statystyki

Złoty i akcje w górę. Letnia hossa z polityką w tle

autor: Tomasz Jóźwik16.08.2016, 07:30; Aktualizacja: 16.08.2016, 10:31
Kurs JSW od grudnia 2015 r. urósł o 150 proc. W górę idą też akcje KGHM

Kurs JSW od grudnia 2015 r. urósł o 150 proc. W górę idą też akcje KGHMźródło: ShutterStock

Trudno było w ostatnich tygodniach znaleźć inwestorom inną, równie dobrą lokatę dla kapitału jak polskie aktywa. Ta korzystna tendencja może się utrzymać także w kolejnych miesiącach.

Od początku lipca złoty zyskał na wartości w stosunku do euro 4 proc. i niemal 5 proc. do dolara. Kursy akcji na GPW poszły w górę ponad 10 proc. W tym czasie mocniejszy od złotego był tylko południowoafrykański rand. Równie dobrze wypada nasz rynek akcji – w grupie 46 najważniejszych światowych giełd pod względem stóp zwrotu wyprzedzają nas jedynie Egipt, Katar i Indonezja. W tyle nie pozostają także polskie obligacje, których kursy w ciągu pięciu tygodni wzrosły o 2 proc., co jak na ten rynek jest ruchem znaczącym, choć w tej kategorii nie wyróżniamy się na tle świata. Ta siła polskich aktywów to ewenement, odkąd w maju zeszłego roku w prezydenckich wyborach zwyciężył Andrzej Duda, co zapoczątkowało przejmowanie władzy w kraju przez PiS.

– Zmiana to efekt ograniczenia dwóch najważniejszych czynników ryzyka, związanych z likwidacją otwartych funduszy emerytalnych i przewalutowaniem kredytów frankowych. Zaproponowane rozwiązania są korzystniejsze, niż się wydawało – mówi Piotr Tukendorff, doradca inwestycyjny z Deutsche Banku.

Inwestorzy obawiali się, że w celu sfinansowania rosnących wydatków socjalnych rząd znacjonalizuje aktywa zgromadzone w OFE, zyskując znaczące udziały, w skrajnych przypadkach dające kontrolę nad kilkudziesięcioma giełdowymi spółkami. Skończyło się na zapowiedzi przesunięcia do ZUS 1/4 z 139 mld zł zgromadzonych w funduszach w postaci akcji zagranicznych spółek i obligacji przedsiębiorstw. Zwrot na rynku akcji zbiegł się z konferencją ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, na której przedstawił plan zmian w systemie emerytalnym. Jego końcowym efektem ma być zasilenie rynku kapitałowego kwotą kilkunastu miliardów złotych. rocznie, począwszy od 2018 r.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane