statystyki

Podatek handlowy zapłacą nie sklepy, tylko ich dostawcy

autor: Patrycja Otto25.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 25.08.2016, 08:08
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Część sieci oczekuje, że dostawcy obniżą ceny o 1,4 proc. Czyli o najwyższą stawkę podatkuźródło: ShutterStock

Nowa danina startuje 1 września. Część sieci szantażuje producentów: albo schodzicie z cen, albo koniec współpracy.

Kolejne firmy idą w ślady Stokrotki, która pod koniec lipca wysłała do swoich dostawców pismo, w którym dała im wprost do zrozumienia, że w związku z nowym podatkiem liczy na dodatkowe rabaty na towary. W przeciwnym razie będzie musiała zmienić zasady współpracy i ograniczyć zamówienia.

– W ostatnim czasie otrzymaliśmy pisma od kilku sieci – przyznaje Adrianna Sapińska, dyrektor marketingu Grupy Mlekovita. Ale zastrzega, że umowy handlowe zobowiązują ją do nieujawniania nazw tych sieci.

Inni producenci nieoficjalnie potwierdzają, że rabatów domaga się od nich większość dużych sieci o zasięgu międzynarodowym m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour i Tesco. Ale proponując zmiany warunków współpracy, nie powołują się one już tak bezpośrednio jak Stokrotka na podatek handlowy. Najczęściej w pismach jest mowa o „zmieniających się warunkach na rynku na mniej korzystne, co przekłada się na rentowność biznesu”.

– Nasi kupcy i dostawcy na bieżąco ustalają aktualne warunki handlowe. Jednak szczegóły kontraktów oraz rozmów pozostają wewnętrzną kwestią nas i naszych partnerów – słyszymy w biurze prasowym Tesco Polska. Podobnie wysyłane do dostawców pisma tłumaczy Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych w firmie Jeronimo Martins, właścicielu Biedronki. – To normalne postępowanie w kontraktach z długoletnimi partnerami handlowymi – dodaje.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane