W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy w stanie zrealizować kilkanaście dużych projektów inwestycyjnych i istotnie poprawić wsparcie dla polskiego eksportu - zapowiada w rozmowie z PAP szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

"Na przestrzeni najbliższych dwóch lat będziemy w stanie zrealizować kilkanaście dużych projektów inwestycyjnych oraz (...) istotnie poprawić wsparcie dla polskiego eksportu, jeśli chodzi o ubezpieczenia eksportowe, finansowanie eksportu, doradztwo dla eksporterów. Bedzie to absolutnie jednym z priorytetów. Będzie nam zależało, aby polscy eksporterzy w ciągu dwóch lat odczuli realną poprawę" - powiedział Borys.

Borys dodał, że PFR nie ma ściśle zdefiniowanych branż, które chce wspierać. "Są takie analizy, którem mówią, że na świece jest prawie 30 tys. sektorów, więc bardzo trudno jest tak to zdefiniować. Będzie zależało nam na tym, by w maksymalnie dużej liczbie tych projektów był duży komponent polskich technologii, by były to projekty, które podnoszą efektywność, sprawność przedsiębiorstw, w które inwestujemy, by były to przedsięwzięcia, które potencjalnie wiążą się z rozwojem polskiego przemysłu" - powiedział.

Wśród przykładowych projektów wspomniał o elektrycznych autobusach. "E-bus może być jednym z projektów dekady, jeżeli chodzi o polska gospodarkę. Ten projekt ma olbrzymią użyteczność z punktu widzenia gospodarki, czy społeczeństwa. Z jednej strony mówimy o zaawansowanych technologiach, z drugiej strony mówimy o ochronie środowiska, czystości w mieście. Jest to projekt duży, ponieważ branża motoryzacyjna w każdym kraju wysokorozwiniętym jest jednym z kluczowych sektorów. Ten projekt jest bardzo ciekawy, na pewno chcielibyśmy się w niego zaangażować" - powiedział.

Program "E-bus" zakłada stworzenie polskiego autobusu elektrycznego. Przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego mają być dzięki niemu produkowane w kraju jego kluczowe komponenty: bateria, falownik, układ napędowy oraz infrastruktura ładująca. W III-IV kwartale 2016 r. MR przewiduje rozpisanie konkursu, zaproszenie firm do udziału w projekcie oraz wybór miast pilotażowych. Zakończenie planowane jest w 2025 roku.

Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (nazywany też planem Morawieckiego) to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat; chodzi o bardziej solidarny, zrównoważony rozwój, dlatego plan ma tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

Jego celem jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych.

W związku z tą inicjatywą, w kwietniu, na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację planu. Fundusz ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP.