statystyki

Największe firmy w dół. Wyniki finansowe pchają w górę kursy małych firm

autor: Tomasz Jóźwik05.09.2016, 07:46; Aktualizacja: 05.09.2016, 09:12
pieniądze

Łączne przychody niemal 380 krajowych spółek (bez banków), które do końca sierpnia opublikowały raporty za sześć miesięcy 2016 r., były o 5 proc. niższe niż przed rokiem.źródło: ShutterStock

Prawie połowa spółek z GPW odnotowała niższe przychody, a jeszcze więcej niższe zyski w pierwszym półroczu br. Rozczarowały głównie kluczowe przedsiębiorstwa.

Średniaki górą

Średniaki górą

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przychody spółek giełdowych były w pierwszym półroczu niższe o 5 proc., zyski spadły o 13 proc. Wyraźnym kryterium podziału między przedsiębiorstwami, które rozczarowały, i tymi, którym udało się przynajmniej sprostać oczekiwaniom inwestorów, jest wielkość firm. W grupie gigantów krajowej gospodarki jedynym, który nie zawiódł, był bank PKO BP – zysk firmy wyniósł 1,5 mld zł i był wyższy niż przed rokiem o 13 proc. Więcej w pierwszym półroczu zarobił jedynie PKN Orlen – 2,1 mld zł, ale było to 12 proc. mniej niż rok wcześniej. Przynajmniej o połowę spadły zyski Orange (postępujący odpływ klientów telefonii stacjonarnej), KGHM (niższe ceny miedzi), największego w naszym regionie Europy sprzedawcy ubrań LPP (niski kurs złotego, koszty firmy wyrażone są w walutach obcych) czy ubezpieczeniowego PZU (niższe zyski z inwestycji w obligacje).

Łącznie giełdowe spółki – z wyłączeniem PGE, którego wyniki ze względu na zeszłoroczne odpisy na utratę wartości przez elektrownie węglowe wypaczyły obraz całości – zarobiły w pierwszym półroczu 18,5 mld zł, o 13 proc. mniej niż przed rokiem. Pogorszenia rezultatów, mimo wciąż relatywnie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, doświadczyła połowa giełdowych spółek. Co czwarta zakończyła pierwsze sześć miesięcy 2016 r. stratą.

– Duże zróżnicowanie w wynikach to tendencja, która utrzymuje się przynajmniej od kilku kwartałów. Nie ma dla niej wspólnego mianownika, z wyjątkiem tego, że gorzej radzą sobie największe przedsiębiorstwa. Ale jest też grupa firm, która regularnie poprawia swoje osiągnięcia – mówi Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane