statystyki

Nowa odsłona wojny CLiF z Pekao

autor: Łukasz Wilkowicz27.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 27.09.2016, 07:48

Dawna firma leasingowa chce 1 mld zł dla siebie i 2 mld zł na Centrum Zdrowia Dziecka.

Spółka Centrum Leasingu i Finansów domaga się od Banku Pekao 3 mld zł w związku ze wzajemnymi rozliczeniami z lat 2001–2003. Chodzi o zabezpieczenia przejęte przez bank od spółki, z których ten miał się nie rozliczyć. Do niedawna roszczenie spółki leasingowej opiewało na nieco ponad 20 mln zł. Na początku września zażądała jeszcze kilkusetkrotnie większej kwoty.

– Żądanie zadośćuczynienia opiera się na założeniu, że jest to ok. 10 proc. funduszy własnych banku. Chodzi o to, żeby pokazać, że bank nie może wykorzystywać swojej uprzywilejowanej pozycji w stosunku do kontrahentów – deklaruje prezes CLiF Dariusz Baran w rozmowie z DGP. Chce, żeby do jego firmy trafił miliard złotych. Reszta miałaby pójść na rzecz zmagającego się z trudnościami finansowymi warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Sprawa ma jeszcze dodatkowy wymiar: pomimo miliardowej kwoty bank nie przekazał informacji o roszczeniu w raporcie giełdowym, co oznacza, że inwestorzy od kilku tygodni nie mają świadomości ryzyka poniesienia dużej straty. Spółka giełdowa może co prawda zdecydować się na zgodne z przepisami opóźnienie podania informacji. Brak raportu przekazanego na Giełdę Papierów Wartościowych teoretycznie mógłby być też spowodowany brakiem pisma z sądu do banku lub uznaniem przez bank, że nie ma ryzyka zapłacenia wysokiego odszkodowania. – Ze względu na tajemnicę bankową bank nie komentuje kwestii związanych z klientami – informuje w rozmowie z DGP Katarzyna Karpiuk, rzeczniczka prasowa Pekao. – Jednocześnie pragniemy zapewnić, że bank przykłada najwyższą wagę do prawidłowego wykonywania ciążących na nim obowiązków informacyjnych – dodaje.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane