Patrioty faworytem, ale gra się nie skończyła

autor: Maciej Miłosz08.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 08.09.2016, 10:11
Antoni Macierewicz

Gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach był m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Przemek Wierzchowski Agencja Gazeta

OBRONNOŚĆ MON wciąż rozmawia z koncernem MEADS, który proponuje konkurencyjne rozwiązanie do obrony polskiego nieba

Jeszcze we wtorek wydawało się, że trwający od lat wyścig o kontrakt na system obrony powietrznej dla Polski, który może być wart 30–40 mld zł, został rozstrzygnięty. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ogłosił, że podjął decyzję o wysłaniu letter of request (LOR) do rządu USA dotyczącego zestawów Patriot produkowanych przez amerykańską firmę Patriot. Doprecyzował, że dostarczenie pierwszych dwóch baterii przewidziane jest na 2019 r. Co ciekawe, ogłoszeniem decyzji tego dnia zaskoczeni byli nawet niektórzy przedstawiciele amerykańskiego giganta.

Tymczasem wczoraj na spotkaniu z przedstawicielami przemysłu obronnego wiceminister obrony Bartosz Kownacki stwierdził, że rozmowy z konkurencją, czyli koncernem MEADS International, będą kontynuowane. – Proszę pamiętać, że dotychczas rozmawiając z Raytheonem, sprawdzaliśmy, czy w ogóle mamy warunki do współpracy. Dziś wiemy, że są takie możliwości, i dlatego zdecydowaliśmy się na wysłanie LOR – precyzował w rozmowie z DGP. – Niemniej jednak równolegle wciąż negocjujemy z przedstawicielami MEADS i wysyłamy do Departamentu Obrony USA prośbę o więcej informacji o tym systemie. W tym wyścigu prowadzi Raytheon. Ale jeśli nie będziemy się w stanie dogadać, to chcemy mieć otwartą inną opcję negocjacyjną, tak by nie musieć zaczynać rozmów od zera – dodawał polityk.

– Dla nas to naturalne, że polski rząd chce mieć jak najwięcej opcji. My spokojnie czekamy na LOR. Kiedy go dostaniemy, to się ustosunkujemy i będziemy dalej realizować procedurę sprzedaży krok po kroku – komentuje John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane