statystyki

Nie mamy wyjścia: Musimy pokochać roboty

autor: Jakub Kapiszewski08.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 13.09.2016, 18:32
robot, biznes

Co się stanie, kiedy maszyny naprawdę staną się tak dobre jak ludzie?źródło: ShutterStock

Głównym tematem Europejskiego Forum Nowych Idei będzie praca, a raczej jej przyszłość. Zdaniem ekonomistów na skutek postępu będzie jej coraz mniej. Przykładem wypierania ludzi z tradycyjnych miejsc pracy jest japoński hotel Henn-na w Nagasaki.

Na gości czeka tam zawsze trójka mechanicznych recepcjonistów: kobieta, mały robot i... welociraptor. Pomieszczenia hotelowe w miarę możliwości sprzątane są przez cyfrowy personel. Dzięki temu w mogącym pomieścić 90 osób hotelu pracuje 10 osób. Nie jest to może oszałamiający wynik – w końcu w budżetowych sieciówkach jest podobnie – ale dzięki mechanicznym pomocnikom mają mniej pracy. I na pewno jest czyściej.

Od jakichś dwóch lat robotyka wróciła do centrum uwagi na skutek gwałtownego rozwoju urządzeń, które były jeszcze nie do pomyślenia dekadę temu. Marzenie o codzienności wypełnionej mechanicznymi towarzyszami wydaje się bliższe realizacji niż kiedykolwiek. Wraz z marzeniami powróciła jednak refleksja: co się stanie, kiedy maszyny naprawdę staną się tak dobre jak ludzie?

Dobrym przykładem branży, w której upowszechnienie się robotów może przynieść wymierne korzyści, jest logistyka. Jako jeden z pierwszych dostrzegł to Amazon, który w 2012 r. wydał prawie 800 mln dol. na zakup niewielkiej firmy specjalizującej się w budowie robotów mających pracować w magazynach. Amerykański gigant rozumie, że rozwijanie technologii tylko na własny użytek jest elementem budowy przewagi konkurencyjnej. W związku z tym rozwiązania firmy, która na początku tego roku została przemianowana na Amazon Robotics, nie są już dostępne na rynku. Stosuje je wyłącznie firma Jeffa Bezosa w swoich niezliczonych magazynach.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane