statystyki

Problemy Turcji już bolą polskich eksporterów

autor: Patrycja Otto30.08.2016, 07:26; Aktualizacja: 21.09.2016, 08:40
Konflikty ograniczają nasz eksport na Bliski Wschów

Konflikty ograniczają nasz eksport na Bliski Wschówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sprzedaż naszych towarów do największych krajów z rejonu Bliskiego Wschodu zmniejszyła się od początku roku o ponad 400 mln zł.

Turcja miała być jednym z tych krajów, do których eksport z Polski w nadchodzących latach miał rosnąć najszybciej. Analitycy prognozowali nawet dwucyfrową dynamikę, w czym utwierdzały dobre wyniki z ostatnich lat. Tegoroczne dane wskazują jednak na odwrócenie się trendu. Od stycznia do maja, według danych GUS, wartość naszego eksportu do Turcji wyniosła 5 mld zł, czyli była o 7,5 proc. mniejsza niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Ten rok może być pierwszym od kilku lat, w którym sprzedaż do tego kraju się skurczy.

Z Polski do Turcji trafiały głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, takie jak silniki, maszyny żniwne i koszące, pralki, turbiny, sprzęt RTV, sektora motoryzacyjnego i przemysłu chemicznego. Według naszych rozmówców konsekwencje napiętej sytuacji w tym regionie w największym stopniu ponoszą średni i mali przedsiębiorcy, bo to oni w pierwszej kolejności zainteresowali się tym krajem. Szukali dostępu do lokalnych odbiorców na własną rękę, nie czekając na wsparcie, jakie w kontaktach zaoferuje im polski rząd. Jeśli chodzi o dużych graczy na tureckim rynku, to jak zauważają eksperci, można ich jak na razie policzyć na palcach najwyżej dwóch rąk. Oni dopiero mieli zamiar rozkręcić współpracę z lokalnymi odbiorcami. Wiele po tym kierunku obiecywała sobie na przykład branża zbrojeniowa.

Firmy nie ukrywają, że czekały na inwestycje, które miały ruszyć w tamtym regionie. – Mowa przede wszystkim o projektach, które miały być realizowane na terenie państw turkijskich (Turkmenistan, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, Azerbejdżan). Ich wykonawcą mieli być tureccy przedsiębiorcy. Zgłaszali oni jednak zapotrzebowanie na kooperację z firmami, również z naszego kraju, doświadczonymi, dysponującymi dobrymi referencjami i ciekawym towarem – mówi Wiesław Olszewski, sekretarz zarządu Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane