na bazarach?

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto29.09.2016, 07:46; Aktualizacja: 29.09.2016, 08:10
alkohol, akcyza, banderola

11,41 zł wynosi akcyza w półlitrowej butelce 40-proc. alkoholu.źródło: ShutterStock

Trudniej będzie oczyścić alkohol niespożywczy i sprzedać go bez akcyzy na bazarze.

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet spirytusowy. Cel: walka z obrotem alkoholem skażonym, niebezpiecznym dla zdrowia i dla budżetu. Nadużycie polega na tym, że wykorzystywano unijną zasadę, według której alkohol całkowicie skażony jest zwolniony z akcyzy. Z tym że unijna wykładnia tej zasady różniła się od tej stosowanej przez producentów i importerów, potwierdzonej na dodatek wyrokami polskich sądów.

Intencją UE było zwolnienie dla etanolu skażonego metodą stosowaną we wszystkich państwach UE oraz – dodatkowo – według innych procedur dopuszczonych przez konkretne państwo, ale tylko na jego terytorium. W polskiej ustawie znalazł się jednak zapis, według którego wystarczyło, by sposób skażenia był stosowany przez dowolne państwo UE. To otworzyło drogę do nieprawidłowości. MF zaczęło odnotowywać zwiększony obrót alkoholem skażonym metodą węgierską, czyli z zastosowaniem substancji, które w prosty sposób dają się wytrącić z etanolu. Taki alkohol najczęściej trafia do Polski pod postacią płynu do spryskiwaczy albo podpałki do grilla. Po przerobieniu na alkohol konsumpcyjny (spożywczy) trafia m.in. na targowiska.

– Największy wzrost importu alkoholu z Węgier miał miejsce w 2014 r. Wówczas zwiększył się on z 1 mln do 11 mln litrów. Szacuje się, że w tym roku wyniesie 15–20 mln litrów. Większa część z tego trafia na nielegalny rynek – komentuje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Z kolei Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w raporcie na temat szarej strefy zwraca uwagę, że jej rozwój, a co za tym idzie import na jej potrzeby to konsekwencja podwyżek akcyzy. Ostatnia miała miejsce właśnie z początkiem 2014 r. Wówczas wzrosła ona o 15 proc., do 5704 zł, od 1 hl 100-proc. alkoholu etylowego zawartego w gotowym wyrobie. To automatycznie przełożyło się na około dwuzłotową podwyżkę ceny półlitrowej butelki wódki. EY szacuje, że z powodu szarej strefy polski budżet traci 1,6 mld – 3 mld zł rocznie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • spirytus nie tylko na bazarze,ale w większości na.(2016-09-29 18:47) Zgłoś naruszenie 10

    melinach.O których wie każdy dzielnicowy i nic nie robi od 27 lat naszej zatrutej demokracji.Ktoś na górze czerpie okropne zyski dlatego policja i wymiar sprawiedliwości nic w tym kierunku nie robi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane