PKP Cargo ogłosiło konkurs – rozpoczęto postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska: prezesa i członków zarządu - ds. handlowych, finansowych, operacyjnych, pracowniczych i restrukturyzacji. Dzień wcześniej podsumowano zmiany w zatrudnieniu – 2515 osobom wypowiedziano umowy o pracę, a z innych przyczyn odeszło 1150 pracowników.
PKP Cargo w restrukturyzacji ogłosiło wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na następujące stanowiska:
- Prezesa zarządu
- Członka zarządu ds. handlowych,
- Członka zarządu ds. finansowych,
- Członka zarządu ds. operacyjnych,
- Członka zarządu ds. pracowniczych,
- Członka zarządu ds. restrukturyzacji.
Czego wymaga się od kandydatów?
Między innymi: posiadania wykształcenia wyższego, posiadania co najmniej 10-letniego okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub prowadzenia działalności gospodarczej, co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych, samodzielnych lub wynikające z prowadzonej działalności czy znajomości języków obcych.
Termin przyjmowania zgłoszeń mija z końcem 19 listopada 2024 roku.
Sytuacja kadrowa w PKP Cargo
Dzień wcześniej PKP Cargo podsumowało sytuację kadrową w spółce. 31 października zakończono proces zwolnień grupowych, co spowodowało uszczuplenie załogi o 3665 pracowników – 2515 osobom wypowiedziano umowy o pracę, a z innych przyczyn odeszło 1150 zatrudnionych. Na początku listopada PKP Cargo zatrudniało 10 046 osób.
– Gdy razem z pozostałymi członkami obecnego Zarządu objęliśmy swoje funkcje w kwietniu 2024 roku w PKP CARGO było zatrudnionych blisko 14 tysięcy pracowników. Szybko postawiliśmy diagnozę, że Spółka jest przeetatyzowana i firma, którą pozostawili nam poprzednicy nie posiada po prostu pracy dla tylu osób. Błędne zarządzanie i bierność poprzednich zarządów w pozyskiwaniu kontraktów m.in. na rok 2024, a także obecna i prognozowana na najbliższe lata sytuacja na rynku przewozów towarowych zmusiły nas do podjęcia tych niezwykle trudnych decyzji i przeprowadzenia zwolnień grupowych. Naszym celem było uratowanie ponad 10 000 potrzebnych miejsc pracy – komentuje dr Marcin Wojewódka, pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo.
Spółka przypomniała, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy podpisano 17 listów intencyjnych dotyczących zatrudnienia pracowników PKP Cargo. Porozumienie z firmami kolejowymi czy transportowymi udostępniły prawie 2500 miejsc pracy.
Jak wskazano, w momencie uruchomienia procesu zwolnień grupowych3 lipca 2024 roku PKP CARGO S.A. zatrudniała 13 711 pracowników w ramach 8 wewnętrznych pracodawców (7 zakładów i centrala). Liczba ta zmniejszyła się w ciągu czterech miesięcy do 10 046 pracowników.