statystyki

Właściciel targowiska musi eliminować handel podróbkami

autor: Elżbieta Dominik15.07.2016, 09:11; Aktualizacja: 15.07.2016, 11:08
prawo

Wyrok ma duże znaczenie dla wszystkich właścicieli i dzierżawców targowisk i hal targowych.źródło: ShutterStock

Spółka zarządzająca placem targowym może zostać zobowiązana przez sąd do wypowiedzenia umów tym najemcom, którzy łamią prawa własności intelektualnej. Tak uznał w najnowszym wyroku TSUE.

Sprawa, którą rozpatrywał TSUE, dotyczyła czeskiej spółki Delta Centre, która była dzierżawcą placu targowego „Prażska trżnice”. Udostępniała ona sprzedawcom stoiska handlowe. Okazało się, że sprzedawano na nich podróbki towarów markowych, w tym m.in. Tommy’ego Hilfigera.

Odwołanie do dyrektywy

W związku z tym Tommy Hilfiger i inni dystrybutorzy zwrócili się do sądu o nakazanie Delta Centre zaprzestania wydzierżawiania stanowisk handlowych w halach tym osobom, które naruszają prawa własności intelektualnej. Powoływali się na dyrektywę 2004/48/WE z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 157, s. 452). Umożliwia ona właścicielom znaków towarowych wystąpienie na drogę sądową przeciwko pośrednikom, których usługi są wykorzystywane do naruszania praw do znaków towarowych.

Sąd miejski w Pradze oddalił to żądanie. Ostatecznie sprawa trafiła do czeskiego Sądu Najwyższego. Ten zaś zwrócił się z pytaniem do TSUE.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • lika(2016-07-15 12:45) Zgłoś naruszenie 20

    No to teraz właściciel targowiska musi być omnibusem w kwestii marek odzieżowych i nie tylko.Trzeba zorganizować kursy i szkolenia na temat różnic między oryginałami a podróbkami i pouczyć o codziennej kontroli sprzedawców przez właściciela miejsca handlu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane