statystyki

Terzi: G20 w świecie po Brexicie

autor: Alessio Terzi07.09.2016, 07:41; Aktualizacja: 07.09.2016, 09:37

Powojenna Wielka Brytania zawsza była w awangardzie promocji współpracy globalnej i multilateralizmu. Od odegrania aktywnej roli w ustanawianiu instytucji systemu Bretton Woods aż po stanie się członkiem Grupy Pięciu, zarodka, który potem przekształcił się w G7. Także po założeniu G20 Wielka Brytania stała się ważnym członkiem tej inicjatywy. Odkąd jednak Zjednoczone Królestwo wkroczyło w okres politycznej i gospodarczej niestabilności w następstwie referendum, którego wyniki wielu interpretuje jako oznakę dążeń antyglobalizacyjnych, warto się zastanowić, jakie będą konsekwencje dla „światowego komitetu sterującego”, jakim jest G20. I rzeczywiście, wiele wskazuje na to, że forum, którego szczyt właśnie się zakończył, czekają trudne czasy.

opinia

Choć brytyjskie referendum miało swoje niuanse, niewątpliwie jest ono częścią szerszego trendu rosnącego niezadowolenia z globalizacji. Oboje kandydaci w amerykańskich wyborach prezydenckich nie ukrywają niechęci do dalszej integracji handlowej. Hillary Clinton krytykuje Partnerstwo Transpacyficzne (zreszające 12 państw zlewiska Oceanu Spokojnego, w tym USA; umowa podpisana w 201 5 r . jest obecnie ratyfikowana przez jej sygnatariuszy – red.), a Donald Trump oświadczył, że zamierza renegocjować, a możliwe, że nawet opuścić Północnoatlantycką Strefę Wolnego Handlu (NAFTA, czyli Kanada, Meksyk i USA). Z kolei w Europie kontynentalnej sondaże wskazują na rosnący sprzeciw wobec Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Odkąd w wielu rozwiniętych krajach politycy – próbując powstrzymać rosnącą opozycję wobec globalizacji i jej efektów ubocznych – postanowili się skupić na sprawach wewnętrznych, stało się jasne, że G20 będzie miała poważny problem z forsowaniem nowych inicjatyw wielostronnych. Rzeczywiście, Światowa Organizacja Handlu notuje ostatnio największy wzrost liczby restrykcji handlowych wśród państw G20, odkąd zaczęła zbierać takie dane w 2009 r .


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane