Sebastian Klimek zrezygnował z zasiadania w zarządzie PZU. Powodów odejścia nie podano, wiadomo jednak, że Klimek był skonfliktowany z prezesem ubezpieczyciela Michałem Krupińskim. Komisja Europejska uznała, że w latach 2003–2014 Irlandia bezprawnie zgodziła się na obniżenie koncernowi Apple podatku dochodowego i nakazała mu zapłacić 13 mld euro plus odsetki. To nie jedyne zmiany na rynkach finansowych.
ikona lupy />
Średni koszt przewozu kontenera 40-stopowego na świecie / Dziennik Gazeta Prawna
Mniej konfliktu w PZU. W czerwcu PZU złożyło na Klimka doniesienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodziło o korzystanie przez członka zarządu firmy ubezpieczeniowej z luksusowych aut należących do jednej z kancelarii odszkodowawczych (biznes kancelarii polega na dochodzeniu świadczeń od ubezpieczycieli). W drugiej połowie sierpnia pojawienie się w centrali funkcjonariuszy CBA spowodowało przerwę w posiedzeniu zarządu jednej z największych krajowych spółek.
Emperia porozmawia ze wszystkimi. Spółka handlowa chce przejąć jedną, dwie sieci detaliczne, by dokonać skokowego rozwoju – zapowiedział prezes Dariusz Kalinowski. Chce rozmawiać na temat akwizycji ze wszystkimi sieciami obecnymi w Polsce. Równocześnie spółka poinformowała o rozpoczęciu przeglądu strategicznego. „Przegląd ten ma na celu wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji strategii długoterminowego rozwoju grupy” – podała Emperia. W II kwartale miała 10,8 mln zł zysku netto, o pół miliona więcej niż rok wcześniej. W czwartek weszła w życie ustawa wprowadzająca podatek od sklepów, która w skali roku ma dawać budżetowi ponad 1,5 mld zł.
Powrót do oferty. Reino Dywidenda Plus, spółka inwestująca w nieruchomości, poinformowała o wznowieniu oferty publicznej. Firma, która porównuje się do działających na Zachodzie funduszy REIT (pozwalają na lokowanie w nieruchomościach inwestorom indywidualnym, wypłacają regularnie dywidendy, w zamian za co mają ulgi w podatku dochodowym – tego rozwiązania nie ma w Polsce), chce pozyskać do 300 mln zł. W piątek ma być podana cena maksymalna, a na kolejny tydzień zapowiedziane jest przyjmowanie zapisów w transzy inwestorów indywidualnych. Przydział akcji planowany jest na 20 września.
Bankructwo na morzu. Hanjin Shipping, siódmy co do wielkości morski przewoźnik towarowy, złożył wniosek o zarząd sądowy. Zadłużenie koreańskiej firmy wynosiło 5 mld dol. Banki, przede wszystkim kontrolowany przez rząd w Seulu Korea Development Bank, odmówiły zrolowania kredytów. Bankructwo spowodowało problemy w cargo morskim na całym świecie – porty odmawiały przyjmowania statków firmy i rozładunku, ponieważ nie były pewne, czy otrzymają za to wynagrodzenie. Hanjin to niejedyna koreańska firma związana z przewozami morskimi i przemysłem stoczniowym, która miała problemy. Zdaniem specjalistów decyzja banków oznacza zaostrzenie podejścia rządu w stosunku do tych branż.
Miliardy do zwrotu. Komisja Europejska uznała, że w latach 2003–2014 Irlandia bezprawnie zgodziła się na obniżenie koncernowi Apple podatku dochodowego i nakazała mu zapłacić 13 mld euro plus odsetki. W Irlandii jest europejska centrala amerykańskiej firmy. Irlandia pozwoliła, by efektywna stopa podatkowa była bliska zera. Zarówno Apple, jak i rząd Irlandii zapowiedziały odwołanie od decyzji KE do sądu. Amerykański Departament Skarbu oświadczył, że „może ona zagrozić zagranicznym inwestycjom i klimatowi biznesowemu w Europie”. Apple dysponuje ponad 230 mld dol. gotówki. We wtorek, gdy została ogłoszona decyzja, cena akcji spadła o niecały 1 proc.