Nie mamy wyjścia: Musimy pokochać roboty

autor: Jakub Kapiszewski08.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 13.09.2016, 18:32
robot, biznes

Co się stanie, kiedy maszyny naprawdę staną się tak dobre jak ludzie?źródło: ShutterStock

Głównym tematem Europejskiego Forum Nowych Idei będzie praca, a raczej jej przyszłość. Zdaniem ekonomistów na skutek postępu będzie jej coraz mniej. Przykładem wypierania ludzi z tradycyjnych miejsc pracy jest japoński hotel Henn-na w Nagasaki.

Na gości czeka tam zawsze trójka mechanicznych recepcjonistów: kobieta, mały robot i... welociraptor. Pomieszczenia hotelowe w miarę możliwości sprzątane są przez cyfrowy personel. Dzięki temu w mogącym pomieścić 90 osób hotelu pracuje 10 osób. Nie jest to może oszałamiający wynik – w końcu w budżetowych sieciówkach jest podobnie – ale dzięki mechanicznym pomocnikom mają mniej pracy. I na pewno jest czyściej.

Od jakichś dwóch lat robotyka wróciła do centrum uwagi na skutek gwałtownego rozwoju urządzeń, które były jeszcze nie do pomyślenia dekadę temu. Marzenie o codzienności wypełnionej mechanicznymi towarzyszami wydaje się bliższe realizacji niż kiedykolwiek. Wraz z marzeniami powróciła jednak refleksja: co się stanie, kiedy maszyny naprawdę staną się tak dobre jak ludzie?

Dobrym przykładem branży, w której upowszechnienie się robotów może przynieść wymierne korzyści, jest logistyka. Jako jeden z pierwszych dostrzegł to Amazon, który w 2012 r. wydał prawie 800 mln dol. na zakup niewielkiej firmy specjalizującej się w budowie robotów mających pracować w magazynach. Amerykański gigant rozumie, że rozwijanie technologii tylko na własny użytek jest elementem budowy przewagi konkurencyjnej. W związku z tym rozwiązania firmy, która na początku tego roku została przemianowana na Amazon Robotics, nie są już dostępne na rynku. Stosuje je wyłącznie firma Jeffa Bezosa w swoich niezliczonych magazynach.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane