statystyki

Ustawa o ochronie dostawców może pozostać martwa. Przyczyną definicja "przewagi kontraktowej"

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.09.2016, 07:30; Aktualizacja: 06.09.2016, 07:43

Definicja „przewagi kontraktowej” użyta w projekcie ustawy mającej wyeliminować tzw. opłaty półkowe spowoduje, że proponowanych regulacji nie będzie można zastosować w praktyce. Ostrzega przed tym w opinii skierowanej do Sejmu Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. To potwierdzenie obaw, jakie miesiąc temu przedstawialiśmy na łamach DGP.

Projektowana ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi ma zwiększyć ochronę dostawców w relacjach z wielkimi sieciami handlowymi. W tym celu pomysłodawcy nowych regulacji proponują, aby sklepom wielkopowierzchniowym, które w nieuczciwy sposób wykorzystują swoją przewagę kontraktową (pobierają tzw. opłaty półkowe) groziły kary w wysokości do 3 proc. ich zeszłorocznego obrotu. O nałożeniu sankcji decydować ma w drodze decyzji administracyjnej prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Intencje pomysłodawców należy więc ocenić pozytywnie, co też Prokuratoria czyni w opinii przesłanej posłom. Jednocześnie wytyka projektodawcy, a więc Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że jedna z proponowanych definicji może zniweczyć tę próbę wzmocnienia ochrony dostawców. Otóż w projekcie jest mowa o tym, że z przewagą kontraktową będziemy mieli do czynienia tylko wówczas, gdy dla dostawcy nie będą istnieć wystarczające i faktyczne możliwości zbycia produktów rolnych lub spożywczych do innych nabywców. Zaś, jak zauważa PG, użycie w sformułowaniu „wystarczające i faktyczne” spójnika „i” powoduje, że organy stosujące w przyszłości omawianą ustawę będą musiały ustalić, że słabsza strona nie miała ani wystarczających, ani faktycznych możliwości zawarcia umowy z innym kontrahentem. „Wydaje się jednak, iż w przypadku dostaw produktów rolnych lub spożywczych ich producent nigdy nie będzie całkowicie pozbawiony faktycznych możliwości ich sprzedaży innemu odbiorcy” – ocenia Prokuratoria. I dodaje: „W tej sytuacji nigdy może nie dojść do zrealizowania podstawowej przesłanki zastosowania projektowanej ustawy – wykorzystania przewagi kontraktowej”.

Podobne wnioski prezentowali już na łamach DGP eksperci na co dzień reprezentujący dostawców w sporach z wielkimi sieciami handlowymi.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane