Visa pomaga bankom. Zysk netto grupy Pekao w II kw. tego roku wzrósł do 690,5 mln zł, z 619,2 mln zł rok wcześniej. Dobre wyniki podały też ING Bank Śląski, którego zysk zwiększył się do 406,9 mln zł, z 344,6 mln zł rok wcześniej, oraz Idea Bank, który zanotował 276,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 118,27 mln zł w II kw. 2015 r.

GIEŁDA
W ING i Pekao wyniki wsparły m.in. wpływy z rozliczenia sprzedaży akcji Visa Europe. W Idea Banku rekordowy poziom zysku netto to efekt rozliczeniem transakcji sprzedaży spółki GetBack. Narodowy Bank Polski szacuje, że w sumie zysk netto banków w czerwcu wyniósł 2,7 mld zł, co oznacza wzrost o 75,7 proc., a w II kw. o 27,9 proc., do 4,8 mld zł.
ikona lupy />
Notowania indeksu WIG-Banki / Dziennik Gazeta Prawna
Tymczasem wciąż przybywa problemów w SKOK-ach. Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła w ubiegłym tygodniu zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej „Jaworzno”. W sumie zarząd komisaryczny nadzór wprowadził dotąd w 16 kasach.
LPP rozczarowuje. O ponad 9 proc., do 4,45 tys. zł, spadł w ciągu pięciu dni kurs LPP, największego polskiego producenta odzieży, właściciela m.in. marki Reserved. To efekt gorszych od oczekiwań analityków informacji o wynikach firmy w II kw. LPP szacuje, że miało w tym czasie 1,5 mld zł przychodów ze sprzedaży, 749 mln zł zysku brutto na sprzedaży, 85 mln zł zysku operacyjnego i 89 mln zł zysku netto. W całym I półroczu przychody grupy wyniosły 2,677 mld zł, a zysk netto 24 mln zł. Pełny raport finansowy za ten okres LPP przedstawi w końcu sierpnia.
HSBC uspokaja inwestorów. HSBC, jeden z największych pożyczkodawców Wielkiej Brytanii, poinformował o niemal 29-proc. spadku zysków przed opodatkowaniem w I półroczu i 45-proc. obniżce, do 3,61 mld dol., w samym II kw. Jednocześnie bank zapowiedział przeprowadzenie na rynku wartego 2,5 mld dol. skupu akcji własnych. HSBC chce w ten sposób pokazać, że może zapewnić inwestorom satysfakcjonujący zwrot i nie ma problemów z płynnością. Pieniądze na skup akcji pochodzą m.in. ze sprzedaży brazylijskiego oddziału. Po tych zapowiedziach akcje HSBC zakończyły tydzień zwyżką kursu o ponad 7 proc.