statystyki

Rząd chce dokonać kolejnego wywłaszczenia Polaków. W ujęciu prawnym – wcale nie

autor: Patryk Słowik05.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 05.07.2016, 11:31
prawo

Działania, które zapowiedział minister Morawiecki, jednak mogą zostać ocenione inaczej. Zwracał na to uwagę bezpośrednio po wydaniu listopadowego wyroku konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.źródło: ShutterStock

Rząd chce dokonać kolejnego wywłaszczenia Polaków W ujęciu prawnym – wcale nie. Składki zgromadzone przez obywateli w OFE nigdy nie były naszą własnością. Stwierdzał tak już i Trybunał Konstytucyjny, i Sąd Najwyższy. – Środki pochodzące ze składek ubezpieczeniowych, również zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, są w sensie konstytucyjnym środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych – uznali sędziowie TK w głośnym wyroku dotyczącym przeniesienia środków z OFE do ZUS (wyrok z 3 listopada 2015 r., sygn. K 1/14).

Stwierdzono wówczas, że reforma przeprowadzona przez rząd PO-PSL, polegająca na transferze ponad 150 mld zł z drugiego filara do państwowej sakwy, była dopuszczalna. Mówiąc prościej: państwo może dowolnie zabrać środki zgromadzonego w systemie kapitałowym i przenieść je do systemu repartycyjnego. Nie jest to niezgodne z konstytucją. Profesor Marek Zubik, uzasadniając wyrok, wskazywał, że to, gdzie gromadzone są wpłaty obywateli, jest kwestią techniczną.

Działania, które zapowiedział minister Morawiecki, jednak mogą zostać ocenione inaczej. Zwracał na to uwagę bezpośrednio po wydaniu listopadowego wyroku konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

– To, że TK uznał przeniesienie części środków za zgodne z konstytucją, wcale nie oznacza, że tak samo by ocenił zabranie wszystkich pieniędzy z OFE – uważa prawnik. Jego zdaniem w praktyce będzie to bowiem oznaczało likwidację funduszy, a na to trybunał mógłby spojrzeć mniej przychylnym okiem.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane