statystyki

Fed i OPEC w centrum uwagi inwestorów

autor: Tomasz Jóźwik20.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.09.2016, 08:05
Wyniki posiedzeń banków centralnych i OPEC będą miały istotny wpływ na poziom notowań na rynkach finansowych

Wyniki posiedzeń banków centralnych i OPEC będą miały istotny wpływ na poziom notowań na rynkach finansowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jutro mogą wzrosnąć stopy procentowe w USA, a OPEC, co równie ważne, może zdecydować o zamrożeniu wydobycia ropy.

Inwestorzy poświęcają dużo uwagi polityce banków centralnych od wybuchu kryzysu w 2008 r., kiedy to amerykański Fed jako pierwszy zdecydował się na obniżenie stóp do zera i uruchomienie programu skupu obligacji. Jego śladem poszły inne najważniejsze banki centralne. Przez osiem lat inwestorzy przyzwyczaili się, że jeśli w realnej gospodarce pojawiają się problemy, to ich rozwiązanie przyniesie polityka monetarna. A zwiększona dzięki interwencjom płynność w systemie finansowym posłuży za paliwo do napędzania wzrostu cen aktywów.

Oczekiwania co do wsparcia banków centralnych dla gospodarki wzrosły jeszcze po czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy wyrazili chęć opuszczenia UE. Związany z tym ubytek we wzroście gospodarczym (MFW obniżył prognozy tempa wzrostu globalnego PKB z 3,2 do 3,1 proc. na ten rok i z 3,5 do 3,4 proc. w przyszłym roku, zaznaczając, że w niekorzystnym scenariuszu może to być 2,8 proc. w tym i przyszłym roku) miała zrekompensować zwiększona ekspansja monetarna. Rekordowych poziomów sięgnęły ceny obligacji, a kursy akcji po chwilowym załamaniu poszły w górę, chociaż w scenariuszu niższego wzrostu firmom trudniej zwiększać przychody i zyski. Początek września przyniósł najwyższe w historii wartości indeksów na amerykańskim i brytyjskim rynku akcji.

– Banki centralne coraz częściej sygnalizują inwestorom, że obecna polityka monetarna znalazła się blisko ściany. Ewentualne podniesienie stóp w USA o 0,25 pkt proc. nie będzie miało bezpośredniego wpływu na gospodarkę, ale w kontekście zmieniającego się sposobu myślenia inwestorów o polityce banków centralnych może mieć znaczące przełożenie na zachowanie rynków finansowych – mówi Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB. Zagrożenie podwyżką stóp przez Fed już we wrześniu Kwiecień ocenia jako niewielkie, ale zwraca uwagę, że odwrotu od zapoczątkowanego w grudniu 2015 r. zacieśniania polityki monetarnej w USA nie ma. Z punktu widzenia cen akcji i obligacji żadne rozwiązanie nie wydaje się dobre i trudno będzie utrzymać trendy wzrostowe na tych rynkach.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane