statystyki

Daleko od liberalizmu

autor: Wojciech Włoch22.07.2016, 07:13; Aktualizacja: 22.07.2016, 08:21
liberalizm

Liberalizm polityczny głosi, że stabilny ustrój opiera się w istocie na kulturze politycznej uznającej wagę zasad konstytucyjnych regulujących bieżącą rywalizację polityczną.źródło: ShutterStock

Liberalizm nie ma ostatnio dobrej prasy. Co rusz składany jest do grobu, a jego dawni zwolennicy biją się w piersi, przyznając się do głupoty i ślepoty. Trend ten dotyka głównie liberalizmu ekonomicznego, ale coraz częściej słychać wołanie, że niepotrzebna nam jest „demokracja liberalna”, gdyż wartością prawdziwą jest „demokracja bezprzymiotnikowa”. Liberalne idee rządów prawa i praw jednostki, zdaje się, nie zakorzeniły się u nas zbyt dobrze, skoro już po 27 latach uwierają nas i stoją na drodze do ustanowienia „prawdziwej demokracji”. Zanim jednak pożegnamy ten „straszny liberalizm”, zastanówmy się, co tak właściwie odrzucamy.

Liberalizm polityczny, jak przekonuje wybitny filozof John Rawls, wynika z uznania faktu, że różnorodność światopoglądów, stylów życia i interesów jest niezbywalną cechą współczesnego złożonego społeczeństwa. Ewentualną jedność zagwarantować można jedynie poprzez przymus państwowy. Jednakże będzie to jedność powierzchowna i nietrwała. Demokracja nie może być z takiego punktu widzenia postrzegana jako jedna wspólnota, lecz jako społeczeństwo składające się z różnorodnych wspólnot. Głównym problemem liberalizmu politycznego jest wykazanie, jak jest możliwa stabilna koegzystencja różnorodnych wspólnot, jednostek o różnych światopoglądach czy aktorów społecznych o odmiennych interesach w ramach jednego państwa.

Liberalizm polityczny odpowiada, że stabilny ustrój polityczny integrujący spluralizowane społeczeństwo może zaistnieć tylko wtedy, gdy opiera się na zasadach konstytucyjnych możliwych do poparcia przez różne doktryny polityczne i światopoglądy. Kiedy zasady takie będą uznane przez społeczeństwo za istotne normy kooperacji społecznej, to zagwarantowana zostanie ich polityczna realizacja. Bo opierać się będzie nie tylko na instytucjach (np. sądownictwie konstytucyjnym), lecz także na konsensie społecznym, którego złamanie pociągało będzie za sobą polityczne koszty.

Liberalizm polityczny głosi, że stabilny ustrój opiera się w istocie na kulturze politycznej uznającej wagę zasad konstytucyjnych regulujących bieżącą rywalizację polityczną. Oparcie rywalizacji politycznej i kooperacji społecznej na wspólnie podzielanych zasadach ma umożliwić działanie i rozwój zarówno jednostkom, jak i wspólnotom. Nie ma zatem negować różnorodności, ale umożliwić jej funkcjonowanie, oddalając groźbę użycia przemocy i morderczych konfliktów.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane